www.what2do.co.il

משפט תעבורה

דרגו את המאמר
  התקבלו 9 דירוגים בציון ממוצע: 4.5 מתוך 5

משפט תעבורה

פסקי דין - דוגמאות לעבירות תעבורה כולל זיכויים בבית המשפט ...

מדי שנה עומדים בפתחם של בתי המשפט לתעבורה בישראל אלפי נהגים. משפט תעבורה יכול להיות בגין עבירות "קלות" כגון אי חגירת חגורת בטיחות וכן בשל עבירות חמורות הרבה יותר דוגמת גרימת מוות ברשלנות, נהיגה בשכרות וכיוצא בזה.

 

משפט תעבורה מתנהל כנגד נהג לאחר ביצוע עבירת תנועה (לכאורה) ובהתאם להגשת כתב אישום. עבירות תעבורה הינן עבירות על החוק הפלילי ואי לכך חל על משפט התעבורה הדין הפלילי. לדוגמא, בדומה למשפט פלילי, גם כאן על התביעה להוכיח את ביצוע העבירות מעל לכל ספק סביר. כמו כן, הסנקציות בגין הרשעתו של הנהג בעבירות תעבורה עלולות לכלול קנסות משמעותיים, עבודות שירות, פסילות, ואף מאסרים ממושכים מאחורי סורג ובריח.


סעיף 25 לפקודת התעבורה עוסק אפוא בגדרי סמכותו של בית המשפט לתעבורה. בנוסף לעבירות תעבורה, בית המשפט לתעבורה הינו בר סמכות לדון בסוגיות נוספות כגון פיקוח על תחנות דלק, עבירות על חוק הפיקוח מצרכים ושירותים, והתנהלותם של עובדי השירות הציבורי. בית המשפט לתעבורה הינו בעל סמכות מקומית. דהיינו, המשפט יתקיים מבחינה גיאוגרפית בקשר למקום ביצוע העבירה או מקום מגוריו של הנאשם.


סדר הדין


עם הקראת כתב האישום, מתחיל משפט התעבורה. בסיום הקראת כתב האישום הנאשם נדרש להשיב על האשמה. המשפט יסתיים במידה והנאשם יודה בעבירה ובית המשפט יגזור את דינו בהתאם לחקיקה ולפסיקה. הנאשם רשאי לכפור באשמה ולנהל דיון הוכחות.

 

דיון זה, הקרוי גם "שלב בירור האשמה", הינו הליך משפטי במסגרתו מנסה התביעה להוכיח את אשמתו של הנאשם ואילו הסנגור והנאשם מנסים לקעקע גרסתה. התביעה תנסה להוכיח את אשמתו של הנאשם על ידי הצגת ראיות רלבנטיות, הבאת עדים (השוטר שערך הדו"ח, עדי ראייה, מומחים משטרתיים כבוחנים וכדומה), והעלאת טענות שונות.

 

לאחר שהתביעה פרשה טענותיה הנאשם יוכל לטעון כי הוא אינו חייב להשיב לאשמה וזאת משום שהתביעה לא העלתה תשתית ראייתית המוכיחה אשמתו. בית המשפט רשאי לקבל טענה זו ולהורות על זיכויו של הנאשם. במידה והנאשם איננו טוען טענה זו, או שבית המשפט אינו מקבל טענותיו, עליו לנהל פרשת הגנה הכוללת עדויות וראיות התומכות בגרסתו.


לאחר פרשת התביעה ופרשת ההגנה מגיע שלב הסיכומים. בשלב זה, אותו פותחת התביעה ומסיימת ההגנה, מסכמים הצדדים את טענותיהם, נקבע דיון להכרעת הדין ובו בית המשפט יקבע האם יש להרשיע את הנאשם או לזכותו. במידה והנאשם מורשע, בית המשפט יעבור לשלב גזר הדין ויקבע את עונשו של הנאשם.


גזר הדין


עונשים בגין עבירות תעבורה מושפעים משורה ארוכה של גורמים ושיקולים. לדוגמא, בית המשפט מתייחס לחומרת העבירה, עברו התעבורתי והפלילי של הנאשם, תוצאות העבירה (לדוגמא, תאונת דרכים), תסקיר שירות המבחן, נסיבותיו האישיות של הנאשם, האינטרס הציבורי וכדומה. בידיו של בית המשפט כלים רבים לענישה – קנס כספי, פסילה, מאסר, פסילה על תנאי, מאסר על תנאי, עבודות שירות, הגבלת רישיון נהיגה ועוד.


ערעור


במידה והנאשם אינו משלים עם הכרעת הדין, גזר הדין או שניהם, הוא רשאי להגיש ערעור על קביעתו של בית המשפט לתעבורה. יצוין כי גם המדינה ראשית להגיש ערעור על הכרעת הדין או גזר הדין. ערעור זה מוגש לפתחו של בית המשפט המחוזי. יודגש כי בית המשפט המחוזי איננו נוטה להתערב בהחלטותיה של הערכאה הדיונית, וזאת כל אימת שלא נפלה בקביעתו של בית משפט קמא טעות משפטית או כאשר ישנן נסיבות המצדיקות זאת. ערעור יוגש בתוך 45 מיום מתן פסק הדין.


הזכות לעיין בחומר החקירה


במשפט תעבורה, מוגבלת התביעה להציג בפני בית המשפט ראיות אשר נכללו בחומר החקירה והועברו לעיונה של ההגנה. לעומת זאת, על הנאשם לא חלה מגבלה זו. כמו כן, הנאשם רשאי לעיין בראיות המבססות את כתב האישום כנגדו ומדובר ביתרון משמעותי מבחינתו. התביעה חייבת להעביר את החומר לעיונו של הנאשם בתוך זמן סביר. כמו כן, הנאשם רשאי לעיין בכל חומר אשר נרשם או נאסף בידי הרשות החוקרת ואשר נוגע לכתב האישום שהוגש כנגדו. הנאשם אף רשאי להעתיק את החומר. 
 

חשיבות ייצוג משפטי

 

במידה והוגש כנגדכם כתב אישום המזמן אתכם למשפט לתעבורה, או במידה ואתם מעוניינים להישפט בבית המשפט במקום לשלם קנס שנרשם לכם, מומלץ כי תפנו לעורכי דין מטעמכם. חשוב לדעת כי ייעוץ משפטי נכון יכול להיות ההבדל בין עונש חמור ביותר לבין עונש קל ואף זיכוי.

 

עורכי דין העוסקים בדיני התעבורה ידעו ככל הנראה "לנווט" את התיק באופן הטוב ביותר מבחינת הנאשם. גם כאשר נטען כי ביצעתם עבירה, ואפילו אם אתם סבורים שאתם "אשמים", עדיין כדאי לפנות לעורכי דין אשר ינתחו עבורכם את האירוע. עורכי דין אלו יוכלו לא אחת להגיע להסדרי טיעון עם התביעה או אף לגרום לביטול כתב האישום.

 

להלן דוגמאות להליכים בבית המשפט לתעבורה

 

תאונת דרכים עם הרוגים:

 

נהיגה בשכרות:

נהיגה בזמן פסילה:

 

עבירות תנועה נוספות:

 

 

  

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

שיטת הניקוד החדשה

שיטת הניקוד החדשה - שיטת הניקוד בעבירות תעבורה ...כמה נקודות תקבלו בגין כל עבירה ? 

הזמנה לדין בעבירת מהירות

הזמנה לדין בעבירת מהירות, אימתי? 

דיון בבית המשפט לתעבורה בהעדר נוכחות נהג

האם ניתן להרשיע נהג בבית המשפט לתעבורה בהעדר נוכחתו בבית המשפט? האם ניתן לגזור על נהג מאסר בפועל או פסילה בהעדרו? 

רשות ערעור במשפט תעבורה

האם ניתן לערער על פסק דין בתעבורה? לאיזו ערכאה? תוך כמה זמן ועוד ... 

תעבורה - הברחת וגם זוכית?

בית המשפט לתעבורה בירושלים קבע כי יש לקבל את טענות ההגנה שהוצגו על ידי עו"ד אלעד שור. בהכרעת הדין נקבע כי השוטר אשר דפק על חלון מכוניתו של הנאשם היה לבוש אזרחי ולא נשא כל עדות לכך שהוא שוטר ולא אזרח... 

בית משפט לתעבורה - דף לנאשם

הוגש נגדך כתב אישוום? לפני משפט תעבורה? מומלץ לפנות אל עורך דין העוסק בדיני תעבורה. להלן דף לנאשם ובו עצות לגבי ההליך המשפטי העומד לפניכם... 

מאסר בגין עבירות תעבורה, אימתי?

מתי העונש בגין עבירות תעבורה הוא מאסר? העובר אחת העבירות האלה, דינו - מאסר שנתיים או קנס ואם העבירה היא עבירת קנס שדן בה בית המשפט 

מעצר עד תום ההליכים בעבירות תעבורה

אנשים רבים מבצעים מדי יום עבירות תעבורה, חלקן חמורות המביאות את הנהגים הסוררים בפני שופט. האם יש להורות על מעצר עד תום ההליכים כאשר מדובר בעבירות תעבורה? 

נהגי מוניות ועבירות תעבורה

נהגי מוניות בישראל מעורבים לא אחת בתאונות דרכים. כמו כן, נהגים מקצועיים אלה מבצעים עבירות תנועה רבות. כיצד מתייחס בית המשפט לתעבורה לעבירות ותאונות אשר מבוצעות/נגרמות על ידי נהגי מוניות? 

אי מתן זכות קדימה

אי מתן זכות קדימה

האם עבירת אי מתן זכות קדימה הינה עבירה נפוצה? מהו העונש בגינה? האם ניתן לקבל זיכוי? 

החובה לבדוק את מכשיר ה"דבורה" בבדיקה שנתית

נהגים רבים בישראל "נעקצים" על ידי מכשיר הדבורה הבודק נסיעה במהירות מופרזת. האם ניתן לזכות בזיכוי? 

עבודות שירות למרות גרימת מוות ברשלנות, אימתי?

עבודות שירות לנאשמים אשר הורשעו בגרימת מוות ברשלנות בתאונת דרכים, אימתי? 

מהי עבירת קנס בנסיבות מחמירות?

נהג שקיבל דוח תנועה מסוג קנס, יכול לשלם את הסכום תוך 90 ימים מיום המצאת הדוח, להגיש בקשה להישפט, או להגיש בקשה לביטול הקנס. בנסיבות מחמירות יקבל הנהג זימון למשפט ויוגש נגדו כתב אישום בעבירות קנס.  

עסקת טיעון במשפט תעבורה: איך להגיע להסדר לפני משפט?

עסקת טיעון במשפט תעבורה היא הסדר שנערך בין רשויות התביעה לעורך דינו של הנאשם בביצוע עבירות תנועה. במסגרת ההסדר הנהג מודה בעובדות כתב אישום מתוקן וצפוי להקלה בעונש.  

ערעור על דוח חניה: באילו מקרים כדאי לערער?

כאשר מקבלים דוח על עבירת חניה ניתן לשלם את הקנס תוך 90 יום, או לפנות בבקשה להישפט בבית משפט, או לנסות ולבטל את הדוח בעירייה.  

מתן זכות קדימה להולך רגל שמחכה ליד מעבר חצייה

מאז מרץ 2015, מוטלת על הנהגים חובת האטה לפני מעברי חצייה, אם עומד על המדרכה בסמוך אליהם הולך רגל, וחובת מתן זכות קדימה אם ניכר שבכוונתו של הולך הרגל לחצות את הכביש. 

מה העונש על נהיגה ברכב גנוב?

העונש המרבי הקבוע בחוק העונשין על עבירה של קבלת רכב גנוב זהה לעונש הקבוע בצידה של עבירת גניבת רכב ועומד על שבע שנות מאסר.  

עבירות תעבורה בצבא – כיצד מתנהל ההליך המשפטי בצה"ל?

כאשר חייל בסדיר, בקבע או במילואים, עובר עבירת תעבורה ברכב צבאי או בתוך בסיס צבאי, הוא צפוי לעמוד לדין בבית הדין הצבאי לתעבורה ואף צפוי לענישה מחמירה יותר מאשר בהליך האזרחי.  

קנס על חציית רמזור אדום

בעקבות ריבוי תאונות דרכים, החליטה ועדת הכלכלה של הכנסת להחמיר את הענישה על חצייה ברמזור אדום ועל עבירות תנועה נוספות, כמו: רכיבה על אופניים חשמליים מתחת לגיל 16 ונהיגה ללא רישיון רכב בתוקף.  

נהיגה ברכב שנאסר לשימוש, מה העונש?

העונש על עבירת שימוש ברכב למרות שנאסר לנהיגה תלוי בגורמים שונים, כולל: ותק שנות הנהיגה, הרשעות קודמות, עברו התעבורתי ונסיבות אישיות של הנאשם.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.