www.what2do.co.il

נהיגה בזמן פסילה מנהלית ליד הבית בגין אי מסוכנות לציבור

דרגו את המאמר

נהיגה בזמן פסילה מנהלית ליד הבית בגין אי מסוכנות לציבור

פנסיונר יהיה רשאי לנהוג ליד הבית למרות פסילה מנהלית 

 

בית המשפט לענייני תעבורה נדרש לבחון האם להתיר לאדם מבוגר שהינו פנסיונר לנהוג באזור ביתו למרות מעורבותו בתאונה קטלנית בה קיפד את חייו רוכב אופניים. מדובר בנהג אשר עברו התעבורתי היה דל ביותר, והעבירה האחרונה אשר ביצע הייתה שמונה שנים לפני התאונה. כמו כן, העורר לא היה מעולם מעורב בתאונת דרכים אשר גרמה לנזקים בגוף.

 

המבקש טען כי הוא אדם מבוגר ופנסיונר הגר באזור ראש פינה. לדבריו, ניסה הוא להסתדר עם מוניות אך העניין הקשה עליו מאד. "כמו כן", הוסיף הפנסיונר, "אני זקוק לתחבורה משום שאני סובל מבעיות לב ועלי להגיע לבית החולים וקופת חולים לעיתים תכופות".

 

המבקש ציין בפני בית המשפט כי הוא ער למשמעות של הריגת רוכב האופניים ואף שלח מכתב תנחומים למשפחה. לטענתו, הדיון בבקשתו נערך כחודש וחצי לאחר הפסילה וחודש וחצי לפני תומה. לדבריו, די בכך בכדי להורות כי האיזון הכולל מהווה עילה לקיצור הפסילה.


בית המשפט נדרש לבחון האם במקרה זה יש מקום להפעיל את סעיף 48 לפקודת התעבורה. סעיף זה קובע כי שופט רשאי, לאחר ששמע את שני הצדדים, לבטל את הפסילה, בתנאים או ללא תנאי. על פי הפקודה, ביטול זה יעשה באם שוכנע השופט שקיצור הפסילה לא יפגע בביטחון הציבור.


מסוכנות לציבור, האמנם?


כאמור, קיצור פסילתו של נהג פלוני תלויה בכך שהוא אינו מהווה סכנה לציבור. כמו כן, אחת מן הדרכים הידועות לקבוע מסוכנות של נהג מסוים הינה להתחקות אחר עברו התעבורתי. בית המשפט העליון קבע, בפרשה חמורה יותר שבו אב דרס את בתו, כי על אף התוצאה הקשה מצדיק עברו התעבורתי של העורר קיצור מסוים של תקופת הפסילה. כמו כן, במקרה זה הוסיף בית המשפט כי מקרה נקודתי ובו מאפיינים מיוחדים ויוצאים דופן אינו משקף את שגרת נהיגתו של הנהג ומידת הזהירות שהוא נוקט בה בנהיגתו היום יומית.


השופט קבע כי למרות התוצאה הקשה של התאונה, השאלה הנשאלת במקרה דנן הינה האם המבקש, פנסיונר בעל עבר תעבורתי נקי בהחלט, מהווה סכנה לציבור.

 

"אין מדובר בעבירה במזיד או בפזיזות, אלא לכל היותר בחוסר זהירות רגעית שהייתה לשניות ספורות ואשר גרמה לתוצאה הקטלנית", נכתב בפסק הדין, "למותר לציין, כי אינני מזלזל כלל ועיקר בכך שחיי אדם קופחו, אבל אמת המידה שקבע המחוקק היא הסיכון או הפגיעה בביטחון הציבור בעתיד, ובכך יש להתמקד".


לאור האמור לעיל, ובהתאם לסעיף 48 סיפא לפקודה, קבע השופט כי הערעור מתקבל בחלקו. בפסק הדין נקבע כי הפסילה לתקופה של 90 יום, כפי שנעשתה ע"י קצין המשטרה ואושרה ע"י בית המשפט לתעבורה, תעמוד בתוקפה בכל הארץ, פרט לכך שיהיה מותר למבקש לנהוג במסגרת היישובים ראש פינה, צפת, חצור הגלילית וביניהם.
 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

פסילה מנהלית, אימתי?

פסילה מנהלית, אימתי?

העבירות הכלולות בתוספת הרביעית לפקודת התעבורה אשר בגינן רשאי שוטר לפסול פסילה מנהלית את רשיונך הן ... 

פסילת מינימום

פסילת רישיון לתקופת מינימום הינה עונש נפוץ בבית המשפט לתעבורה בגין ביצוע עבירות תעבורה. פסילת מינימום יכולה להיות קבועה לחודשיים, ולהגיע אף עד פסילה לשלוש שנים לפחות... 

פסילה ע"י קצין משטרה

סעיף 47ה' לפקודה קובע כי במידה וקצין המשטרה סבור כי יש יסוד להניח שכנגד הנהג שלפניו יוגש כתב אישום בגין ביצוע אחת מהעבירות המפורטות בתוספת הרביעית לפקודת התעבורה, הוא רשאי לפסול את רישיון הנהיגה של הנהג פסילה מנהלית באורכים משתנים... 

פסילה בשל נהיגה בשכרות

האם ניתן להימנע מפסילת מינימום של שנתיים לאחר נהיגה בשכרות? מהן הנסיבות המיוחדות אשר בגינן בית המשפט יורה על פסילה לתקופה נמוכה משנתיים? 

פסילה עד תום ההליכים

מהי פסילה עד תום ההליכים? אימתי יורה בית המשפט על פסילת רישיון נהיגה עד תום ההליכים? 

עבירת מהירות ופסילה מנהלית, אימתי?

הסמכות לפסול את רישיון הנהיגה כאשר מדובר בעבירת מהירות קמה בהתאם לגובה המהירות, בהתאם למהירות המותרת במקום ביצוע העבירה ... מה הזכויות שלך? לחץ/י לפרטים 

בקשה לביטול פסילה מנהלית

מהי פסילה מנהלית והאם ניתן להגיש בקשה לביטול פסילה זו בבית המשפט לתעבורה? מהם השיקולים לביטול הפסילה בבית המשפט? 

נהיגה בזמן פסילה - נהיגה ללא רישיון

נהיגה בזמן פסילה - נהיגה ללא רישיון

מי שהודע לו שנפסל מקבל או מהחזיק רישיון נהיגה, וכל עוד הפסילה בתקפה הוא נוהג ברכב שנהיגתו אסורה בלי רישיון לפי פקודה זו, או מי שנוהג בניגוד לתנאים שנוספו ברשיונו כל עוד הם בתקפם, או מי שהודע לו כי נפסל מהחזיק ברישיון... 

ביטול פסילה מנהלית

היא בקשה לפי סעיף 48 לפקודת התעבורה להורות על ביטולה של פסילה מנהלית אשר הוטלה על המבקשת ביום 06.09.06, בגין עבירה של נהיגה במהירות מופרזת. 

נהיגה בפסילה, ייעוץ משפטי

נתפסתם נוהגים בפסילה? טוענים כי נהגתם בפסילה? עומדים בפני משפט? מומלץ לפנות לעורכי דין העוסקים בתחום... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.