www.what2do.co.il

מאסר בגין עבירות תעבורה, אימתי?

דרגו את המאמר
  התקבלו 7 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

מאסר בגין עבירות תעבורה, אימתי?

עבירות תעבורה יכולות להיות עבירות קלות אשר ניתן להביא לסיומו של ההליך הפלילי הטמון בהם על ידי תשלום קנס בלבד (לדוגמא, עבירות חנייה או מהירות מופרזת ברמה מסוימת). עם זאת, במקרים בהן מבוצעות עבירות תעבורה חמורות, ייתכן  והנהג ייאלץ להתמודד עם עונשים כבדים במיוחד.

 
לא אחת, גוזרים בתי המשפט עונשי מאסר בפועל, לעיתים אף ממושכים, בגין עבירות תעבורה. על פי רוב, מאסר בפועל יוטל על אדם אשר עבר עבירת תעבורה וגרם בכך לתאונה עם נפגעים. עם זאת, ייתכן וגם תאונה ללא נפגעים תביא למאסר מאחורי סורג ובריח.

הפרק השביעי בפקודת התעבורה עוסק בעבירות תעבורה ועונשים בגינן. להלן העונשים אשר ניתן להטיל על נהגים בגין עבירות תעבורה:
מאסר שנתיים

 

  • נהיגה בקלות ראש, נהיגה רשלנית או נהיגה במהירות אשר מסכנת את הציבור (גם אם מדובר במהירות מותרת).
  • נהיגה בשכרות.
  • הנהג שיכור בהיותו נוהג רכב, או בהיותו ממונה על הרכב, בדרך או במקום ציבורי.
  • הוא מסרב להגיד שמו או כתובתו, או הוא מוסר שם או מען לא שקריים, וזאת למרות שהוא נהג ברכב שדרך נהיגתו גרמה לעבירה.
  • בהיותו בעל רכב או מחזיק רכב או מי שהרכב בשליטתו, אינו מוסר מיד, לפי דרישתו של שוטר, ידיעה שבידו למסרה והיא עשויה להביא לזיהויו ולתפיסתו של נהג הרכב שהיה מעורב בתאונה או שבדרך שימושו ברכב היה משום עבירה, אלא שאם  בהיותו בעל של רכב שדרך נהיגתו גרמה לעבירה אינו מוסר ידיעה שבידו למסרה והיא עשויה להביא לזיהויו ולתפיסתו של בהיותו נוהג רכב מנועי או ציבורי אינו מציג את רשיונו כשהוא נדרש לכך על ידי שוטר.
  • הוא אינו מציג רישיון לפי דרישה של שוטר וזאת למרות היותו נהג של רכב נוהג רכב מנועי או ציבורי.
  • בהיותו נוהג רכב אינו עוצר למרות שמציאות רכבו בדרך גרמה לתאונה, או שהוא אינו מגלה את שמו או כתובתו ואו שמו ומענו של בעל הרכב לרבות את תו הרישום או המספר של הרכב.
  • הפר אות הניתן על ידי שוטר במדים ואו הוראת תמרור שבדרך.
  • מזייף כל סימן המשמש לזיהוי רכב או כל רשיון שניתן לפי פקודה זו, או שבמרמה הוא משנה אותם או משתמש בהם או משנה שלא כדין רישום של טכוגרף;
  • משבש את פעולתו התקינה של מיתקן מגביל מהירות שהותקן ברכב לפי הוראות סעיף 65א.

 

חשוב לדעת כי היות ומרבית עבירות התעבורה הינן עבירות מסוג עוון, ניתן לגזור מאסר בפועל עד שנתיים (פסילה לצמיתות וקנס) על נאשם במרבית עבירות אלו, גם כאשר אין בצידן מאסר לפי הפקודה. 

 

מאסר מינימום

 

פקודת התעבורה מונה מספר עבירות אשר בגינן קבוע עונש מאסר מינימום. עבירות אלו הינן עבירות של נהיגה בקלות ראש, נהיגה רשלנית, נהיגה במהירות המסכנת את ביטחון הציבור (גם אם מדובר במהירות מותרת), נהיגה שגרמה לתאונה תוך סירוב למסור פרטים או מסירת פרטים כוזבים, עזיבת מקום למרות גרימת תאונה, או נהיגה ללא רישיון נהיגה תקף, דינו מאסר של בין חודש לשלוש שנים.

 

כמו כן, מאסר של חודש לפחות (ועד שלוש שנים) יוטל על נהג בגין ביצוע אחת העבירות אשר מפורטות בתוספת הראשונה או השנייה ובשנתיים עובר לאותה עבירה הוא כבר הורשע על אחת העבירות אשר מפורטות בסעיף זה. גם כאן, בית המשפט רשאי להמתיק את עונשו של הנאשם מטעמים שיירשמו.

 

מאסר בפועל

 

במידה ונקבעה על עבירה בפקודת התעבורה פסילה לתקופת מינימום, בית המשפט רשאי שלא להטיל מאסר בפועל, וזאת בכפוף לנימוקים מצידו אשר יפורטו בגזר הדין. לעיתים, המאסר הינו מאסר בפועל אך הוא מרוצה בדרך של עבודות שירות לציבור. 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

שיטת הניקוד החדשה

שיטת הניקוד החדשה - שיטת הניקוד בעבירות תעבורה ...כמה נקודות תקבלו בגין כל עבירה ? 

הזמנה לדין בעבירת מהירות

הזמנה לדין בעבירת מהירות, אימתי? 

דיון בבית המשפט לתעבורה בהעדר נוכחות נהג

האם ניתן להרשיע נהג בבית המשפט לתעבורה בהעדר נוכחתו בבית המשפט? האם ניתן לגזור על נהג מאסר בפועל או פסילה בהעדרו? 

רשות ערעור במשפט תעבורה

האם ניתן לערער על פסק דין בתעבורה? לאיזו ערכאה? תוך כמה זמן ועוד ... 

תעבורה - הברחת וגם זוכית?

בית המשפט לתעבורה בירושלים קבע כי יש לקבל את טענות ההגנה שהוצגו על ידי עו"ד אלעד שור. בהכרעת הדין נקבע כי השוטר אשר דפק על חלון מכוניתו של הנאשם היה לבוש אזרחי ולא נשא כל עדות לכך שהוא שוטר ולא אזרח... 

בית משפט לתעבורה - דף לנאשם

הוגש נגדך כתב אישוום? לפני משפט תעבורה? מומלץ לפנות אל עורך דין העוסק בדיני תעבורה. להלן דף לנאשם ובו עצות לגבי ההליך המשפטי העומד לפניכם... 

מאסר בגין עבירות תעבורה, אימתי?

מתי העונש בגין עבירות תעבורה הוא מאסר? העובר אחת העבירות האלה, דינו - מאסר שנתיים או קנס ואם העבירה היא עבירת קנס שדן בה בית המשפט 

מעצר עד תום ההליכים בעבירות תעבורה

אנשים רבים מבצעים מדי יום עבירות תעבורה, חלקן חמורות המביאות את הנהגים הסוררים בפני שופט. האם יש להורות על מעצר עד תום ההליכים כאשר מדובר בעבירות תעבורה? 

נהגי מוניות ועבירות תעבורה

נהגי מוניות בישראל מעורבים לא אחת בתאונות דרכים. כמו כן, נהגים מקצועיים אלה מבצעים עבירות תנועה רבות. כיצד מתייחס בית המשפט לתעבורה לעבירות ותאונות אשר מבוצעות/נגרמות על ידי נהגי מוניות? 

אי מתן זכות קדימה

אי מתן זכות קדימה

האם עבירת אי מתן זכות קדימה הינה עבירה נפוצה? מהו העונש בגינה? האם ניתן לקבל זיכוי? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.