www.what2do.co.il

עיון בחומר חקירה לפני משפט תעבורה, מהן הזכויות שלכם?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

עיון בחומר חקירה לפני משפט תעבורה, מהן הזכויות שלכם?

נהג שהוגש נגדו כתב אישום בגין עבירות תנועה, רשאי לקבל את חומרי החקירה מהפרקליטות לצורך הכנה טובה ומקיפה לקראת משפט תעבורה, כדי שיוכל להתגונן כראוי ביחד עם עורך דין העוסק בדיני תעבורה, ויוכל להציג טיעונים משכנעים בבית משפט שיוכלו להוביל לחפותו, ואף לחסוך ממנו הצגת ראיות ועדויות מפלילות שאינן צפויות מצד התביעה אשר עלולות להכריע את גזר הדין ולהשפיע בסופו של דבר על רכיבי הענישה.

 

חוק סדר הדין הפלילי קובע כי הנאשם ועורך דינו רשאים לעיין בראיות ולהעתיק את כל החומרים שנאספו, נתפסו, נרשמו או הופקו על ידי המשטרה לצורכי חקירה או במהלך החקירה המשטרתית, אשר עשויים להיות רלוונטיים להכרעת הדין.


עיון וצילום חומרי החקירה

 

סעיף 74 לחוק סדר הדין הפלילי עוסק בנושא עיון בחומר חקירה. סעיף 74(א) קובע כי כאשר הוגש כתב אישום בגין פשע או עוון, רשאים הנאשם ועורך דינו, לעיין בכל זמן סביר בחומר הראיות שבידי התביעה וכן ברשימת כל החומר שנאסף או שנרשם בידי המשטרה, הנוגע לאישום שבידי התובע ואף ניתן להעתיקו ולצלם את חומר החקירה בעבירות תעבורה.

 

רשימת כל החומר כוללת גם חומר שנאסף או שנרשם בתיק שאינו מסווג כחומר חקירה ושל חומר שנאסף או שנרשם בתיק שהוא חסוי על פי כל דין, וכן פירוט של סוג החומר, הנושא שלו והמועד שבו נאסף או נרשם, בתנאי שאין בפירוט כדי לפגוע בחיסיון לפי כל דין.

 

לדוגמה, כאשר מדובר במשפט על נהיגה בשכרות, הנאשם זכאי לעיין בכל המסמכים המצויים בתיק החקירה, לרבות הודאה באשמה, דו"ח מאפיינים, זיכרון דברים על בדיקת שכרות, דו"ח הפעלת מכשיר ינשוף, וחומרים נוספים הנכללים בחומר חקירה, ולנאשם עומדת הזכות לעיין בהם ולהעתיקם.

 

במקרה שנמצאו בחומר מספר מסמכים מאותו סוג הנוגעים לאותו עניין, ניתן לפרט אותם כקבוצה, תוך ציון מספר המסמכים הנכללים בקבוצה. סעיף 75 לחוק קובע כי עיון והעתקה של חומרי החקירה, יבוצעו במשרד התביעה או במקום אחר שהתובע יקבע.

 

הזכות למשפט תעבורה הוגן

 

החוק קובע, כי לאחר שהוגש כתב אישום, זכאים הנאשם ועורך דינו לעיין בחומר החקירה המצוי בתיק וכן להעתיקו. הזכות להעתקת החומר נלווית באופן סטטוטורי לזכות העיון ונועדה לנוחיות ההגנה וכדי להקל על עבודתו של הסנגור. לנאשם עומדת הזכות למשפט הוגן, שהיא בגדר זכות יסוד, של כבוד האדם וחירותו ומקנה לאדם את הזכות לחירות אישית ולחופש התנועה. זכות העיון בחומרי החקירה והעתקתם מאפשרת לנאשם ולעורך דינו להכין קו הגנה כראוי ולהכיר את מלוא חומר החקירה הקיים, כדי להבטיח משפט הוגן ולמנוע הצגת ראיות מפלילות באופן מפתיע.
 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

שיטת הניקוד החדשה

שיטת הניקוד החדשה - שיטת הניקוד בעבירות תעבורה ...כמה נקודות תקבלו בגין כל עבירה ? 

הזמנה לדין בעבירת מהירות

הזמנה לדין בעבירת מהירות, אימתי? 

דיון בבית המשפט לתעבורה בהעדר נוכחות נהג

האם ניתן להרשיע נהג בבית המשפט לתעבורה בהעדר נוכחתו בבית המשפט? האם ניתן לגזור על נהג מאסר בפועל או פסילה בהעדרו? 

רשות ערעור במשפט תעבורה

האם ניתן לערער על פסק דין בתעבורה? לאיזו ערכאה? תוך כמה זמן ועוד ... 

תעבורה - הברחת וגם זוכית?

בית המשפט לתעבורה בירושלים קבע כי יש לקבל את טענות ההגנה שהוצגו על ידי עו"ד אלעד שור. בהכרעת הדין נקבע כי השוטר אשר דפק על חלון מכוניתו של הנאשם היה לבוש אזרחי ולא נשא כל עדות לכך שהוא שוטר ולא אזרח... 

בית משפט לתעבורה - דף לנאשם

הוגש נגדך כתב אישוום? לפני משפט תעבורה? מומלץ לפנות אל עורך דין העוסק בדיני תעבורה. להלן דף לנאשם ובו עצות לגבי ההליך המשפטי העומד לפניכם... 

מאסר בגין עבירות תעבורה, אימתי?

מתי העונש בגין עבירות תעבורה הוא מאסר? העובר אחת העבירות האלה, דינו - מאסר שנתיים או קנס ואם העבירה היא עבירת קנס שדן בה בית המשפט 

מעצר עד תום ההליכים בעבירות תעבורה

אנשים רבים מבצעים מדי יום עבירות תעבורה, חלקן חמורות המביאות את הנהגים הסוררים בפני שופט. האם יש להורות על מעצר עד תום ההליכים כאשר מדובר בעבירות תעבורה? 

נהגי מוניות ועבירות תעבורה

נהגי מוניות בישראל מעורבים לא אחת בתאונות דרכים. כמו כן, נהגים מקצועיים אלה מבצעים עבירות תנועה רבות. כיצד מתייחס בית המשפט לתעבורה לעבירות ותאונות אשר מבוצעות/נגרמות על ידי נהגי מוניות? 

אי מתן זכות קדימה

אי מתן זכות קדימה

האם עבירת אי מתן זכות קדימה הינה עבירה נפוצה? מהו העונש בגינה? האם ניתן לקבל זיכוי? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.