www.what2do.co.il

גזרי דין מקלים לאחר הרשעה בנהיגה בשכרות, אימתי?

דרגו את המאמר

גזרי דין מקלים לאחר הרשעה בנהיגה בשכרות, אימתי?

השופט טננבוים וגזרי הדין המקלים בגין נהיגה בשכרות


אחת מעבירות התעבורה החמורות ביותר הינה עבירה של נהיגה בשכרות. בתי המשפט, אשר מתמודדים מדי יום עם עשרות כתבי אישום בגין עבירות תעבורה, נוטים להדגיש לא אחת את האחריות החמורה אשר יש להטיל על כתפיו של נהג שנכנס לרכבו כאשר הוא נתון בגילופין.


עם זאת, לאחרונה נשמעת לא אחת ביקורת גם על עונשי המינימום אשר בצידה של עבירה זו. אברהם טננבוים, שופט בית המשפט לתעבורה בירושלים, פסל לא פחות מעשר פעמים את רישיון הנהיגה של נהגים שיכורים לפחות משנתיים – תקופת המינימום הקבועה בחוק. באחד מגזרי הדין כתב טננבוים כי ישנו פגם מסוים בענישה הקולקטיבית של שנתיים לפחות בעבירות של נהיגה בשכרות,

 

מדובר בעונש אשר איננו בהכרח עומד באופן מידתי מול עבירות תעבורה אחרות כגון מהירות מופרזת, הפרת אור אדום, דיבור בטלפון סלולארי בזמן נהיגה ועוד. חשוב לציין כי על נאשמים אשר נגזרו עליהם עונשים קלים יותר משנתיים פסילה, נגזרו עונשים נוספים כגון עבודות שירות לציבור.

 

     
לדידו של השופט טננבוים, ישנם מספר שיקולים אשר מאפשרים סטייה מעונש המינימום הקבוע בחוק. לדוגמא, נסיבות אישיות (מצוקה כלכלית חמורה, סיוע לבן משפחה נכה, פרנסה התלויה ברכב וכדומה), עבר נורמטיבי (הנאשם הינו אזרח נורמטיבי וחיובי), התארכות הדיונים (המשפט בעניינו של הנאשם נמשך תקופה ארוכה מהצפוי וזאת בשל העומס על בתי המשפט לתעבורה.

 

במקרים אלו, ייתכן וייגרם לנאשם עיוות דין), ופסילה כעונש בעייתי (הבנה כי פסילה הינה עונש אשר פוגע בנאשם אך אין בו תועלת חברתית). לא אחת, כותב טננבוים בגזרי הדין אשר נכתבים על ידו כי גזירת עונשו של נאשם בעבירות תעבורה צריכה להיעשות באופן אמביוולנטי ובהתאם לנסיבותיו הספציפיות של הנאשם הנדון.

 

לדוגמא, צעירה אשר נהגה בשכרות הגיעה לבית המשפט כאשר היא מלווה באחיה הסובל משיתוק מוחין. לשופט התברר כי הצעירה מסייעת למשפחה להסיע את הקטין למפגשים חברתיים ורפואיים בגין מחלתו. טננבוים גזר על הצעירה, בת 28 בעת ביצוע העבירה, עונש של 11 חודשי פסילה בלבד, בתוספת עבודות שירות לציבור.


במערכת המשפט ישנה ביקורת חריפה כנגד גזרי הדין ה"מקלים" של השופט טננבוים. לעיתים, בתי המשפט המחוזי ביטלו את גזרי הדין הללו במסגרת ערעורים אשר הגישה המדינה על קולת העונש. בית המשפט המחוזי ביטל בחודש יוני האחרון גזר דין אשר ניתן על ידי טננבוים בבית המשפט לתעבורה בירושלים ונקבע כי עונש הפסילה הינה חובה והסטייה ממנו יכולה להיות במקרים נדירים וחריגים בלבד.
 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עבירת נהיגה בשכרות, איך לקבל זיכוי?

מאחר ולא ניתן היה לשלול את גרסת הנאשם כי המאפיינים נערכו לאחר בדיקת הינשוף, זיכה כבוד השופט ש. נחשון את הנאשם מעבירת השכרות, כאשר פסל הן את בדיקת הינשוף והן את בדיקת המאפיינים לאור החריגה מהנהלים... 

בדיקת שכרות

שוטר רשאי לדרוש מנוהג רכב שהיה מעורב בתאונת דרכים או מנוהג רכב שיש לשוטר חשד סביר כי הוא שיכור, להיבדק במועדים ובמקומות שיורה, ומי שנדרש כך חייב להיבדק כאמור... 

בדיקת שכרות, האם מותר לסרב?

בדיקת שכרות, האם מותר לסרב?

נעצרתם לבדיקת שכרות? האם מותר לסרב לעבור את הבדיקה? מהי המשמעות המשפטית המקופלת בתוך הסירוב? 

נהיגה תחת השפעת משקאות משכרים

הנאשם הורשע על פי הודאתו, בנהיגת רכב כשהוא נתון להשפעת משקאות משכרים. מתברר כי בבדיקה שנערכה לנאשם, נמצא בדמו ריכוז אלכוהול בשיעור, שהוא פי שלוש, מהכמות הקבועה בחוק. הנאשם נלכד בכף בעת שנהג רכב הסעות, בזיג זג.  

פסילה בשל נהיגה בשכרות

האם ניתן להימנע מפסילת מינימום של שנתיים לאחר נהיגה בשכרות? מהן הנסיבות המיוחדות אשר בגינן בית המשפט יורה על פסילה לתקופה נמוכה משנתיים? 

נהיגה בשכרות, האם ניתן לחזור מהודאה?

סקירה של פסקי דין העוסקים בהודאת נאשם בעבירה של נהיגה בשכרות וחזרה מהודאותו, באלו מקרים יתיר בית המשפט חזרה מהודאה? 

ה"ינשוף" מזהה לימונענע כמשקה אלכוהולי

במבחני המעבדה אשר נערכו במעבדת מיג"ל בע"מ בראשותו של ד"ר יגאל בר אילן, זיהה המכשיר משקאות קלים כמשקאות אלכוהוליים. הניסוי נערך במעמד קציני משטרה בכירים כגון רב פקד בני סמו ותועדו על ידי צלם משטרתי... 

מאסר בפועל בגין נהיגה בשכרות פעם שנייה

עבירת הנהיגה בשכרות הינה כאמור עבירה חמורה ומסוכנת. כאשר נהג נכנס לרכב על מנת לנהוג בזמן היותו שיכור, הוא מהווה סכנה ממשית לעצמו, לנוסעים עימו ולמשתמשים האחרים בדרך. העונש הראוי נגזר בין היתר, מגובה השכרות. ככל שמדובר בשכרות גבוהה, ראוי שהעונש יהיה גבוה יותר 

בקשה לביטול הרשעה בנהיגה בשכרות אשר ניתנה בהעדר הנאשם

האם בית המשפט יקבל את בקשתו של נאשם לבטל הכרעת דין במסגרתה הוא הורשע בהעדרו בנהיגה בשכרות? 

האם בדיקת ינשוף אשר הצביעה על 290 מ"ג בדיוק תביא להרשעת הנהג?

האם 290 מ"ג בליטר אוויר נשוף היא נהיגה בשכרות? האם הבדיקה הינה עד 290 מ"ג, כולל 290 מ"ג או למעלה מ-290 מ"ג? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.