www.what2do.co.il

מהי עבירת קנס בנסיבות מחמירות?

דרגו את המאמר
  התקבלו 3 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

מהי עבירת קנס בנסיבות מחמירות?

עבירות קנס הן עבירות תנועה שנחשבות יחסית לקלות, כמו אי ציות לתמרורים, אי חגירת חגורת בטיחות, נהיגה במהירות הגבוהה מהמותר, עבירות חנייה במקום אסור ועוד. ככל שהעבירה חמורה יותר, כמו חנייה על מעבר חציה, הקנס יהיה גבוה יותר.

 

בעבירות קנס נמסר לנהג או מודבק על רכבו דוח, המפרט את מהות העבירה, המיקום המדויק שבה נעברה, פרטי הנהג או הרכב וסכום הקנס. נהג שעבר עבירת תעבורה מסוג קנס יקבל את האפשרות של ברירת קנס, הוא יוכל לבחור לשלם את הקנס שהוטל עליו, או לא לשלם ולהגיש בקשה להישפט בבית משפט לתעבורה.

 

בעבירות תעבורה חמורות יותר, כמו בתאונת דרכים עם נפגעים, הפקרת פצועים, נהיגה בשכרות בנסיבות מחמירות, גרימת מוות ברשלנות ועוד, יקבל הנהג זימון למשפט ויוגש נגדו כתב אישום. במקרים חמורים לקנס יתווספו עונשים כמו מאסר בפועל. שלילת רישיון ומאסר על תנאי.

 

שיעור הקנס על עבירה בנסיבות מחמירות

 

שר המשפטים רשאי לקבוע שעבירת תנועה, שאיננה פשע, היא עבירת קנס, בדרך כלל או בתנאים או בסייגים שנקבעו בחוק. אם השר קבע שעבירה מסוימת היא עבירת קנס, הוא יקבע את שיעור הקנס, ואף רשאי לקבוע שיעורים שונים לעבירה חוזרת או נוספת שעבר אותו נהג, או על פי נסיבות ביצוע העבירה. זאת בתנאי ששיעור הקנס לא יעלה על 2,900 שקלים לגבי ביצוע עבירה ראשונה ולא יעלה על 4,300 שקלים לגבי עבירה חוזרת או נוספת, לפי הסכום הנמוך יותר.

 

סמכות שוטר לעצור נהג בלי צו

 

כל שוטר רשאי לעצור ללא צו מעצר, נהג של רכב המבצע מול עיניו עבירות תנועה, אם הנהג אינו מוסר את שמו וכתובתו או אינו מציג את רישיונו על פי דרישה, או אם אין על הרכב סימן זיהוי. אם לשוטר היה יסוד להניח כי הנהג עבר עבירת קנס, והתקיימו נסיבות מחמירות הקשורות באותו נהג או בביצוע העבירה, הוא יודיע לנהג כי יוגש נגדו אישום, ותימסר לו הזמנה למשפט לפי חוק סדר הדין הפלילי.

 

ישנן מספר עבירות אשר מסמיכות שוטר למסור הודעה לבעל הרכב כי יוגש נגדו כתב אישום, עבירות אלה כוללות בין היתר עבירה של אי מתן זכות קדימה להולך רגל. מדובר בעבירה שהעונש בגינה הוא קנס ונקודות, אולם לשוטר יש סמכות להימנע מרישום הדוח, ולהודיע לבעל הרכב על כוונתו להגיש נגדו כתב אישום.

 

אי תשלום קנס

 

אדם שנמסרה לו הזמנה למשפט, רשאי בתוך 15 ימים מיום המסירה לשלם את הסכום הנקוב על טופס הקנס. לאחר התשלום בית המשפט יראה את הנהג כמי שהודה באשמה, הורשע וריצה את עונשו. אי תשלום הקנס במועד הנדרש גורר הזמנה למשפט, והסכום הנקוב בהזמנה לא יפחת, אלא בנסיבות מיוחדות המצדיקות את הפחתתו. אם הקנס המקורי לא שולם בזמן, יידרש הנהג לשלם קנס ותוספת פיגור בשיעור של 50% מגובה הקנס המקורי. לאחר מכן, כל שישה חודשים יצטברו דמי פיגורים נוספים בשיעור של 5%.

 

על פי החוק ניתן להגיש בקשה להישפט תוך 90 יום ממועד המצאת הדוח המקורי, נהג המקבל דוח נדרש למלא את הספח שמוצמד לטופס, להשלים את הפרטים ולחתום. במקרה שהספח אבד, ניתן לפנות בכתב למרכז פניות נהגים ת.ד. 120 פ"ת מיקוד 49100, ולציין מספר זהות , מספר הדוח וכתובת עדכנית. קיימת אפשרות נוספת להגיש בקשה לביטול הודעת הקנס, על פי העילות הקבועות בחוק, תוך 30 יום ממועד המצאת הדוח. לבקשה לביטול יש לצרף את צילום הדוח המקורי ומסמכים שבאמצעותם ניתן לאמת את הטענות.
 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

פניית פרסה

הנאשם הואשם באי ציות לתמרור ב-6 האוסר פניית פרסה, בצומת הרחובות בן גוריון – נורדאו בבת ים, עבירה בניגוד לתקנה 22(א) לתקנות התעבורה 

ביטול קנסות תעבורה, הכיצד?

האם כדאי להגיש בקשה להישפט? כיצד מבטלים דו"ח תעבורה? מהן העילות הנפוצות לביטול קנס תעבורה? 

שיטת הניקוד החדשה

בשיטה זו נקבע כעיקרון כי לכל נהג נפתח כרטיס אישי. בסופה של קב’ התקנות הזו נרשם פירוט מהי כמות הנק’ לגבי כל עבירה- התוספת השישית של תקנות ... 

צילום הרכב כראיה

צילמו את רכבך ? מה המשמעות המשפטית וכיצד ניתן להתמודד עם ראיה מסוג זה ? 

מאסר בגין עבירות תעבורה, אימתי?

מתי העונש בגין עבירות תעבורה הוא מאסר? העובר אחת העבירות האלה, דינו - מאסר שנתיים או קנס ואם העבירה היא עבירת קנס שדן בה בית המשפט 

פסילה על תנאי במקום פסילה בפועל בעבירות תעבורה, האמנם?

האם בסמכותו של בית המשפט לקבוע, במקום בו בוצעה עבירה אשר בצידה פסילה מינימאלית, כי יוטל על הנאשם פסילה על תנאי בלבד? 

נהיגה ללא רישיון רכב תקף

מהי עבירת נהיגה ללא רישיון רכב בתוקף? האם מדובר בעבירת תעבורה חמורה? מהו משקלה של התקופה במהלכה לא היה הרישיון בתוקף? 

ביטול החרמת רכב

האם ניתן לבטל החרמת רכב? כיצד מתמודדים עם החרמת רכב כאשר בעל הרכב לא נהג בעת ביצוע העבירה? 

הרשעת חף מפשע בעבירות תעבורה - חזקת האחריות של בעל הרכב

האם ניתן להרשיע אדם בעבירות תעבורה כאשר הוכח מעל לכל ספק שלא הוא זה אשר נהג ברכב במועד ביצוע העבירה?  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.