www.what2do.co.il

תסקיר שירות מבחן חיובי ימנע מאסר בפועל לאחר גרימת מוות ברשלנות, האמנם?

דרגו את המאמר

תסקיר שירות מבחן חיובי ימנע מאסר בפועל לאחר גרימת מוות ברשלנות, האמנם?

האם תסקיר שירות מבחן חיובי לאחר גרימת מוות ברשלנות יסייע במניעת מאסר בפועל?


גרימת מוות ברשלנות בתאונת דרכים עלולה להיות עבירה בה מורשעים אנשים נורמטיביים מן היישוב, אשר במהלך חייהם הקפידו לשמור על החוק והנורמות החברתיות. אי לכך, בתי המשפט נאלצים להתמודד עם שאלה מוסרית קשה בעניין זה – האם יש לגזור על אדם מאסר בפועל בגין גרימת מוות ברשלנות בתאונת דרכים, או שמא ניתן להסתפק (בהתחשב בנסיבות המקרה) בעבודות שירות לציבור בלבד.


בית המשפט העליון בחן את הכללים המנחים בנוגע לענישה הראויה בעבירה זו. וכך כותב השופט הנדל –

 

"נדמה כי ישנם שלושה כללים מנחים בנוגע לענישה לאחר גרימת מוות ברשלנות. האחד, ראוי לגזור על הנאשם מאסר בפועל ופסילה מלנהוג לתקופה הולמת. כלל זה נובע הן מעיקרון קדושת החיים והן מתוך שיקולי הרתעה.

 

הכלל השני מתייחס לנסיבות האישיות של עובר העבירה. עם זאת, נסיבותיו האישיות של הנאשם במקרים אלו אינן בעלות משקל כמו בעבירות פליליות אחרות, וזאת משום שידוע כי בעבירה זו מורשעים פעמים רבות אנשים נורמטיביים. הכלל השלישי והאחרון הוא דרגת הרשלנות".


האם תושב כפר בצפון, אשר היה מעורב בתאונת דרכים קטלנית בה מצא את מותו חברו הטוב שישב לידו, יוכל לקבל עונש של עבודות שירות במקום מאסר בפועל, וזאת בשל תסקיר שירות מבחן חיובי בעניינו? סוגיה זו הונחה לפתחו של בית המשפט המחוזי במסגרת ערעור על גזר דינו של בית משפט השלום.

 

תסקיר שירות מבחן חיובי ממליץ על עבודות שירות


המערער טען מספר טענות להקלה בעונשו. ראשית, המערער הציג את תסקיר המבחן החיובי אשר נערך בעניינו, ואשר הצביע על נסיבותיו האישיות המיוחדות (המלצת שירות המבחן הייתה לגזור על המערער עבודות שירות לציבור ולא מאסר מאחורי סורג ובריח).

 

כמו כן, המערער הוסיף כי הוא משרת בצה"ל בתור חייל קרבי בחטיבת גבעתי, והוא אדם נורמטיבי לחלוטין אשר גדל במשפחה המחנכת לערכים. מבחינת מצבו המשפחתי, המערער ציין כי הוא פרוד מאשתו והינו אב לשלושה ילדים קטנים הגרים אצל אמו בתור משפחה אומנת.


המערער הוסיף כי הוא הודה בעבירות המיוחסות לו בהזדמנות הראשונה שניתנה לו, וקיבל אחריות על מעשיו. כמו כן, הוא ניהל קשר רצוף ותקין עם שירות המפנים, תוך שהוא מפנים את חומרת מעשיו ומביע חרטה עמוקה. לדבריו, האירוע גרם לו לדיכאון, לתחושה שכל עולמו חרב עליו והוא התנתק מכל מכריו וחבריו.

 

"יידע כל אוחז בהגה כי גרימת מוות ברשלנות תגרור עונשי מאסר משמעותיים"


לדאבונו של המערער, בית המשפט המחוזי דחה את הערעור והשאיר את עונש המאסר על כנו. "אכן, נסיבותיו האישיות של המערער אינן פשוטות כל עיקר. אך אל מול האינטרס האישי של המערער עומד האינטרס הציבורי של המלחמה בתאונות הדרכים", נכתב בפסק הדין, "במסגרת מלחמה זו, חייב בית המשפט להעביר מסר חד משמעי וברור בנוגע להתנהגות הנדרשת מנהגים בעת הימצאותם בדרכים. יידע כל אוחז הגה, כי גרימת מוות תוך נהיגה רשלנית וחסרת זהירות תגרור אחריה עונשי מאסר משמעותיים בפועל גם כאשר מדובר בנהגים נורמטיביים המקפידים, בדרך כלל, על שמירת החוק".
 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תאונת דרכים קטלנית

כיצד מתמודדים עם גרימת תאונת דרכים קטלנית? האם ניתן להגיע לזיכוי בבית המשפט? מהו העונש אשר יוטל על נהג שמעורב בתאונת דרכים קטלנית? 

גרימת מוות ברשלנות, מה הדין?

מה העונש במקרה של עבירת גרימת מוות ברשלנות ע"פ סעיף 64 לפקודת התעבורה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין לתעבורה ... 

זיכוי בבית המשפט: תאונת פגע וברח

בית המשפט קבע כי יש לזכות אדם אשר הוגש כנגדו כתב אישום בגין מעורבות בתאונת פגע וברח, וזאת משום שלא הוכח כנדרש שאכן רכבו היה מעורב בתאונה... 

זיכוי נהג מפגיעה בהולך רגל במעבר חציה בגין רשלנות הולך הרגל

הולך רגל אשר נכנס למעבר חציה באופן רשלני הביא לכך כי הנהג אשר פגע בו לא הורשע בבית המשפט לתעבורה... 

דריסה למוות של הולכי רגל - הרשעה בהריגה ומאסר בפועל

נהג דרס למוות שני הולכי רגל במעבר חצייה. בית המשפט הרשיע את הנהג בעבירת הריגה ונגזרו עליו 18 חודשי מאסר בפועל. כמו כן, רישיון הנהיגה שלו נשלל ל-15 שנה... 

גרימת מוות בתאונה - גזר דין לנהג נורמיטבי אשר גרם למוות בתאונה

מהם השיקולים אשר מנחים את בית המשפט בבואו לגזור עונש על אישה נורמיטיבית בעלת עבר של נהיגה זהירה, אשר ברגע אחד של רשלנות גרם למוות בתאונה? 

מעצר עד תום ההליכים בעבירות תעבורה

אנשים רבים מבצעים מדי יום עבירות תעבורה, חלקן חמורות המביאות את הנהגים הסוררים בפני שופט. האם יש להורות על מעצר עד תום ההליכים כאשר מדובר בעבירות תעבורה? 

פסילת רישיון נהיגה לאחר תאונת דרכים קטלנית - תיקון 78 לפקודת התעבורה

האם רישיון נהיגה ייפסל עד תום ההליכים כאשר הנהג הנאשם היה מעורב בתאונה קטלנית בה קיפח אדם את חייו? 

תאונת דרכים קטלנית - הרשעה בהריגה בעקבות נהיגה בשכרות וחציית רמזור אדום

בתאונת דרכים קטלנית ברעננה נהרג נהג אשר התנגש בו רכב שחצה באדום. האם חצייה באדום, בצירוף עם נהיגה בשכרות, מהווה עילה להרשעה בעבירת הריגה? 

שלילת רישיון של נהג משאית לאחר תאונה קטלנית

תאונת הדרכים בערבה - בית המשפט הורה על שלילת רישיונו של נהג המשאית הבדואי... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.