www.what2do.co.il

מהם התנאים לסגירת תיק תעבורה בהסדר?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

מהם התנאים לסגירת תיק תעבורה בהסדר?

ישנן מספר עילות שלפיהן ניתן לסגור תיק תעבורה, והן חוסר עניין לציבור, היעדר ראיות מספיקות להעמדה לדין, אי כשירות משפטית, חוסר אשמה ועוד. העילה המשמעותית לסגירת התיק היא חוסר אשמה, שמשמעותה כי אין בחומר החקירה כדי להצביע על ביצוע עבירת תנועה, ובמקרה זה ימחק התיק מהרישום המשטרתי המתנהל נגד החשוד.

 

מהם שלבי תיק התעבורה?

 

המפגש הראשוני בין השוטר לנהג שעבר עבירת תנועה יהיה בדרך כלל בזמן אכיפה תעבורתית או ביקורת רישיונות. כל שוטר רשאי לרשום דו"ח תנועה, בתנאי שהוא מוסמך לכך, והמפגש יכול להסתיים בשחרור הנהג ללא רישום דו"ח או ברישום דו"ח מסוג הזמנה לדין או הודעת קנס ואף לעתים יכול השוטר לזמן את הנהג לחקירה בתחנת המשטרה.

 

בחלק מהתיקים, כמו במקרה של תאונות דרכים, תתבצע חקירה משטרתית. החקירה יכולה להיות בעדות פתוחה או תחת אזהרה. בשלב הבא יוגש כתב אישום, והחשוד יוכל לממש את זכותו לעיין בתיק המשטרה, המפרט את נסיבות המקרה, תגובת הנהג, דוחות פעולה, שמות העדים, סעיפי החוק שבהם נאשם הנהג, הרשעות תעבורה קודמות ועוד.

 

בתיק חקירה על נהיגה בשכרות יהיה גם טופס דין וחשבון, טופס בדיקת מאפיינים, טפסי בדיקה יומית ובדיקה תקופתית, תעודת עובד ציבור ופלטים. בשלב הבא תתקיים ישיבת ההקראה בבית המשפט לתעבורה. בישיבה יכול הנהג להודות בחלק או בכל עובדות כתב האישום ולטעון לעונש, או להגיע להסדר טיעון עם נציגי התביעה.

 

סגירת תיק על ידי החלטת קצין הממונה על החקירה

 

לאחר שמועבר חומר החקירה בתיק תעבורה לתובע, שהוא קצין משטרה המכהן כראש יחידת תביעות או תובע משטרתי בכיר שהוסמך לכך, והוא סבור שהראיות מספיקות לשם הגשת כתב אישום בגין עבירות תעבורה עליו להורות על העמדה לדין. אולם יש צורך שהתביעה תשתכנע שקיים סיכוי סביר להרשעה בבית המשפט לתעבורה כדי להגיש כתב אישום ואין די בראיות שמקימות יסוד סביר לחשד שהנאשם ביצע עבירת תעבורה.

 

התובע רשאי לסגור תיק בהסדר בהתקיים שני התנאים הבאים: האחד, העונש המתאים לחשוד, לדעת התובע אינו כולל מאסר בפועל. והשני, אין פרט רישום לפי חוק המרשם הפלילי ותקנת השבים, שנרשם בעניינו של החשוד, בחמש השנים שלפני ביצוע העבירה נושא ההסדר, לרבות הסדר שנערך בעבר, ואין חקירות או משפטים פליליים תלויים ועומדים בעניינו במשטרה או באותה רשות שאינם חלק מההסדר.

 

סעיף 67ב לחוק סדר הדין הפלילי קובע כי התובע יתחייב להימנע מהגשת כתב אישום נגד החשוד ולסגור את התיק נגדו אם החשוד יודה בעובדות המהוות את העבירה המפורטות בהסדר ויקיים את התנאים שיפורטו בו. ואולם טרם יתקיים הדיון בתנאי ההסדר, נדרש התובע לפרט את העובדות והוראות החוק שלגביהן קיימות ראיות מספיקות לאישום ועליו לציין בהחלטה מנומקת את הנסיבות לכך שהעונש המתאים לחשוד אינו כולל מאסר בפועל ולכך שמילוי תנאי ההסדר יענה על העניין לציבור בלא העמדתו לדין.
 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

שיטת הניקוד החדשה

שיטת הניקוד החדשה - שיטת הניקוד בעבירות תעבורה ...כמה נקודות תקבלו בגין כל עבירה ? 

הזמנה לדין בעבירת מהירות

הזמנה לדין בעבירת מהירות, אימתי? 

דיון בבית המשפט לתעבורה בהעדר נוכחות נהג

האם ניתן להרשיע נהג בבית המשפט לתעבורה בהעדר נוכחתו בבית המשפט? האם ניתן לגזור על נהג מאסר בפועל או פסילה בהעדרו? 

רשות ערעור במשפט תעבורה

האם ניתן לערער על פסק דין בתעבורה? לאיזו ערכאה? תוך כמה זמן ועוד ... 

תעבורה - הברחת וגם זוכית?

בית המשפט לתעבורה בירושלים קבע כי יש לקבל את טענות ההגנה שהוצגו על ידי עו"ד אלעד שור. בהכרעת הדין נקבע כי השוטר אשר דפק על חלון מכוניתו של הנאשם היה לבוש אזרחי ולא נשא כל עדות לכך שהוא שוטר ולא אזרח... 

בית משפט לתעבורה - דף לנאשם

הוגש נגדך כתב אישוום? לפני משפט תעבורה? מומלץ לפנות אל עורך דין העוסק בדיני תעבורה. להלן דף לנאשם ובו עצות לגבי ההליך המשפטי העומד לפניכם... 

מאסר בגין עבירות תעבורה, אימתי?

מתי העונש בגין עבירות תעבורה הוא מאסר? העובר אחת העבירות האלה, דינו - מאסר שנתיים או קנס ואם העבירה היא עבירת קנס שדן בה בית המשפט 

מעצר עד תום ההליכים בעבירות תעבורה

אנשים רבים מבצעים מדי יום עבירות תעבורה, חלקן חמורות המביאות את הנהגים הסוררים בפני שופט. האם יש להורות על מעצר עד תום ההליכים כאשר מדובר בעבירות תעבורה? 

נהגי מוניות ועבירות תעבורה

נהגי מוניות בישראל מעורבים לא אחת בתאונות דרכים. כמו כן, נהגים מקצועיים אלה מבצעים עבירות תנועה רבות. כיצד מתייחס בית המשפט לתעבורה לעבירות ותאונות אשר מבוצעות/נגרמות על ידי נהגי מוניות? 

אי מתן זכות קדימה

אי מתן זכות קדימה

האם עבירת אי מתן זכות קדימה הינה עבירה נפוצה? מהו העונש בגינה? האם ניתן לקבל זיכוי? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.