www.what2do.co.il

זיכוי מעבירת הריגה של הולך רגל בתאונת דרכים

דרגו את המאמר

זיכוי מעבירת הריגה של הולך רגל בתאונת דרכים

זיכוי מהריגה בגין דריסה למוות של הולך רגל במעבר חצייה

שופט ביהמ"ש המחוזי בחיפה, משה גל עד, זיכה עתה את משה יליד 1974 מעבירת הריגה של המנוח ויטלי ז"ל יליד 1936, והרשיע אותו עפ"י הודאתו בגרימת מות המנוח בתאונת דרכים עת עבר במעבר חציה ואי מתן זכות קדימה.

בכתב האישום הואשם הנאשם בעבירת הריגה בכך, שבתאריך 18.10.07, נהג במשאית, ברח’ החשמונאים בקרית מוצקין, ובאותה עת החל המנוח לחצות את הכביש במעבר החצייה, מימין לשמאל, בניצב לכיוון נסיעת הנאשם. כשהנאשם התקרב למעבר החצייה, כשהוא נוסע בנתיב השמאלי, לא הבחין כלל במנוח החוצה את הכביש במעבר החצייה וחזית הרכב פגעה במנוח, לאחר שהספיק לחצות 4 מ’ מרוחב הכביש.

 

חרף הפגיעה במנוח, המשיך הנאשם בנסיעתו ועצר רק כעבור 694 מ’ , כל זאת כאשר המנוח לכוד מתחת למשאית ולמרות צעקות וקריאות של עוברים ושבים שביקשו ממנו לעצור. כתוצאה מהתאונה נגרם מותו של המנוח שנמחץ מתחת לגלגלי המשאית והוצא משם רק כעבור 20 דקות וזאת לאחר פעולות חילוץ של כיבוי אש. למנוח נגרמו חבלות רבות ומותו נקבע במקום.

השופט גלעד ציין כי לאחר ששמע את העדים והתרשם מהופעתם, ולאחר שבחן את מכלול הראיות ונתן דעתו לטיעוני הצדדים, ניתן להגיע לכלל מסקנה כי חרף התנהלותו הרשלנית של הנאשם, אין בנסיבות המקרה לקבוע כי הוא נהג תוך מודעות לאפשרות גרימת התוצאה הקטלנית ונטל סיכון בלתי סביר לאפשרות גרימתה תוך תקווה להצליח למנעה. קל וחומר שלא נהג תוך מודעות לאפשרות גרימת התוצאה הקטלנית, אך היה "אדיש" - "שווה נפש", כלפיה.

 

עוד הוסיף השופט כי הנאשם ידע כי באזור קיים מעבר חצייה והוא אף האט לקראתו והביט ימינה ושמאלה כדי לבחון את תנועת הולכי הרגל. ואולם, הוא לא צריך היה להסתפק בכך. הוא לא עצר את רכבו אלא המשיך בנסיעה על פני מעבר החצייה באיטיות מבלי שווידא כי אין הולכי רגל הבאים מימין והיה צריך לצפות את האפשרות שהולך רגל יעבור את מעבר החצייה ובהתאם, לנקוט אמצעי זהירות הכרחיים, ולוודא, לפני חצייתו את מעבר החצייה, כי אין הולכי רגל החוצים אותה עת.

בחוסר עירנותו של הנאשם לנוכחות המנוח על מעבר החצייה, ובייחוד לאחר שהמנוח כבר הצליח לעבור חלק ניכר ממעבר החצייה, גלומה התרשלותו. אילו היה מסתכל היה מבחין בהולך הרגל ומצליח לעצור את המשאית, בשל נסיעתו האיטית. חרף התרשלותו, ציין השופט, כי איננו סבור כי הנאשם היה מודע לסכנה הצפויה. לאור האמור זוכה מעבירת הריגה והורשע בעבירת גרם מוות ברשלנות ואי מתן זכות קדימה.

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תאונת דרכים קטלנית

כיצד מתמודדים עם גרימת תאונת דרכים קטלנית? האם ניתן להגיע לזיכוי בבית המשפט? מהו העונש אשר יוטל על נהג שמעורב בתאונת דרכים קטלנית? 

גרימת מוות ברשלנות, מה הדין?

מה העונש במקרה של עבירת גרימת מוות ברשלנות ע"פ סעיף 64 לפקודת התעבורה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין לתעבורה ... 

זיכוי בבית המשפט: תאונת פגע וברח

בית המשפט קבע כי יש לזכות אדם אשר הוגש כנגדו כתב אישום בגין מעורבות בתאונת פגע וברח, וזאת משום שלא הוכח כנדרש שאכן רכבו היה מעורב בתאונה... 

זיכוי נהג מפגיעה בהולך רגל במעבר חציה בגין רשלנות הולך הרגל

הולך רגל אשר נכנס למעבר חציה באופן רשלני הביא לכך כי הנהג אשר פגע בו לא הורשע בבית המשפט לתעבורה... 

דריסה למוות של הולכי רגל - הרשעה בהריגה ומאסר בפועל

נהג דרס למוות שני הולכי רגל במעבר חצייה. בית המשפט הרשיע את הנהג בעבירת הריגה ונגזרו עליו 18 חודשי מאסר בפועל. כמו כן, רישיון הנהיגה שלו נשלל ל-15 שנה... 

גרימת מוות בתאונה - גזר דין לנהג נורמיטבי אשר גרם למוות בתאונה

מהם השיקולים אשר מנחים את בית המשפט בבואו לגזור עונש על אישה נורמיטיבית בעלת עבר של נהיגה זהירה, אשר ברגע אחד של רשלנות גרם למוות בתאונה? 

מעצר עד תום ההליכים בעבירות תעבורה

אנשים רבים מבצעים מדי יום עבירות תעבורה, חלקן חמורות המביאות את הנהגים הסוררים בפני שופט. האם יש להורות על מעצר עד תום ההליכים כאשר מדובר בעבירות תעבורה? 

פסילת רישיון נהיגה לאחר תאונת דרכים קטלנית - תיקון 78 לפקודת התעבורה

האם רישיון נהיגה ייפסל עד תום ההליכים כאשר הנהג הנאשם היה מעורב בתאונה קטלנית בה קיפח אדם את חייו? 

תאונת דרכים קטלנית - הרשעה בהריגה בעקבות נהיגה בשכרות וחציית רמזור אדום

בתאונת דרכים קטלנית ברעננה נהרג נהג אשר התנגש בו רכב שחצה באדום. האם חצייה באדום, בצירוף עם נהיגה בשכרות, מהווה עילה להרשעה בעבירת הריגה? 

שלילת רישיון של נהג משאית לאחר תאונה קטלנית

תאונת הדרכים בערבה - בית המשפט הורה על שלילת רישיונו של נהג המשאית הבדואי... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.