www.what2do.co.il

פסילת רישיון נהיגה

דרגו את המאמר
  התקבלו 9 דירוגים בציון ממוצע: 4.8 מתוך 5

פסילת רישיון נהיגה

מי מוסמך להורות על פסילת רישיון נהיגה? האם ניתן לפסול רישיון נהיגה לצמיתות? מהי פסילה עד תום ההליכים? כיצד מבטלים פסילת רישיון נהיגה?

ישנם שלושה גופים בישראל אשר הינם ברי סמכות לפסול רישיון נהיגה. בית המשפט רשאי להורות על פסילת רישיון נהיגה במסגרת פסק דין בגין עבירות תנועה או עבירות אחרות. בפקודת התעבורה מפורטות שורה של עבירות תעבורה (כגון נהיגה בשכרות) אשר לצידן עונשי פסילה מינימאליים. תקופת הפסילה אשר מוטלת על נהג מטעם בית המשפט יכולה לנוע בין חודשים ספורים לבין פסילה לצמיתות.


גורם נוסף אשר רשאי להורות על פסילת רישיון נהיגה הינו קצין משטרה בדרגת מפקח ומעלה. קצין זה מוסמך לפסול את רישיון הנהיגה של נהג בפסילה מנהלית למשך 30-90 ימים. רישיון נהיגה ייפסל בפסילה מנהלית בגין ביצוע עבירות תנועה מסוימות או עבירה על חוקים (לדוגמא, הסעת שוהים בלתי חוקיים). בטרם נפסל רישיונו של הנהג, הוא מוזמן לשימוע בפני קצין משטרה בתחנת משטרה. במהלך שימוע זה פתוחה בפניו של הנהג הדרך לנסות ולשכנע את קצין המשטרה כי ישנן נסיבות אשר מצדיקות הימנעות מפסילת רישיונו.


משרד הרישוי רשאי אף הוא לפסול רישיון נהיגה בישראל. פסילת רישיון ממשרד הרישוי תיעשה בהתאם לשיטת הניקוד החדשה, ולאחר צבירת נקודות בגין ריבוי עבירות תנועה. כמו כן, משרד הרישוי רשאי לפסול רישיון נהיגה של נהגים פרועים או מסוכנים, וכן כאשר נהג איננו מופיע לבדיקה במכון הרפואי לנהיגה.


הפקדת רישיון בפסילה


פסילת רישיון נהיגה אשר מוטלת על נהג בבית המשפט נכנסת לתוקפה באופן מיידי (חרף מקרים בהם נפסקת פסילה על תנאי). מרגע זה, אסור לנהג לנהוג ברכב. עם זאת, תקופת הפסילה איננה נמנית ממתן פסק הדין, אלא ממועד הפקדת הרישיון במזכירות בית המשפט (עד 30 ימים מקבלת פסק הדין).

 

הנאשם מקבל, לאחר ההפקדה, אישור על הפקדת הרישיון אשר בתמורה אליו הוא יקבל את רישיונו בחזרה עם תום הפסילה. חשוב לדעת כי הפקדת רישיון הנהיגה בתחנת המשטרה איננה נחשבת לשם חישוב תקופת הפסילה. זאת ועוד, אי הפקדת רישיון נהיגה שנפסל, עלולה לגרור סנקציות כגון החרמת רכב, הארכת תקופת הפסילה, הטלת קנסות ואף מאסר של עד חצי שנה.


חידוש רישיון לאחר פסילה


רישיון נהיגה אשר נפסל פסילה מנהלית על ידי קצין משטרה, ניתן לקבל באגף התנועה במשטרה. במידה ורישיון הנהיגה הופקד במזכירות בית המשפט, יש לפנות למשרד הרישוי לאחר תום תקופת הפסילה (עם טופס הפקדת הרישיון, גזר הדין וכתב האישום). רישיון אשר משרד הרישוי הורה לפוסלו, יתקבל בחזרה בסניף משרד הרישוי בו הוא נלקח.


פסילה עד תום ההליכים

 

אדם אשר הוגש כנגדו כתב אישום בגין עבירות תעבורה עלול להתמודד גם עם פסילה עד תום ההליכים. מדובר אפוא בפסילת רישיון הנהיגה עד מתן הכרעת הדין. פסילה כגון דא תוטל על נאשם כאשר הפקליטות או התביעה המשטרתית מבקשות זאת. לעיתים, מדובר בהארכתה של הפסילה המנהלית, ולעיתים עסקינן בבקשה מיוחדת אשר מוגשת בעניין זה.

 

על פי רוב, פסילה עד תום ההליכים תוטל על נהג כאשר האחרון מואשם בביצוע עבירות תעבורה חמורות, גרימת תאונות דרכים עם נפגעים וכדומה. למעשה, פסילה עד תום ההליכים הינה מנת חלקו של נאשם אשר קיימת סבירות של ממש שנהיגתו מסכנת את הציבור. בין העבירות המאפשרות פסילה עד תום ההליכים ניתן למצוא הפקרה, סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, נהיגה בשכרות, גרימת מוות ברשלנות, נהיגה תחת השפעת סמים וכדומה. כמו כן, עבר תעבורתי מכביד יכול אף הוא להצדיק פסילה עד תום ההליכים.

 

בטרם בית המשפט מורה על פסילה עד תום ההליכים, ניתנת לנאשם הזדמנות להציג טיעוני נגד. בית המשפט רשאי שלא להורות על פסילה עד תום ההליכים במידה והוא משוכנע כי נהיגתו של הנאשם לא תהווה סכנה לציבור. על בית המשפט לפרט את הנימוקים היושבים בבסיס החלטתו במקרה זה.


פסילה על תנאי


ישנם מקרים בהם בית המשפט לתעבורה יורה על פסילה על תנאי בלבד. פסילה בפועל הינה פסילה אשר אוסרת על הנהג, הלכה למעשה, לנהוג ברכב. פסילה על תנאי, לעומת זאת, כמו מאסר על תנאי, מעניקה לנהג הזדמנות "לשפר דרכיו ואת נהיגתו". בבוא בית המשפט לגזור פסילה על תנאי, עליו לקבוע שני פרמטרים – תקופת הפסילה על תנאי, ולכמה זמן "ירחף" מעל ראשו של הנאשם עונש הפסילה המותנה. על פי רוב, במקרים בהם תוטל על הנאשם פסילה בפועל, תוטל גם פסילה על תנאי. יודגש כי פסילה על תנאי במקרה זה תחול החל מתום הפסילה בפועל.

  

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

פסילה מנהלית, אימתי?

פסילה מנהלית, אימתי?

העבירות הכלולות בתוספת הרביעית לפקודת התעבורה אשר בגינן רשאי שוטר לפסול פסילה מנהלית את רשיונך הן ... 

פסילת מינימום

פסילת רישיון לתקופת מינימום הינה עונש נפוץ בבית המשפט לתעבורה בגין ביצוע עבירות תעבורה. פסילת מינימום יכולה להיות קבועה לחודשיים, ולהגיע אף עד פסילה לשלוש שנים לפחות... 

פסילה ע"י קצין משטרה

סעיף 47ה' לפקודה קובע כי במידה וקצין המשטרה סבור כי יש יסוד להניח שכנגד הנהג שלפניו יוגש כתב אישום בגין ביצוע אחת מהעבירות המפורטות בתוספת הרביעית לפקודת התעבורה, הוא רשאי לפסול את רישיון הנהיגה של הנהג פסילה מנהלית באורכים משתנים... 

פסילה בשל נהיגה בשכרות

האם ניתן להימנע מפסילת מינימום של שנתיים לאחר נהיגה בשכרות? מהן הנסיבות המיוחדות אשר בגינן בית המשפט יורה על פסילה לתקופה נמוכה משנתיים? 

פסילה עד תום ההליכים

מהי פסילה עד תום ההליכים? אימתי יורה בית המשפט על פסילת רישיון נהיגה עד תום ההליכים? 

עבירת מהירות ופסילה מנהלית, אימתי?

הסמכות לפסול את רישיון הנהיגה כאשר מדובר בעבירת מהירות קמה בהתאם לגובה המהירות, בהתאם למהירות המותרת במקום ביצוע העבירה ... מה הזכויות שלך? לחץ/י לפרטים 

בקשה לביטול פסילה מנהלית

מהי פסילה מנהלית והאם ניתן להגיש בקשה לביטול פסילה זו בבית המשפט לתעבורה? מהם השיקולים לביטול הפסילה בבית המשפט? 

נהיגה בזמן פסילה - נהיגה ללא רישיון

נהיגה בזמן פסילה - נהיגה ללא רישיון

מי שהודע לו שנפסל מקבל או מהחזיק רישיון נהיגה, וכל עוד הפסילה בתקפה הוא נוהג ברכב שנהיגתו אסורה בלי רישיון לפי פקודה זו, או מי שנוהג בניגוד לתנאים שנוספו ברשיונו כל עוד הם בתקפם, או מי שהודע לו כי נפסל מהחזיק ברישיון... 

ביטול פסילה מנהלית

היא בקשה לפי סעיף 48 לפקודת התעבורה להורות על ביטולה של פסילה מנהלית אשר הוטלה על המבקשת ביום 06.09.06, בגין עבירה של נהיגה במהירות מופרזת. 

נהיגה בפסילה, ייעוץ משפטי

נתפסתם נוהגים בפסילה? טוענים כי נהגתם בפסילה? עומדים בפני משפט? מומלץ לפנות לעורכי דין העוסקים בתחום... 

פסילה עד מתן פסק הדין - משקל עבר תעבורתי נקי

על פי פקודת התעבורה, בית המשפט צריך לפסול את רישיון הנהיגה של נאשם בתאונת דרכים בה נהרג אדם עד תום ההליכים. האם עבר תעבורתי נקי הוא שיקול להימנע מפסילה זו? 

רישיון נהג משאית נשלל לאחר נהיגה במהירות מופרזת

פסילת רישיון נהיגה של נהג משאית לאחר שהאחרון נהג במהירות מופרזת, האם עונש מידתי? 

פסילת רישיון נהיגה לצמיתות לאחר תאונת דרכים עם נפגעים בגין שכרות

מאסר בפועל ופסילת רישיון לצמיתות בעקבות נהיגה בשכרות ומעורבות בתאונת דרכים עם נפגעים... 

ביטול פסילה מנהלית בגין פגם בהליך השימוע

הרציונל העומד בבסיס הפסילה המנהלית , אינו להעניש את הנהג כי אם למנוע את המסוכנות הנובעת מנהיגתו. על רק זה בוחן בית המשפט את השיקולים שהיו בבסיס החלטתו לפסול את רישיון הנהיגה. 

החרמת רכב בעבירות תעבורה, אימתי?

החרמת רכב בעבירות תעבורה, אימתי?

קצין משטרה רשאי למסור הודעת איסור שימוש ברכב שבו נעברה העבירה לתקופה של 30 ימים וליטול את רישיון הרכב ... באלו עבירות מדובר? כיצד אפשר להתמודד עם החרמת רכב?  

ביטול עונש מאסר לאדם שנהג בזמן פסילה

האם בית המשפט המחוזי יבטל מאסר בפועל אשר הוטל על נאשם בבית המשפט לתעבורה? 

מניין תקופת פסילת רשיון של מי שנפסל רשיונו והפקידו ונפסל שוב

על נהג אשר נמצא בפסילה, ורישיונו הופקד זה מכבר בבית המשפט, הוטלה פסילה נוספת. האם עליו להגיש תצהיר אשר החל מהגשתו תרוץ הפסילה השנייה? 

האם ניתן להתיר נהיגה לצורך פרנסה בזמן פסילה?

נהג המונית ביקש מן השופטת כי תסווג את פסילתו באופן שבו יוכל לנהוג בין השעות 20:00 עד 5:00 וזאת לצורך פרנסתו. לעיתים נוטה בית המשפט להיענות לבקשות מסוג זה כאשר מהווה כלי הרכב כמקור פרנסה או אמצעי חיוני לניהול חייו של הנאשם (לדוגמא לצורך הגעה לטיפולים רפואיים)... 

מאסר בפועל ופסילה לנהג הסעות ילדים

תאונת דרכים קטלנית אשר בסופה מצא את מותו פעוט בן 6, הביאה לגזר דין חמור נהג נהג ההסעה... 

מהי נהיגה בזמן פסילה ומה העונש?

על פי החוק, נהג אשר רישיונו הנהיגה שלו נפסל על ידי בית המשפט, חייב להפקיד את הרישיון במזכירות בית המשפט... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.