www.what2do.co.il

מתן זכות קדימה להולך רגל שמחכה ליד מעבר חצייה

דרגו את המאמר

מתן זכות קדימה להולך רגל שמחכה ליד מעבר חצייה

תקנות התעבורה קובעות כי כל נהג חייב לתת זכות קדימה להולכי רגל החוצים במעבר חצייה, לאפשר להשלים את החצייה בבטחה ואם יש צורך לעצור את הרכב. על פי עדכון החוק, הנהג נדרש להאט את רכבו אם הולך רגל עומד על המדרכה בסמוך למעבר החצייה, ואם ניכר שבכוונתו של הולך הרגל לחצות את הכביש, עליו לתת להולך הרגל זכות קדימה.

 

התקנות חדשות שנכנסו לתוקף החל מחודש מרץ 2015, קובעות כי על נהגי כלי רכב חלה החובה להאט ולתת זכות קדימה להולכי רגל, גם אם אינם מתכוונים לחצות, אלא רק עומדים בסמוך למעבר חצייה.

 

התקנות החדשות נועדו להגביר את בטיחות הולכי הרגל, הן אמורות להסיר את חובת האחריות מהולכי הרגל בעת חציית הכביש, ולהקטין את הסטטיסטיקה שלפיה הולכי רגל בישראל הם אוכלוסייה פגיעה במיוחד, כך שבשנת 2014 נהרגו 125 הולכי רגל, כאשר רוב ההרוגים נפגעו בתאונות דרכים בתחום העירוני.

 

על פי התקנות החדשות מוטלת על הנהגים חובת האטה לפני מעברי חצייה, אם עומד על המדרכה בסמוך אליהם הולך רגל, וחובת מתן זכות קדימה אם ניכר שבכוונתו של הולך הרגל לחצות את הכביש. בנוסף התקנות מטילות חובת האטה או עצירה לפני מעבר חצייה, אם רכב בנתיב הסמוך האט או עצר.

 

התקנה הקובעת כי נהג המתקרב למעבר חצייה ומזהה כי לפניו או לצדו ישנו רכב שהאט את מהירות הנסיעה או עצר את הרכב, חייב גם הוא להאט או לעצור, כדי למנוע מצב שבו הולך רגל שהוסתר על ידי רכב אחר, ייפגע מרכב שלא הבחין בו.

 

בתקנה 1 לתקנות התעבורה עודכנה ההגדרה של מתן זכות קדימה למתן אפשרות לעוברי דרך אחרים, שלהם נקבעה זכות קדימה, להתקדם בדרך בלי לעצור, להמתין, לשנות את מהירותם או לסטות מקו התקדמותם.

 

תקנה 67 המעודכנת קובעת כי הנהג חייב להאט לפני מעבר חצייה אם בקצה המדרכה עומד הולך רגל, ואם נראה כי אותו הולך רגל מתכוון לחצות את הכביש, וכי הנהג מחויב לעצור את הרכב לתת לו זכות קדימה. על פי הוראות תקנה זו, על הנהג להאט את הרכב גם אם הולך הרגל לא ביצע כל פעולה המעידה כי הוא מתכוון לחצות את הכביש.

 

תאונת דרכים עקב אי מתן זכות קדימה להולך רגל

 

בסוף חודש אפריל 2015, הנאשם נהג ברחוב שארית ישראל בתל אביב סמוך לשעה עשר וחצי בלילה. הנאשם לא נתן תשומת לב מספקת לדרך ולא הבחין מבעוד מועד בהולכת הרגל אשר חצתה את הכביש שלא במעבר חצייה, ופגע בה. כתוצאה מהתאונה הולכת הרגל נחבלה חבלות של ממש, היא איבדה את הכרתה ונגרם לה דימום בראש ושברים באגן.

 

בוחן התנועה קבע כי התאונה היתה בלתי נמנעת, מכיוון שהולכת הרגל חצתה שלא במעבר חצייה. בית המשפט קבע כי הנאשם נהג בקלות ראש, מכיוון שהסיט את מבטו הצידה תוך שהוא זונח את הנעשה על הכביש, כשהוא ממשיך לנהוג ורשלנותו ברמה הנמוכה.

 

בסופו של דבר גזר בית המשפט על הנאשם קנס בסך של 1,200 שקלים, פסילת רישיון בפועל של 30 ימים, בניכוי 30 ימי הפסילה המנהלית שאותם כבר ריצה ופסילה על תנאי מלנהוג ומלהחזיק רישיון במשך ארבעה חודשים למשך שלוש שנים.
 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

פניית פרסה

הנאשם הואשם באי ציות לתמרור ב-6 האוסר פניית פרסה, בצומת הרחובות בן גוריון – נורדאו בבת ים, עבירה בניגוד לתקנה 22(א) לתקנות התעבורה 

ביטול קנסות תעבורה, הכיצד?

האם כדאי להגיש בקשה להישפט? כיצד מבטלים דו"ח תעבורה? מהן העילות הנפוצות לביטול קנס תעבורה? 

שיטת הניקוד החדשה

בשיטה זו נקבע כעיקרון כי לכל נהג נפתח כרטיס אישי. בסופה של קב’ התקנות הזו נרשם פירוט מהי כמות הנק’ לגבי כל עבירה- התוספת השישית של תקנות ... 

צילום הרכב כראיה

צילמו את רכבך ? מה המשמעות המשפטית וכיצד ניתן להתמודד עם ראיה מסוג זה ? 

מאסר בגין עבירות תעבורה, אימתי?

מתי העונש בגין עבירות תעבורה הוא מאסר? העובר אחת העבירות האלה, דינו - מאסר שנתיים או קנס ואם העבירה היא עבירת קנס שדן בה בית המשפט 

פסילה על תנאי במקום פסילה בפועל בעבירות תעבורה, האמנם?

האם בסמכותו של בית המשפט לקבוע, במקום בו בוצעה עבירה אשר בצידה פסילה מינימאלית, כי יוטל על הנאשם פסילה על תנאי בלבד? 

נהיגה ללא רישיון רכב תקף

מהי עבירת נהיגה ללא רישיון רכב בתוקף? האם מדובר בעבירת תעבורה חמורה? מהו משקלה של התקופה במהלכה לא היה הרישיון בתוקף? 

ביטול החרמת רכב

האם ניתן לבטל החרמת רכב? כיצד מתמודדים עם החרמת רכב כאשר בעל הרכב לא נהג בעת ביצוע העבירה? 

הרשעת חף מפשע בעבירות תעבורה - חזקת האחריות של בעל הרכב

האם ניתן להרשיע אדם בעבירות תעבורה כאשר הוכח מעל לכל ספק שלא הוא זה אשר נהג ברכב במועד ביצוע העבירה?  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.