www.what2do.co.il

הזמנה לדין בעבירת מהירות

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

הזמנה לדין בעבירת מהירות

נהיגה במהירות מופרזת הינה עבירת תנועה חמורה אשר במקרים מסוימים יכולה להסתיים בקנס ולעיתים היא יכולה לגרום להגשתו של כתב אישום כנגד הנהג. תקנה 54 לתקנות התעבורה הינה התקנה המסדירה את המהירות המקסימלית בכבישי ישראל, כתלות בסוג הדרך וסוג הרכב.

 

עבירות מהירות מחולקות כאמור לשלוש רמות. ברמה הקלה ביותר, מדובר בקנס בסך 250 ש"ח ללא נקודות. רמה זו כוללת נהגים אשר נסעו עד 20 קמ"ש למעלה מן המותר בדרך עירונית, ועד 25 קמ"ש מעל המותר בכביש בין עירוני. העניינים מסתבכים כאשר מדובר בנהיגה במהירות מופרזת בשתי הרמות האחרות. כאן כבר עסקינן בקנס משמעותי ובנקודות. כמו כן, עבירות אלו עלולות להביא גם לפסילה ואף למאסר.

 

הרמה השנייה של עבירות המהירות המופרזת עומדת על 21-30 קמ"ש מעל המותר בדרך עירונית, ו-24-40 קמ"ש בכביש בין עירוני. במקרה זה, יצטברו כנגד הנהג 8 נקודות והוא ייאלץ לשאת בקנס בגובה של 750 ש"ח. במקרים אלו מומלץ לפנות לעורך דין על מנת לבדוק אפשרויות להפחית הקנס או הנקודות (לדוגמא, על ידי המרת הקנס באזהרה).

 

נסיעה במהירויות גבוהות מהמתואר לעיל מהווה אפוא עבירת מהירות מופרזת ברמה הגבוהה ביותר. במקרה זה, לא מדובר בקנס וכנגד הנהג יוגש כתב אישום. הקנס בגין הנהיגה, ועונשו של הנהג, נתונים כעת לשיקול דעתו של בית המשפט. במקרים אלו, הנהג עלול להתמודד גם עם פסילה מנהלית מיידית של רישיון הנהיגה שלו.

 

במידה והוגש כנגדכם כתב אישום בגין עבירת מהירות בדרגה הראשונה, ייתכן ועדיף לשלם את הקנס ולא להתעסק עם ניסיונות לבטלו או להישפט בגינו. ייתכן כי ההתעסקות המשפטית בניסיונות להפחית קנס "קטן יחסית" לצרה גדולה הרבה יותר. עם זאת, אם בשתי הרמות הגבוהות עסקינן, מומלץ לפנות בהקדם לעורכי דין העוסקים בדיני התעבורה. ייצוג משפטי מיומן ומקצועי יכול להביא להפחתה משמעותית של העונש והגזירות הנובעות ממנו, בסופו של היום.

 

חזקת המסירה

 

במידה ועבירת המהירות אשר ביצעתם גוררת הזמנת לדין, הזמנה כגון דא תגיע לביתכם בדואר ראשון. בהזמנה זו יצויינו מועד המשפט, יום ושעה. הזמנה זו נשלחת בדואר רישום ובצירוף אישור מסירה. חשוב לציין כי גם שליח בית המשפט, פקיד או שוטר יכולים למסור הזמנות לדין. סירוב לחתום על אישור המסירה איננה "מעלים" את המשפט. חזקה על הודעה זו שנמסרה לנאשם. נאשם אשר לא יגיע למשפט אליו הוזמן, יישפט בהעדרו, יורשע ודינו ייגזר.  

 

קיבלתי הזמנה לדין, מה לעשות?

 

נאשמים רבים אשר מקבלים הזמנה לדין לרוב אינם מודעים להשלכות של הליך משפטי זה. אי לכך, מומלץ כבר בשלב זה לפנות לעורך דין מטעמכם, ויפה שעה אחת קודם. עורכי דין העוסקים בדיני התעבורה יכולים להעריך את סיכויי כתב האישום, לבקש דחייה (לדוגמא, על מנת להביא למחיקת נקודות שננקפו לזכותו של הנאשם), או לבחון מהו העונש הצפוי לנאשם או האם יש סיכוי לזיכוי.

 

חשוב לדעת כי למרות שמדובר בעבירה יחסית ברורה (נסיעה במהירות מסוימת), כל מקרה נבחן בבית המשפט לגופו, וכך גם הכרעת הדין וגזר הדין. בית המשפט מתייחס לכל נאשם בהתאם לנסיבותיו, נסיבות העבירה, סוגיית השימוש ברכב, עבר תעבורתי ופלילי וכדומה.

 

זאת ועוד, ייצוג משפטי נכון יכול להביא פעמים רבות לזיכוי הנאשם או להפחתה משמעותית של העונש אשר ייגזר עליו. מומלץ שלא להגיע לבית המשפט לא מיוצגים. ראשית, בתי המשפט אינם סבלניים כלפי בעלי דין המייצגים את עצמם תוך העלאת טענות שאינן משפטיות (ו"השחתת הזמן הדיוני"). שנית, סביר להניח שלא תוכלו לבדכם לשנות את רוע הגזירה ותיאלצו להתמודד עם מלוא העונש אליו תעתור התביעה.

 

אכן, עורך דין תעבורה איננו עובד בחינם. עם זאת, פעמים רבות יכולות להיות השלכות קשות להרשעה וגזר דין, לגבי אורח חייו של הנאשם ועתיד רישיון הנהיגה שלו. אי לכך, הימנעות מייצוג משפטי עלולה להיות בעוכריו של הנהג המבקש "לחסוך" את שכר הטרחה. לעיתים, יהיה בידי עורך הדין להגיע להסדר עם התביעה אשר יביא להרשעתו של הנהג במסגר פשרה. בתי המשפט אמנם אינם מחויבים להסדרי פשרה אלו, אך על פי רוב יעדיף בית המשפט את הפשרה על פני סטייה ממנה.

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

נהיגה במהירות, כמה נקודות תקבל?

כמה נקודות מקבלים על עבירת נהיגה במהירות מופרזת? 

הזמנה לדין בעבירת מהירות

הזמנה לדין בעבירת מהירות, אימתי? 

דוח מהירות - עצות לנהג המהיר

כיצד להתמודד עם דו"ח מהירות? האם להודות מהשוטר ולבקש המרה לאזהרה? האם להיבקש להישפט? 

עבירת מהירות ופסילה מנהלית, אימתי?

הסמכות לפסול את רישיון הנהיגה כאשר מדובר בעבירת מהירות קמה בהתאם לגובה המהירות, בהתאם למהירות המותרת במקום ביצוע העבירה ... מה הזכויות שלך? לחץ/י לפרטים 

חובת כיול הממל"ז

מהי חובת כיול הממל"ז? האם ניתן להתנגד לטענות המשטרה בדבר נהיגה במהירות מופרזת? 

עבירות מהירות ופסילה, אימתי?

עבירות מהירות בגין נהיגה במהירות מופרזת יכולות לא אחת להביא לפסילה. קציני משטרה, בדרגת מפקח ומעלה, הינם בעלי סמכות לפסול רישיון נהיגה באופן מנהלי בגין עבירות מהירות מופרזת... 

ביטול פסילה מנהלית בעקבות אי כיול הממל"ז

האם משטרת ישראל תיאלץ להשיב את רישינו של נהג לאחר ביטול פסילה מנהלית בעקבות אי כיול מכשיר הממל"ז? 

רישיון נהג משאית נשלל לאחר נהיגה במהירות מופרזת

פסילת רישיון נהיגה של נהג משאית לאחר שהאחרון נהג במהירות מופרזת, האם עונש מידתי? 

המשטרה איבדה דוח מהירות וההעתק היה משובש - זיכוי נאשם מחמת הספק

זיכוי בגין ליקוי משמעותי בראיות התביעה ,לאור אי המצאת הדו"ח המקורי  

מעצר עד תום ההליכים בעבירות תעבורה

אנשים רבים מבצעים מדי יום עבירות תעבורה, חלקן חמורות המביאות את הנהגים הסוררים בפני שופט. האם יש להורות על מעצר עד תום ההליכים כאשר מדובר בעבירות תעבורה? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.