www.what2do.co.il

ערעור על דוח חניה: באילו מקרים כדאי לערער?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

ערעור על דוח חניה: באילו מקרים כדאי לערער?

הדרך המומלצת לאזרחים שומרי חוק היא לשלם את הקנס על חניה. ניתן לשלם את הסכום שרשום בדוח חניה המקורי שהודבק על שמשת הרכב, או להמתין להודעת תשלום קנס שתשלח בדואר רשום בתוך שנה אם הרכב רשום על שם הבעלים, או בתוך שנתיים אם מדובר ברכב ליסינג או השכרה.

 

בכל מקרה ניתן לשלם את הקנס תוך 90 ימים ממועד קבלתו, באמצעות מענה קולי בעירייה או דרך אתר אינטרנט, לחלופין ניתן להגיש בקשה להישפט, או להגיש בקשה לביטול הקנס תוך 30 ימים, מיום המצאת הודעת תשלום הקנס בדואר רשום לכתובת הרשומה במשרד הרישוי.

 

הגשת ערעור בבית משפט

 

במקרה שהנהג בטוח כי הדוח ניתן בטעות, או שהפקח שגה בפרטים, ניתן לפנות לבית המשפט בבקשה להישפט על העבירה ולערער על הדוח, זאת בתוך 90 ימים מיום ההמצאה של הודעת תשלום הקנס. הזמנה למשפט תישלח תוך שנה מיום שנתקבלה ההודעה.

 

המשפט נערך בבית המשפט לעניינים מקומיים, כאשר לרוב מרוכזים מספר תיקים למועד הנתון והמשפטים נערכים בשיטת סרט נע. במהלך הערעור יש להציג את הטענות והגרסה לעניין הנדון, למול נציגת העירייה ולעתים גם למול הפקח עצמו שרשם את הדוח. לפני שמגישים ערעור מומלץ לבקש את כל החומר הרלוונטי מהעירייה, כאשר לרוב הדוחות מצולמים.

 

השופט יכול להשתכנע כי אכן מדובר בטעות ולבטל את הקנס, או להרשיע את הנהג בעבירת חניה. ברוב המקרים הנאשם המורשע בעבירה נדרש לשלם את סכום הקנס המקורי, אלא אם קיימות נסיבות מיוחדות המצדיקות את הפחתתו.

 

הגשת בקשה לביטול קנסות

 

לפני שמגישים בקשה לביטול קנסות יש לאסוף את כל המסמכים הרלבנטיים ולכתוב מכתב לעירייה בצירוף כל הנימוקים והאסמכתאות כולל תצלום הקנס. יש לשלוח את החומר אל הכתובת הרשומה בטופס הודעת תשלום הקנס, תוך 30 ימים מיום המצאת הודעת תשלום הקנס בדואר רשום.

 

קבלה על משלוח הבקשה לעירייה מהווה ראיה לתאריך המשלוח, לכן חשוב לשמור אותה. במידה שהממונה של העירייה או היועץ המשפטי השתכנעו כי לא בוצעה עבירת חנייה או נעברה שלא בידי מי שקיבל את ההודעה, הם רשאים לבטל הודעת תשלום קנס, או אם סברו שבנסיבות המקרה אין עניין לציבור בהמשך ההליכים. 

 

אם יוחלט לבטל את הדוח, יערך רישום של הודעת תשלום קנס שבוטל בצירוף נימוק ההחלטה. במקרה שיוחלט שלא לבטל אותו, התובע ימציא הודעה על כך וברוב המקרים ישלח שובר חדש לתשלום הקנס. במקרה שבו נדחתה בקשה לביטול הדוח ניתן להגיש בקשה להישפט תוך 30 ימים, אולם אז נחוצה סיבה הגיונית ומוכחת כדי שהקנס יבוטל.

 

טענת ההתיישנות בעבירות חניה

 

טענת ההתיישנות בעבירות חניה, ניתן לטעון בשני מקרים, טענה אחת לפי סעיף 225 א לסדרי דין מיוחדים בעבירות קנס, שקובע כי במידה ועברה שנה מיום ביצוע העבירה, לא יוגש עליה כתב אישום ולא הודעת תשלום. כך שבמצב שהודעת תשלום הקנס הראשונה נשלחה בדואר רשום לאחר שנה מיום העבירה, יש לפנות מיד לעירייה בדרישה לביטול הדוח לאלתר.

 

טענה שנייה, לפי סעיף 10 לחוק סדר הדין הפלילי, היא כאשר הקנס יחשב כחלוט מהיום שבו עברו המועדים להגשת בקשה לביטולו או בקשה להישפט, אם הבקשות לא הוגשו, או מהמועד שבו בקשה לביטול הקנס נדחתה על ידי העירייה.
 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ערעור על קנס בגין חניה על מדרכה - תקיפת המונח "מדרכה"

נהגים רבים בתל אביב ובערי המרכז נאלצים לא אחת להתמודד עם כנסות בגין "חנייה על מדרכה". האם ניתן להווכח על פרשנות המונח "מדרכה"? 

חוקיות פעולות גבייה בגין דו"חות חנייה והתיישנות עונשים

בית המשפט המחוזי קבע כי דין הערעור להתקבל בחלקו. סעיף 55 לחוק בתי המשפט קובע כי בית המשפט לעניינים מקומיים הינו בר הסמכות לדון בעבירות לפי חוקי העזר, לרבות עבירות חניה... 

תביעת פיצויים בעקבות עוגמת נפש בטיפול בדוחות חניה

ענינה של תביעה זו, שני דו"חות חניה שהומצאו על ידי הנתבעת לתובע בחודש מרץ 2004. דו"חות החניה לא שולמו על ידי התובע, בנסיבות המפורטות בכתב התביעה, והנתבעת נקטה בהליכי עיקול.  

זיכוי נכה מחניה על מדרכה

גורמי אכיפה מטעם עיריית הרצליה רשמו לנהג נכה דו"ח חנייה בגין "חניית רכבו כאשר ארבעת הגלגלים על המדרכה"... 

פרשנות תמרורים - קנס בעקבות חניה על מדרכה הצבועה אדום לבן

האם ניתן לטעון כי יש לבטל את הקנס בעקבות "תמרורים לא ברורים" ו"פרשנות תמרורים מורכבת"? 

קבלת עתירה לביטולם של קנסות בגין 12 דוחו"ת חניה

השופט ציין כי עיריית בני ברק הייתה חייבת לפעול לגביית הקנס בזריזות וביעילות, וככל שהתרחק מועד ביצוע העבירה, כך גבר הנטל הראייתי על העירייה... 

נכה חונה על אדום לבן ליד היכל נוקיה

האם נכה אשר החנה את רכבו מול היכל נוקיה ליד מדרכה הצבועה באדום ולבן הפריע באופן ממשי לתנועה? 

רמת השרון: דינו של תושב העיר החונה ב"כחול לבן" ללא תו חנייה

למעשה, בית המשפט קבע כי טענתו של הנאשם, אשר לא טרח להוציא תווית חנייה כחוק, סותרת אפוא עקרונות יסוד של מדיניות משפטית וסדר ציבורי... 

תביעה נגד עיריית תל אביב בעקבות אכיפה סלקטיבית

האם רשות מקומית רשאית להפלות לרעה נהגים שאינם תושבי העיר? האם עיריית תל אביב גררה בצדק רק את רכבו של תושב מבשרת ציון ולא את הרכבים מסביבו? קראו עוד... 

פלטי מחשב כוללניים אינם מהווים ראיה למשלוח דו"חות חניה בדואר רשום

בית-משפט השלום ברחובות ביטל 23 דו"חות חניה בשל התיישנות, משום שהעירייה לא הוכיחה כראוי כי הדו"חות נשלחו בדואר רשום לבעל הרכב... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.