www.what2do.co.il

לא תוטל פסילה על תנאי בלבד לאחר נהיגה בשכרות

דרגו את המאמר

לא תוטל פסילה על תנאי בלבד לאחר נהיגה בשכרות

נהיגה בשכרות – עונש מינימאלי לא יומר בעונש על תנאי

 

עונש של פסילה בשל נהיגה בשכרות עומד על שנתיים באופן קבוע בפקודת התעבורה. האם ניתן לקבוע כי חלק מעונש זה יוטל על הנאשם "על תנאי" בלבד? סוגיה זו נדונה בבית המשפט המחוזי בירושלים במסגרת ערעור אשר הוגש על ידי המדינה. מדובר במקרה בו בית המשפט לתעבורה בירושלים הרשיע צעיר בנהיגה בשכרות וגזר עליו את העונש המינימאלי הקבוע בפקודת התעבורה – שנתיים. עם זאת, בית המשפט הורה כי שנה וחצי מתוך תקופה זו ירוצו על תנאי.

 

המדינה הגישה ערעור על גזר הדין ובמסגרתו טענה כי מדובר אפוא בענישה מקלה במיוחד. לטענת המדינה, ענישה של חצי שנה פסילה, ועוד שנה וחצי על תנאי, איננה הולמת את העבירה החמורה של נהיגה בשכרות (עבירה אשר בגינה נפגעים רבים מהנהגים בארץ בתאונות דרכים). יתרה מכך, המדינה טענה כי לא התקיימו במקרה דנן הנסיבות המיוחדות אשר מצדיקות חריגה מההלכה הפסוקה בדבר גזירת עונשים מרתיעים בגין הרשעה בנהיגה בשכרות.

 

בית המשפט נדרש לבחון אפוא את הטענה העקרונית – האם ניתן להמיר פסילת מינימום הקבועה על ידי המחוקק בפסילה על תנאי בלבד? האם ניתן לעשות זאת גם כאשר לא מוצגות בפני בית המשפט נסיבות מיוחדות המצדיקות זאת? השופט אמנון כהן - אשר דן בתיק - קבע כי יש לענות על שאלות אלו בשלילה.

 

בית המשפט לא היה בר סמכות לגזור פסילה על תנאי

 

בפסק הדין נקבע כי הסמכות להמיר עונש מינימאלי הקבוע בחוק לעונש על תנאי איננה נתונה לבית המשפט אלא במקרים חריגים במיוחד. הטלת עונשי פסילה על תנאי עלולה להוות תקדים מסוכן אשר מייתר את העוקץ מהענישה החמורה המינימאלית הקבועה בפקודת התעבורה בגין נהיגה בשכרות.

 

ברי כי לא ניתן להשוות עונש של חצי שנת פסילה להורדת נהג מהכביש למשך שנתיים. מדובר בפסילה ארוכה וקשה אשר מפעילה לחץ כבד על הנהג והופכת לעונש משמעותי ביותר איתו הוא נאלץ להתמודד.


התכלית אשר עומדת מאחורי הטלת עונש מינימום על נהגים שנתפסו נוהגים בגילופין הינה אחת – מלחמת חורמה כנגד התופעה של נהיגה בשכרות בכבישי ישראל. מדי שנה נהרגים בישראל עשרות בני אדם בתאונות דרכים. תאונות רבות נגרמות בסופי השבוע כאשר צעירים ומבוגרים שתויים עולים על ההגה. אי לכך, בית המשפט המחוזי קבע כי יש מקום לקבל את ערעור המדינה, להחמיר עם עונשו של המשיב ולהעמידו על שנתיים של פסילה בפועל.
 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עבירת נהיגה בשכרות, איך לקבל זיכוי?

מאחר ולא ניתן היה לשלול את גרסת הנאשם כי המאפיינים נערכו לאחר בדיקת הינשוף, זיכה כבוד השופט ש. נחשון את הנאשם מעבירת השכרות, כאשר פסל הן את בדיקת הינשוף והן את בדיקת המאפיינים לאור החריגה מהנהלים... 

בדיקת שכרות

שוטר רשאי לדרוש מנוהג רכב שהיה מעורב בתאונת דרכים או מנוהג רכב שיש לשוטר חשד סביר כי הוא שיכור, להיבדק במועדים ובמקומות שיורה, ומי שנדרש כך חייב להיבדק כאמור... 

בדיקת שכרות, האם מותר לסרב?

בדיקת שכרות, האם מותר לסרב?

נעצרתם לבדיקת שכרות? האם מותר לסרב לעבור את הבדיקה? מהי המשמעות המשפטית המקופלת בתוך הסירוב? 

נהיגה תחת השפעת משקאות משכרים

הנאשם הורשע על פי הודאתו, בנהיגת רכב כשהוא נתון להשפעת משקאות משכרים. מתברר כי בבדיקה שנערכה לנאשם, נמצא בדמו ריכוז אלכוהול בשיעור, שהוא פי שלוש, מהכמות הקבועה בחוק. הנאשם נלכד בכף בעת שנהג רכב הסעות, בזיג זג.  

פסילה בשל נהיגה בשכרות

האם ניתן להימנע מפסילת מינימום של שנתיים לאחר נהיגה בשכרות? מהן הנסיבות המיוחדות אשר בגינן בית המשפט יורה על פסילה לתקופה נמוכה משנתיים? 

נהיגה בשכרות, האם ניתן לחזור מהודאה?

סקירה של פסקי דין העוסקים בהודאת נאשם בעבירה של נהיגה בשכרות וחזרה מהודאותו, באלו מקרים יתיר בית המשפט חזרה מהודאה? 

ה"ינשוף" מזהה לימונענע כמשקה אלכוהולי

במבחני המעבדה אשר נערכו במעבדת מיג"ל בע"מ בראשותו של ד"ר יגאל בר אילן, זיהה המכשיר משקאות קלים כמשקאות אלכוהוליים. הניסוי נערך במעמד קציני משטרה בכירים כגון רב פקד בני סמו ותועדו על ידי צלם משטרתי... 

מאסר בפועל בגין נהיגה בשכרות פעם שנייה

עבירת הנהיגה בשכרות הינה כאמור עבירה חמורה ומסוכנת. כאשר נהג נכנס לרכב על מנת לנהוג בזמן היותו שיכור, הוא מהווה סכנה ממשית לעצמו, לנוסעים עימו ולמשתמשים האחרים בדרך. העונש הראוי נגזר בין היתר, מגובה השכרות. ככל שמדובר בשכרות גבוהה, ראוי שהעונש יהיה גבוה יותר 

בקשה לביטול הרשעה בנהיגה בשכרות אשר ניתנה בהעדר הנאשם

האם בית המשפט יקבל את בקשתו של נאשם לבטל הכרעת דין במסגרתה הוא הורשע בהעדרו בנהיגה בשכרות? 

האם בדיקת ינשוף אשר הצביעה על 290 מ"ג בדיוק תביא להרשעת הנהג?

האם 290 מ"ג בליטר אוויר נשוף היא נהיגה בשכרות? האם הבדיקה הינה עד 290 מ"ג, כולל 290 מ"ג או למעלה מ-290 מ"ג? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.