www.what2do.co.il

מה העונש על נהיגה ברכב גנוב?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

מה העונש על נהיגה ברכב גנוב?

על פי סעיף 413 לחוק העונשין, אדם שגונב רכב צפוי לעונש של שבע שנות מאסר. שימוש ברכב ללא רשות נחשב לעבירה פלילית, ועל פי החוק, אדם הנוטל רכב ללא רשות מבעליו, ומעבירו למקום אחר או לאדם אחר בנסיבות המצביעות על כוונה שלא להחזירו דינו כדין גונב רכב.

 

מי שנוהג, משתמש או מעביר רכב ממקום למקום, ללא רשות מבעליו, ונוטש אותו במקום ממנו נלקח או בסמוך אליו, צפוי לשלוש שנות מאסר, ואם בנוסף לכך הוא נוטש את הרכב בכל מקום אחר הוא צפוי לעונש של חמש שנות מאסר.

 

אדם המקבל רכב או חלק של רכב ויודע שמדובר ברכב גנוב או בחלקי רכב גנובים, צפוי לעונש מרבי של עד שבע שנות מאסר. מי שעוסק ביודעין במכירה, בקנייה, בפירוק או בהרכבה של רכב גנוב, או של חלקים גנובים צפוי לעשר שנות מאסר, ובנוסף צפוי גם לעונש של פסילת רישיון נהיגה ושלילת רישיון רכב לתקופה שתיקבע על ידי בית המשפט.

 

הערך החברתי המוגן שנפגע כתוצאה מעבירות הקשורות ברכב הוא הגנה על זכותו הבסיסית של אדם לקניין ותחושת ביטחונו של הציבור, וכן מניעת עגמת הנפש מקורבנות העבירה, שהיא קלה מאוד לביצוע וקשה מאוד לחשיפת העבריינים, בפרט כאשר לוחות הזיהוי המקוריות של הרכב מושחתות.

 

הנאשם טען כי לא ידע שהרכב גנוב

 

הנאשם בן 29, נשוי ללא ילדים, הורשע בעקבות הסדר טיעון בכתב אישום מתוקן בעבירות של נהיגת רכב ללא רישיון, קבלת רכב או חלקי רכב גנובים, ונהיגה ללא ביטוח. הצדדים הגיעו להסכמה כי הנאשם קיבל רכב הנושא לוחיות זיהוי שאינן שייכות לו ביודעו כי הרכב וחלקיו הושגו בדרך לא חוקית.

 

על פי עובדות כתב האישום המתוקן, הנאשם נעצר במחסום מחנה פליטים שועפט בירושלים עם רכב שעליו מותקנת לוחית זיהוי השייכת לרכב אחר בבעלות אדם שרכבו לא נגנב. במסגרת הסדר הטיעון, הסכימו הצדדים כי לא ידוע באיזו עבירה הושג הרכב, שכן מספר השלדה הושחת ולוחיות הזיהוי הוחלפו שלא על ידי הנאשם.

 

הנאשם שלל כי ידע שהרכב גנוב ונטל אחריות חלקית בלבד למעשיו. להגנתו טען כי בעת ביצוע העבירות פעל מתוך רצון לסייע לבעל הרכב ולקבל תמורה כספית מבלי שידע שמדובר ברכב גנוב, ומאחר שבאותה תקופה הוא לא עבד והיה נתון ללחצים כלכליים, הסכים לכך. עם זאת הנאשם הודה כי ידע שהרכב הועבר לידו על ידי מי שביצע עבירה כלשהי ברכב, והודה כי נהג ברכב ללא רישיון ועל כך הוא מתחרט.

 

המאשימה ציינה כי הנאשם בעל עבר פלילי והוא ריצה בעבר עונש של שנתיים וחצי מאסר בפועל בגין עבירות של שוד מזוין, קשירת קשר לביצוע פשע, פריצה לרכב, ונהיגה ללא רישיון. הסנגור טען כי נסיבות ביצוע העבירות הן מקלות מאוד. לטענתו הנאשם קיבל את הרכב מידי אחר אשר ביקש ממנו שיתקן תקלה חשמלית ברכב, ועל כן אם נעשתה עבירה ברכב היא לא הייתה בידיעתו ובהסכמתו.

 

בית המשפט השתכנע כי הנאשם "עצם" את עיניו, ולא ידע מהי העבירה שבאמצעותה הושג הרכב, וכי מדובר בעבירות שבוצעו למען בצע כסף. לבסוף גזר על הנאשם צו שירות לתועלת הציבור שירוצה במשך 300 שעות, מאסר על תנאי למשך ארבעה חודשים, קנס בסך 4,000 שקלים ופסילת רישיון נהיגה למשך שישה חודשים.
 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

שיטת הניקוד החדשה

שיטת הניקוד החדשה - שיטת הניקוד בעבירות תעבורה ...כמה נקודות תקבלו בגין כל עבירה ? 

הזמנה לדין בעבירת מהירות

הזמנה לדין בעבירת מהירות, אימתי? 

דיון בבית המשפט לתעבורה בהעדר נוכחות נהג

האם ניתן להרשיע נהג בבית המשפט לתעבורה בהעדר נוכחתו בבית המשפט? האם ניתן לגזור על נהג מאסר בפועל או פסילה בהעדרו? 

רשות ערעור במשפט תעבורה

האם ניתן לערער על פסק דין בתעבורה? לאיזו ערכאה? תוך כמה זמן ועוד ... 

תעבורה - הברחת וגם זוכית?

בית המשפט לתעבורה בירושלים קבע כי יש לקבל את טענות ההגנה שהוצגו על ידי עו"ד אלעד שור. בהכרעת הדין נקבע כי השוטר אשר דפק על חלון מכוניתו של הנאשם היה לבוש אזרחי ולא נשא כל עדות לכך שהוא שוטר ולא אזרח... 

בית משפט לתעבורה - דף לנאשם

הוגש נגדך כתב אישוום? לפני משפט תעבורה? מומלץ לפנות אל עורך דין העוסק בדיני תעבורה. להלן דף לנאשם ובו עצות לגבי ההליך המשפטי העומד לפניכם... 

מאסר בגין עבירות תעבורה, אימתי?

מתי העונש בגין עבירות תעבורה הוא מאסר? העובר אחת העבירות האלה, דינו - מאסר שנתיים או קנס ואם העבירה היא עבירת קנס שדן בה בית המשפט 

מעצר עד תום ההליכים בעבירות תעבורה

אנשים רבים מבצעים מדי יום עבירות תעבורה, חלקן חמורות המביאות את הנהגים הסוררים בפני שופט. האם יש להורות על מעצר עד תום ההליכים כאשר מדובר בעבירות תעבורה? 

נהגי מוניות ועבירות תעבורה

נהגי מוניות בישראל מעורבים לא אחת בתאונות דרכים. כמו כן, נהגים מקצועיים אלה מבצעים עבירות תנועה רבות. כיצד מתייחס בית המשפט לתעבורה לעבירות ותאונות אשר מבוצעות/נגרמות על ידי נהגי מוניות? 

אי מתן זכות קדימה

אי מתן זכות קדימה

האם עבירת אי מתן זכות קדימה הינה עבירה נפוצה? מהו העונש בגינה? האם ניתן לקבל זיכוי? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.