www.what2do.co.il

דיון בבית המשפט לתעבורה בהעדר נוכחות נהג

דרגו את המאמר
  התקבלו 3 דירוגים בציון ממוצע: 4.0 מתוך 5

דיון בבית המשפט לתעבורה בהעדר נוכחות נהג

חוק סדר הדין הפלילי קובע בסעיף 126 כי אין לשפוט אדם שלא בפניו. מדובר עם זאת בקביעה כללית אשר נסוגה אל מול הוראות סעיף 240 לחוק הנוגעות, בין היתר, לעבירות על פי פקודת התעבורה. ישנה אפשרות לשפוט אדם שלא בפניו בעבירות לפי פקודת התעבורה ועבירות קנס.

 

נהג אשר מוגש כנגדו כתב אישום והוא נעדר מבית המשפט, ייראו אותו כמודה בעובדות כתב האישום. הנהג רשאי להעביר את טענותיו לעניין העונש בכתב לבית המשפט. אין לגזור מאסר על נהג אשר עניינו נדון שלא בפניו (כל אימת שלא מדובר בחריג אשר בא במקום תשלום קנס). בית המשפט רשאי להטיל על נהג כל עונש אחר (כולל פסילה). במקרים בהם התביעה עותרת לגזור מאסר בפועל על הנאשם, מוטל עליה לציין זאת בכתב האישום. במידה ונהג קיבל דו"ח אשר מהווה גם הזמנה לדין, הדבר יובהר לו עם מסירת הדו"ח. 

 
בתי המשפט מכירים בכך כי לעיתים עלולות להתרחש טעויות ותקלות, שונות ומשונות, אשר יגרמו לכך שנאשם לא יופיע למשפט תעבורה. עם זאת, הלכה פסוקה היא כי רק נסיבות "חריגות ומאד יוצאות דופן אשר בהן התקלה או המניעה הוכחו באורח אובייקטיבי" יביאו לביטול פסק דין.

 

לדוגמא, בית המשפט דחה בקשה לביטול פסק דין מחמת מחלה, וזאת משום שאישור המחלה אשר הוצג בפני השופט ניתן לנאשם באופן רטרואקטיבי. במקרה אחר, בית המשפט דחה בקשה לביטול פסק דין בה עורך דינו של הנהג טען כי מדובר בשופט אשר דן בדרך כלל במשמרת צהריים ולפיכך מרשו והוא התייצבו בבית המשפט בשעה מאוחרת. בהחלטה זו נקבע כי העובדה שהנאשם ובא כוחו לא נתנו ליבם לכך שבשל חג החנוכה נקבעה משמרת הדיון לשעות הבוקר לא הייתה יכולה להביא לביטול כתב האישום.


עבירות תעבורה שאין לדון שלא בפני הנהג


ישנן עבירות תעבורה אשר בית המשפט חייב לדון בהם בנוכחות הנאשם. מדובר בעבירות תעבורה אשר גרמו לתאונת דרכים בה נגרמו לאדם חבלה של ממש. כמו כן, יש לדון בפניו של נהג כאשר ישנו חשש כי עלול להיגרם לנאשם עיוות דין.
 

 

ביטול פסק דין אשר ניתן שלא בנוכחות הנהג


חוק סדר הדין הפלילי קובע, בסעיף 130, כי בית המשפט רשאי לבטל את פסק הדין אשר ניתן בהעדר הנהג וזאת מחמת הוכחת סיבה מוצדקת לאי התייצבותו של האחרון למשפטו. כמו כן, בית המשפט מוסמך לבטל פסק דין זה כאשר קיים חשש לעיוות דין. יש להגיש בקשה לביטול פסק דין בהעדר הנהג בתוך 30 יום ממתן פסק הדין. הגשת בקשה זו איננה מביאה לעיכוב מניין הימים אשר עומדים לרשותו של הנהג במידה והוא מעוניין להגיש ערעור לערכאה גבוהה יותר.


מהי סיבה מוצדקת?


יודגש כי בית המשפט איננו מבטל בנקל פסקי דין וזאת בשל עיקרון סופיות הדיון. אי לכך, סיבה מוצדקת של נהג לאי הגעה לבית המשפט צריכה להיתמך בטענות המבוססות על עובדות מפורטות ומשכנעות. לדוגמא, נהג אינו יכול לטעון כי שכח את הדיון, אף אם השכחה נעשתה בתום לב. סיבות אלו אינן רשימה סגורה וכל מקרה נבחן בהתאם לנסיבותיו ולאופן הצגתו בפני בית המשפט. אי לכך, מומלץ בהחלט לפנות לעורכי דין העוסקים בדיני התעבורה.


חשש לעיוות דין, האמנם?


כאמור, ישנה חלופה נוספת בגינה ניתן יהיה לבקש את ביטולו של פסק דין והיא – חשש מעיוות דין. בית המשפט ייעתר לבקשת ביטול הנסמכת על עילה זו במידה ועלה בידיו של הנהג לשכנעו כי אכן עיוות דין נגרם הלכה למעשה. עם זאת, גם ביטולים אלו אינם מתקבלים בקלות.
 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

שיטת הניקוד החדשה

שיטת הניקוד החדשה - שיטת הניקוד בעבירות תעבורה ...כמה נקודות תקבלו בגין כל עבירה ? 

הזמנה לדין בעבירת מהירות

הזמנה לדין בעבירת מהירות, אימתי? 

דיון בבית המשפט לתעבורה בהעדר נוכחות נהג

האם ניתן להרשיע נהג בבית המשפט לתעבורה בהעדר נוכחתו בבית המשפט? האם ניתן לגזור על נהג מאסר בפועל או פסילה בהעדרו? 

רשות ערעור במשפט תעבורה

האם ניתן לערער על פסק דין בתעבורה? לאיזו ערכאה? תוך כמה זמן ועוד ... 

תעבורה - הברחת וגם זוכית?

בית המשפט לתעבורה בירושלים קבע כי יש לקבל את טענות ההגנה שהוצגו על ידי עו"ד אלעד שור. בהכרעת הדין נקבע כי השוטר אשר דפק על חלון מכוניתו של הנאשם היה לבוש אזרחי ולא נשא כל עדות לכך שהוא שוטר ולא אזרח... 

בית משפט לתעבורה - דף לנאשם

הוגש נגדך כתב אישוום? לפני משפט תעבורה? מומלץ לפנות אל עורך דין העוסק בדיני תעבורה. להלן דף לנאשם ובו עצות לגבי ההליך המשפטי העומד לפניכם... 

מאסר בגין עבירות תעבורה, אימתי?

מתי העונש בגין עבירות תעבורה הוא מאסר? העובר אחת העבירות האלה, דינו - מאסר שנתיים או קנס ואם העבירה היא עבירת קנס שדן בה בית המשפט 

מעצר עד תום ההליכים בעבירות תעבורה

אנשים רבים מבצעים מדי יום עבירות תעבורה, חלקן חמורות המביאות את הנהגים הסוררים בפני שופט. האם יש להורות על מעצר עד תום ההליכים כאשר מדובר בעבירות תעבורה? 

נהגי מוניות ועבירות תעבורה

נהגי מוניות בישראל מעורבים לא אחת בתאונות דרכים. כמו כן, נהגים מקצועיים אלה מבצעים עבירות תנועה רבות. כיצד מתייחס בית המשפט לתעבורה לעבירות ותאונות אשר מבוצעות/נגרמות על ידי נהגי מוניות? 

אי מתן זכות קדימה

אי מתן זכות קדימה

האם עבירת אי מתן זכות קדימה הינה עבירה נפוצה? מהו העונש בגינה? האם ניתן לקבל זיכוי? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.