www.what2do.co.il

נהג חדש

דרגו את המאמר
  התקבלו 7 דירוגים בציון ממוצע: 3.8 מתוך 5

נהג חדש

במשך השנתיים הראשונות לאחר הוצאת הרישיון, ייחשב נהג בתור נהג חדש. רישיונו של הנהג החדש הוא מעין רישיון על תנאי ועל כן הוא נדרש לנהוג תוך שהוא מקפיד הקפדה יתרה על חוקי וכללי התנועה...

נהג חדש הינו נהג אשר ניתן לו לראשונה רישיון לנהוג ברכב מנועי. נהגים חדשים הם גם נהגים אשר החזיקו בעבר רישיון  נהיגה על אופנוע, מכונה ניידת או טרקטור. במשך השנתיים הראשונות לאחר הוצאת הרישיון, ייחשב נהג בתור נהג חדש. רישיונו של הנהג החדש הוא מעין רישיון על תנאי ועל כן הוא נדרש להקפיד הקפדה יתרה על חוקי וכללי התנועה.

 

פקודת התעבורה ותקנות התעבורה קובעות מספר הגבלות על נהגים חדשים. המחוקק קבע הלכות מיוחדות לנהג חדש ללא התייחסות לגילו הכרונולוגי של הנהג וללא התייחסות לעברו, או לאישיותו. מטרת הלכות אלו הינן ליצור מעין "גדר בטחון" בכדי להתריע נהגים חדשים מלקחת סיכונים מיותרים וכדי להעלות את רף הזהירות הנדרש מהם על מנת שיסגלו לעצמם הרגלי נהיגה נכונים.

 

הצבת שלט בשמשה האחורית

 

ראשית, נהג חדש חייב לנהוג תוך ששלט נהג חדש תלוי על השמש האחורית שלו. תקנות התעבורה קובעות כי תווית נהג חדש תוצב בשמשה האחורית של רכב פרטי אשר משקלו אינו עולה על 4 טונות. התקנות קובעות גם את גודלו של השלט וגודל האותיות בו.

 

כמו כן, הנהג החדש חייב לדאוג שהשלט הינו צהוב מחזיר אור והאותיות עליו בצבע שחור. מטרתה של התווית הנ"ל הינה להזהיר את המשתמשים האחרים בדרך כי מדובר בנהג חדש ועל כן יש לנהוג כלפיו בזהירות ובסובלנות. יש לציין כי נהיגה ללא שלט הינה עבירת תנועה.

 

הגבלה על מספר הנוסעים

 

פקודת התעבורה קובעת כי נהג חדש הינו מוגבל בכמות הנוסעים שהוא יכול להסיע ברכב בזמן נהיגתו. הפקודה מפרידה בעניין זה בגין נהגים חדשים בגילאים שונים. נהגים חדשים מתחת לגיל 21 חייב לנוסע עם מלווה במשך 3 חודשים ובמהלך תקופה זו הוא רשאי להסיע נוסעים ללא הגבלה. לאחר תקופת הליווי, רשאי הנהג החדש להסיע ברכבו שני נוסעים נוספים בלבד. נהגים חדשים מעל גיל 21 אינם מוגבלים במספר הנוסעים ברכבם.


נהיגה עם מלווה

 

נהגים חדשים מחויבים לנסוע עם מלווה במשך שלושת החודשים הראשונים לאחר קבלת רישיון הנהיגה. הנהג המלווה חייב להיות נהג וותיק, מעל גיל 24 ומחזיק ברישיון נהיגה למעלה מחמש שנים.

 

במידה והנהג המלווה הינו מעל גיל 30, חייב הוא להיות בעל רישיון נהיגה בן שלוש שנים לפחות. קצין משטרה רשאי להורות על פסילה מנהלית של רישיון נהיגה של נהג חדש בגין נסיעה ללא מלווה.

 

עבירות תעבורה חמורות

 

נהגים חדשים הינם נהגים חסרי ניסיון ואי לכך החוק מחמיר איתם מבחינת עבירות תעבורה. במידה ונהג חדש מורשע בעבירת תעבורה חמורה, ייתכן והוא יידרש לעמוד פעם נוספת בבדיקה רפואית ואו מבחן עיוני ואו מבחן מעשי (כל זאת לפי החלטת רשות הרישוי). רישיון הנהיגה של הנהג ייפסל עד להשלמת אמצעי התיקון ולאחר מכן יוגדר הוא בתור נהג חדש לתקופה של שנתיים נוספות.

 

השופט יעקב בכר התייחס לחומרת עבירות המבוצעות על ידי נהגים חדשים בפסיקתו. "המלחמה בתאונות הדרכים היא צו השעה ואין מנוס מהקשחת הלב והטלת עונשים הולמים לנהגים אשר מעורבים בתאונות דרכים אשר נגרמו בשל נהיגתם הרשלנית. במקרה שלפנינו, נסיבות התאונה חמורות, הנאשם בהיותו נהג חדש חטא בשרשרת עבירות שהמכנה המשותף שלהם הוא זלזול בחוק בנהיגה המסכנת עוברי דרך".

 

עבירות חמורות לעניין זה הן – נהיגה ללא רישיון בתוקף, נהיגה במהירות מופרזת, אי מתן זכות קדימה, אי דיווח על תאונת דרכים, נהיגה ללא מלווה, עקיפה שלא כחוק, ביצוע עבירה אשר גרמה לתאונת דרכים עם נפגעים, פסילת רישיון על ידי בית המשפט ליותר משלוש שנים.

 

השתלמות נהיגה

 

שלוש שנים לאחר קבלת רישיון הנהיגה, יוזמן הנהג החדש לקורס רענון בנהיגה. בסופו של קורס זה יש מבחן אשר מהווה תנאי לחידוש הרישיון. קורס הרענון לנהגים חדשים אורך כתשע שעות ומטרתו הינה להרחיב את הידיעות של האוחזים בהגה בשנות הנהיגה הראשונות שלהם. מדובר בלימודים עיוניים בלבד העוסקים בתמרורים, סימני דרך, הולכי רגל, עקיפות, פסי רכבת, נהיגה בלילה, איתות, מהירות, סטיות, פניות וכדומה.

 

  

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

נסיעה ללא מלווה של נהג חדש אשר החזיק בעבר רישיון לטרקטור

בית המשפט לתעבורה נדרש לדון בסוגיה משפטית מעניינת העוסקת בהגדרת "נהג חדש" לאדם אשר בטרם קיבל רישיון רכב פרטי, היה בעל רישיון לנהוג על טרקטור... 

בית המשפט לתעבורה קבע - מלווה לנהג חדש אינו יכול לשבת בספסל האחורי

האם מלווה לנהג חדש רשאי לשבת בספסל האחורי? האם מדובר בעבירת תעבורה? 

פסילה רישיון נהיגה לנהג חדש בשל נהיגה במהירות מופרזת

בית המשפט לתעבורה הורה על פסילת רישיון נהיגה של נהגת חדשה, למשך 10 שנים, וזאת בגין נהיגה במהירות מופרזת (100 קמ"ש מעל המותר)... 

תאונת דרכים קטלנית - הנהג הורשע בשתי עבירות הריגה

האם תאונת דרכים קטלנית יכולה להביא להרשעת הנהג בהריגה? נהג צעיר בן 19 מחיפה הורשע בבית המשפט המחוזי בגין שתי עבירות הריגה לאחר תאונה קטלנית בה נהרגו שניים מחבריו...  

מאסר בפועל לנהג צעיר לאחר תאונה קטלנית - נהיגה ללא מלווה

מהו העונש אשר יש להטיל על נהג צעיר אשר נהג ללא מלווה והיה מעורב בתאונת דרכים קטלנית?  

נהיגת קטינים ללא רישיון

מהי נהיגת קטינים ללא רישיון? האם פסילה לשנים רבות? האם עבירה פלילית? מהי אחריות ההורים מבחינה פלילית? מה קורה במצב של תאונת דרכים? 

שיטת הניקוד החדשה

שיטת הניקוד החדשה - שיטת הניקוד בעבירות תעבורה ...כמה נקודות תקבלו בגין כל עבירה ? 

אי מתן זכות קדימה

אי מתן זכות קדימה

האם עבירת אי מתן זכות קדימה הינה עבירה נפוצה? מהו העונש בגינה? האם ניתן לקבל זיכוי? 

עבירת תנועה ראשונה: האם ניתן לבטל עונש על עבירת תנועה ראשונה?

לאחר שבוצעה עבירה ראשונה נרשמות לחובתו של הנהג נקודות בגין ביצוע עבירת התנועה. זאת במטרה להחמיר עם הנהגים ולהרתיעם מלבצע עבירות נוספות. בעבירות קלות ובודדות קיימת אפשרויות להקל בענישה. 

שלילת רישיון לנהג חדש: מה ההשלכות?

נהג חדש שהורשע בעבירת תנועה חמורה עלול להידרש לעמוד מחדש במבחן נהיגה עיוני ומעשי ולעבור בדיקה רפואית בהתאם להחלטת משרד הרישוי. 

נהג חדש - נסיעה באור אדום

נהג החוצה צומת באור אדום ברמזור צפוי לקנס על סך 1,000 שקלים וכן ירשמו לחובתו 10 נקודות במשרד הרישוי. נהג חדש שעובר באדום צפוי גם לשלילת רישיון.  

נהיגה בשכרות נהג חדש

עבירה של נהיגה בשכרות אצל נהג חדש או נהג צעיר נחשבת לעבירה חמורה. בתום תקופת פסילה שנמשכת לפחות שנתיים, רישיון נהיגה של הנהג לא יחודש וניתן יהיה לחייב אותו לעבור בדיקות ובחינות חוזרות כתנאי לחידושו. 

נהג מלווה לנהג חדש - מה הכללים?

במהלך חצי השנה הראשונה מיום קבלת הרישיון, נדרש נהג חדש לנהוג ברכב עם מלווה. המלווה יכול להיות מי שמלאו לו 24 שנים בעל רישיון נהיגה במשך לפחות 5 שנים, או מי שמלאו לו 30 והוא מחזיק ברישיון לפחות 3 שנים, או מורה מוסמך לנהיגה.  

נהיגה בשכרות כמות מותרת, כמה אלכוהול מותר לשתות לפני נהיגה?

כמות האלכוהול המותרת היא בין מנה אחת לשתי מנות אלכוהול, כלומר כוס אחת או שתיים של בירה או יין, ושוט אחד או שניים של וודקה, ויסקי וכדומה. הכמות המותרת משתנה לפי משקל, מין, קצב חילוף חומרים וכדומה.  

רישום פלילי על נהיגה בשכרות, באילו מקרים?

עבירת נהיגה בשכרות לא אמורה להירשם לנהג כרישום פלילי, אולם במקרים מסוימים היא יכולה להוביל לרישום פלילי כמו במקרה של הריגה עקב נהיגה בשכרות. 

מהירות מופרזת נהג חדש, מה העונש?

נהג חדש שנתפס נוהג במהירות מופרזת צפוי לקנס כספי, נקודות ואף שלילת רישיון בהתאם לחומרת העבירה. בנוסף ייאלץ במקרים מסוימים לעבור שוב תיאוריה ומבחן רישוי כדי לחדש את הרישיון.  

מהו תיקון 97 לפקודת התעבורה?

תיקון 97 לפקודת התעבורה קובע ריכוז אלכוהול שונה לנהגים מסוימים‬ בגין עבירת נהיגה בשכרות, כולל נהגים חדשים, נהגים צעירים, נהגי רכב מסחרי ונהגים ציבוריים.  

צבירת נקודות לנהג חדש, מה המשמעות?

נהג חדש נדרש להקפיד יותר מנהג ותיק לשמור על חוקי התנועה, ולהימנע מביצוע עבירות חמורות. עם זאת, העונש בצבירת נקודות של נהג חדש תואם את העונש של נהג ותיק. 

זיכוי בשל העדר הוכחה במשפט תעבורה, באילו מקרים?

נאשם שטוען לחפותו רשאי לטעון כי אין להשיב לאשמה, כלומר לאחר שהתביעה סיימה להציג את כל ראיותיה התומכות בכתב האישום, הוא לא צריך להתגונן כי למעשה אין לתביעה תיק נגדו. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.