www.what2do.co.il

סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, מה העונש הצפוי?

דרגו את המאמר
  התקבלו 3 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, מה העונש הצפוי?

סעיף 332 לחוק העונשין עוסק בעבירה פלילית של סיכון חיי אנשים במזיד בנתיב תחבורה. החוק קובע כי נהג אשר בכוונה מנסה לפגוע בנוסע בנתיב או כלי תחבורה או לסכן את בטיחותו, צפוי לעונש מקסימלי של 20 שנות מאסר. תכליתו של האיסור היא להגן על חייהם ובטיחותם של נוסעים המשתמשים בנתיבי תחבורה או בכלי תחבורה ולהבטיח את התנועה בדרך.

 

כתב אישום בגין עבירת סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה יוגש בעיקר נגד נהגים שנהגו באופן מסוכן, שניהלו מרדפים מסוכנים בכביש, במטרה להימלט מהמשטרה, או נהגים שסיכנו באופן משמעותי נהגים אחרים ומשתמשים בדרך, בביצוע עקיפה מסוכנת, חציית צומת באור אדום, נסיעה בשוליים, נהיגה במהירות מופרזת, נסיעה בנתיב הנגדי ואילוץ נהגים אחרים לסטות מנתיב נסיעתם וכדומה.

 

חוק העונשין מפרט מהן הפעולות הנחשבות המסכנות חיי אדם במזיד בנתיב תחבורה, והם: הנחת חפץ או דבר על נתיב התחבורה או כלי התחבורה, טיפול בנתיב או כלי בתחבורה או בכל דבר שעליהם או בקרבתם בדרך שיש בה כדי לפגוע בשימוש החופשי והבטוח של הנתיב או כלי התחבורה או בבטיחותו של נוסע, כדי לסכן את השימוש או הבטיחות בהם. החוק מתייחס גם למי שמראה אור חזק ומסנוור או אות על נתיב או כלי התחבורה או בקרבתם או מטפל בכל דרך באור או באות הקיימים שם, ומי שגורם לסיכון בטיחותו של נוסע בהימנעות מלעשות מעשה שחובה עליו לעשותו.

 

30 חודשי מאסר בפועל בגין סיכון חיי אדם במהלך מרדף משטרתי

 

על פי עובדות כתב האישום, במרץ 2015, סמוך לחצות, נהג הנאשם בכביש 22 לכיוון חיפה שהוא תחת השפעת אלכוהול כשלידו ישבה אשתו. הנאשם חלף עם רכבו משמאל לניידת משטרה, סטה לכיוון מעקה הבטיחות וחזר למרכז הכביש. השוטר שהבחין באופן נסיעתו, נסע אחרי הנאשם כשאורות כחולים מופעלים בניידת. 

 

הנאשם נסע במהירות וכשהתקרב לרמזור התקרבה אליו הניידת, השוטר צפר וכרז לו לעצור בצד, אולם הנאשם המשיך לנהוג, חצה את הצומת למרות שאור אדום דלק ברמזור. בהמשך סטה ימינה לעבר המסלול שבו נסע השוטר ואילץ אותו לעלות על המדרכה כדי להימנע מפגיעה. הנאשם חצה צומת נוסף באור אדום, סטה בשתי הזדמנויות לתוך נתיב הנסיעה של השוטר ואילץ אותו שוב להסיט הניידת כדי להימנע מפגיעה. השוטר קרא לו לעצור בצד וביקש סיוע של ניידות נוספות. בשלב מסוים פנה הנאשם שמאלה בחדות, איבד את השליטה ברכב והתנגש במדרכה ובדלת של בית עסק ונעצר.

 

בשלב זה, נסע הנאשם לאחור והמשיך בנסיעה ברחובות שונים שאחריו נסע השוטר וקרא לו לעצור, הנאשם ביצע פניית פרסה ונסע נגד כיוון התנועה, ניידת חסמה את כיוון נסיעתו ושוטרת ופקח חיכו לצד הניידת, כאשר האט הם התקרבו לצדו הימני של רכבו וניסו לפתוח את הדלתות. הפקח הצליח לפתוח את הדלת הקדמית אולם אשתו סגרה אותה במהירות. בשלב זה המשיך הנאשם בנסיעה ואף עלה עם הגלגל על רגלו של הפקח. הנאשם המשיך בנסיעה לרחוב אחר שנחסם על ידי ניידת אחרת, סטה בחדות, עלה על המדרכה ואז סטה שוב ופגע עם רכבו בניידת הבילוש בשעה שהבלשים ישבו בה.

 

בית המשפט המחוזי בחיפה הרשיע את הנאשם בעבירות של סיכון חיי אנשים במזיד בנתיב תחבורה, נהיגה תחת השפעת משקאות משכרים, תקיפת שוטר, הפרעה לשוטר בזמן מילוי תפקידו והיזק במזיק לרכב. בנסיבות אלו גזר על הנאשם עונש של 30 חודשי מאסר בפועל, 16 חודשי מאסר על תנאי ופסילת רישיון נהיגה למשך שלוש שנים.

 

ת"פ 8581-04-15
 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

פניית פרסה

הנאשם הואשם באי ציות לתמרור ב-6 האוסר פניית פרסה, בצומת הרחובות בן גוריון – נורדאו בבת ים, עבירה בניגוד לתקנה 22(א) לתקנות התעבורה 

ביטול קנסות תעבורה, הכיצד?

האם כדאי להגיש בקשה להישפט? כיצד מבטלים דו"ח תעבורה? מהן העילות הנפוצות לביטול קנס תעבורה? 

שיטת הניקוד החדשה

בשיטה זו נקבע כעיקרון כי לכל נהג נפתח כרטיס אישי. בסופה של קב’ התקנות הזו נרשם פירוט מהי כמות הנק’ לגבי כל עבירה- התוספת השישית של תקנות ... 

צילום הרכב כראיה

צילמו את רכבך ? מה המשמעות המשפטית וכיצד ניתן להתמודד עם ראיה מסוג זה ? 

מאסר בגין עבירות תעבורה, אימתי?

מתי העונש בגין עבירות תעבורה הוא מאסר? העובר אחת העבירות האלה, דינו - מאסר שנתיים או קנס ואם העבירה היא עבירת קנס שדן בה בית המשפט 

פסילה על תנאי במקום פסילה בפועל בעבירות תעבורה, האמנם?

האם בסמכותו של בית המשפט לקבוע, במקום בו בוצעה עבירה אשר בצידה פסילה מינימאלית, כי יוטל על הנאשם פסילה על תנאי בלבד? 

נהיגה ללא רישיון רכב תקף

מהי עבירת נהיגה ללא רישיון רכב בתוקף? האם מדובר בעבירת תעבורה חמורה? מהו משקלה של התקופה במהלכה לא היה הרישיון בתוקף? 

ביטול החרמת רכב

האם ניתן לבטל החרמת רכב? כיצד מתמודדים עם החרמת רכב כאשר בעל הרכב לא נהג בעת ביצוע העבירה? 

הרשעת חף מפשע בעבירות תעבורה - חזקת האחריות של בעל הרכב

האם ניתן להרשיע אדם בעבירות תעבורה כאשר הוכח מעל לכל ספק שלא הוא זה אשר נהג ברכב במועד ביצוע העבירה?  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.