www.what2do.co.il

מהי עקיפה אסורה?

דרגו את המאמר
  התקבלו 4 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

מהי עקיפה אסורה?

על פי קביעת המחוקק, ישנם מקרים רבים בהם עקיפת רכב אחר או מכשול בכביש הינה אסורה. עם זאת העבירות הנפוצות אשר נידונות בבתי המשפט בגין עקיפה הינן עקיפה בדרך לא פנויה, תוך חציית קו הפרדה רצוף או כאשר הראות לקויה או שדה הראייה חסום או מוגבל.

 

עקיפה בדרך לא פנויה


בית המשפט רואה בחומרה הרבה ביותר את העקיפה בדרך לא פנויה. כנגד נהג המורשע בעבירה זו, עומד עונש פסילה מינימאלי של שלושה חודשים בפועל. הגדרת עבירה זו, הינה עקיפה אשר נעשית בקלות ראש כאשר הנהג נהנה משדה ראייה פתוח וברור, ויוצא לעקיפה למרות שישנו רכב המתקדם לעברו בנתיב הנגדי.

  

בהגשת דו"ח כנגד עבירה כזו, מלבד פרטי הרכב, ממלא השוטר את מגוון הנתונים האובייקטיבים אשר מגדירים את העקיפה ככזו אשר התבצעה בדרך לא פנויה ותוך אדישות הנהג לתוצאות אפשריות של התנגשות. שוטר יכול לציין בדו"ח כי מדובר בכביש בעל נתיב אחד, לצרף פרטי רכב נגדי אשר חלף בכיוון ההפוך ונאלץ לסטות ממסלולו על מנת למנוע התנגשות או שוליים צרים אשר מגדילים את הסיכון לתאונת דרכים.


עקיפה בשדה ראייה מוגבל או חסום


נהג אשר יוצא לעקיפה מסוכנת בכביש אשר בו שדה הראייה מוגבל, והנהג איננו מודע לעובדה כי הדרך איננה פנויה, יואשם לרוב בעבירה בגין עקיפה בדרך בה הראות לקויה או שדה הראייה מוגבל.

 

מדובר בעבירה אשר נשפטת בחומרה פחותה מעקיפה בדרך לא פנויה, ונגדה לא עומד עונש מינימאלי. ההחמרה הפחותה בעבירה זו נובעת משום שמדובר ברשלנות בנהיגה ולא בנהיגה מסוכנת במודע. התקיימותם של תנאים אובייקטיבים קשים, אשר מהווים עילה מספקת להוכחה כי העקיפה נעשתה ברשלנות ובקלות דעת, עלולים להביא להרשעתו של הנהג בעבירה זו.


חציית קו הפרדה רצוף


עבירת עקיפה נפוצה נוספת הינה חציית קו לבן. בבואו לבחון את אשמתו של נהג בגין עקיפה תוך חציית קו לבן, לא בודק השופט את מהותו של קו ההפרדה. כל שעל השוטר להוכיח הוא שהנהג ביקש לחצות את קו ההפרדה הלבן במודע. גם במידה וקו ההפרדה הלבן איננו נחוץ בקטע הכביש נשוא התובענה, אין בכך בכדי לשמוט את העילה לדו"ח.


איך להתנהג במקרה של קבלת דו"ח?

 
במידה וקיבל נהג דו"ח בגין עקיפה, עליו לבדוק היטב את הפרטים המתוארים בדו"ח, את סיכוייו להביא להרשעתו ואת חוקיותו. מומלץ לא להתווכח עם השוטר בשטח, להתנהג באדיבות ולא להעיר הערות אשר עלולות להיות מצוטטות בדו"ח. פעמים רבות, אימרות בגנות השוטרים, גורמת ליצירת אנטיגונזם כלפי הנאשם בבית המשפט. כמו כן, רשאי הנהג לצלם את זירת האירוע ולהציגה כראייה בבית הדין לתעבורה.
 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

פניית פרסה

הנאשם הואשם באי ציות לתמרור ב-6 האוסר פניית פרסה, בצומת הרחובות בן גוריון – נורדאו בבת ים, עבירה בניגוד לתקנה 22(א) לתקנות התעבורה 

ביטול קנסות תעבורה, הכיצד?

האם כדאי להגיש בקשה להישפט? כיצד מבטלים דו"ח תעבורה? מהן העילות הנפוצות לביטול קנס תעבורה? 

שיטת הניקוד החדשה

בשיטה זו נקבע כעיקרון כי לכל נהג נפתח כרטיס אישי. בסופה של קב’ התקנות הזו נרשם פירוט מהי כמות הנק’ לגבי כל עבירה- התוספת השישית של תקנות ... 

צילום הרכב כראיה

צילמו את רכבך ? מה המשמעות המשפטית וכיצד ניתן להתמודד עם ראיה מסוג זה ? 

מאסר בגין עבירות תעבורה, אימתי?

מתי העונש בגין עבירות תעבורה הוא מאסר? העובר אחת העבירות האלה, דינו - מאסר שנתיים או קנס ואם העבירה היא עבירת קנס שדן בה בית המשפט 

פסילה על תנאי במקום פסילה בפועל בעבירות תעבורה, האמנם?

האם בסמכותו של בית המשפט לקבוע, במקום בו בוצעה עבירה אשר בצידה פסילה מינימאלית, כי יוטל על הנאשם פסילה על תנאי בלבד? 

נהיגה ללא רישיון רכב תקף

מהי עבירת נהיגה ללא רישיון רכב בתוקף? האם מדובר בעבירת תעבורה חמורה? מהו משקלה של התקופה במהלכה לא היה הרישיון בתוקף? 

ביטול החרמת רכב

האם ניתן לבטל החרמת רכב? כיצד מתמודדים עם החרמת רכב כאשר בעל הרכב לא נהג בעת ביצוע העבירה? 

הרשעת חף מפשע בעבירות תעבורה - חזקת האחריות של בעל הרכב

האם ניתן להרשיע אדם בעבירות תעבורה כאשר הוכח מעל לכל ספק שלא הוא זה אשר נהג ברכב במועד ביצוע העבירה?  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.