www.what2do.co.il

האם יש להתחשב במצבה הנפשי של הנאשמת שנהגה בזמן פסילה?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

האם יש להתחשב במצבה הנפשי של הנאשמת שנהגה בזמן פסילה?

הנאשמת, הסובלת מהפרעה נפשית ומאובחנת כחולת סכיזופרניה, הורשעה לאחר הודאתה בעבירות של נהיגה בזמן פסילה, נהיגה ללא רישיון נהיגה בתוקף ושימוש ברכב ללא פוליסת ביטוח תקפה. בית משפט השלום לתעבורה בפתח תקווה נדרש לקבוע עונש הולם על פי חומרת המעשים והתחשבות בנסיבותיה האישיות.

 

על פי עובדות כתב האישום, בתחילת שנת 2012, הנאשמת נידונה בהעדרה לפסילת רישיון נהיגה לתקופה של חמישה חודשים, בבית משפט השלום לתעבורה בפתח תקווה. עם זאת היא לא הפקידה כנדרש את הרישיון בבית המשפט, ולאחר כחודש ימים נודע לה דבר הפסילה בעת חקירתה במשטרה. כשלושה חודשים לאחר המשפט, במהלך חודש מרץ 2012, בסביבות השעה ארבע אחר הצהריים, הנאשמת נהגה ללא רישיון ברכב פרטי בתוך העיר רחובות, כאשר היא מודעת לכך שאין לה רישיון ואין פוליסת ביטוח בת תוקף לרכב.

 

הנאשמת מתקשה להימנע מביצוע עבירות בתחום הנהיגה

 

מתסקיר שירות המבחן עלה כי הנאשמת בעלת רישיון מאז שנת 1995, ורשומות לחובתה 37 הרשעות בתחום התעבורה. היא מאובחנת כחולת סכיזופרניה וסובלת מהפרעת אישיות גבולית, אולם אינה משתפת פעולה בטיפולים שהוצעו לה לאורך השנים, לפיכך לא ניתן היה להמליץ על ענישה שיקומית.
קצין המבחן התרשם כי הנאשמת מתקשה לקחת אחריות על התנהגותה ואף מתקשה להישמע לחוקי התעבורה ולהימנע מביצוע עבירות תנועה. על כן המליץ על ענישה ברורה וקונקרטית לריצוי מאחורי סורג ובריח, שתציב בפניה גבולות מסודרים.

 

המאשימה ציינה כי זו פעם רביעית שבה הנאשמת נוהגת בזמן פסילה ופעם שביעית שבה היא נוהגת ללא רישיון נהיגה תקף. וכי ניתנה לה הזדמנות לשקם את חייה, אולם היא לא השכילה לנצל אותה. והמשיכה לנהוג ללא רישיון נהיגה תקף ובזמן פסילה. עוד ציינה כי מתחם הענישה בעבירה של נהיגה בזמן פסילה נע בין 8 עד 18 חודשי מאסר, ועתרה לגזור עליה חרף מצבה הנפשי מאסר בפועל, פסילת רישיון לתקופה ממושכת, ומאסר ופסילה על תנאי.

 

הסנגור ביקש להסתפק במעצר ולהטיל על הנאשמת ענישה מותנית

 

מנגד עתר הסנגור להסתפק בתקופת מעצרה של הנאשמת, וציין כי מדובר במעצר ראשון והשהייה בין כתלי הכלא קשה מאוד עבורה. הנאשמת הביעה חרטה כנה על מעשיה, והסנגור ביקש להתחשב במצבה הנפשי הקשה ובנסיבות חייה, ולגזור עליה ענישה מותנית.

 

לאחר שמיעת טענות הצדדים, ציין בית המשפט כי מתחם הענישה נקבע על פי חומרת המעשים ביחס למידת האשמה של הנהג שעבר על החוק. עוד הוסיף כי מדיניות הענישה אמורה להעביר מסר ברור וקונקרטי לנהג שפגע במעשיו בביטחון הציבור וסיכן את המשתמשים בדרך.

 

בית המשפט התחשב במצבה הנפשי של הנאשמת, אולם לאור חומרת העבירות והמלצתו של קצין המבחן, החליט לגזור עליה עונש מאסר בפועל ברף הנמוך של מתחם הענישה. בסופו של דבר גזר עונש מאסר לתקופה של שבעה חודשים, מאסר על תנאי לתקופה של עשרה חודשים ופסילת רישיון נהיגה לתקופה של ארבע שנים.

 

פל"א 8431-03-15 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

פניית פרסה

הנאשם הואשם באי ציות לתמרור ב-6 האוסר פניית פרסה, בצומת הרחובות בן גוריון – נורדאו בבת ים, עבירה בניגוד לתקנה 22(א) לתקנות התעבורה 

ביטול קנסות תעבורה, הכיצד?

האם כדאי להגיש בקשה להישפט? כיצד מבטלים דו"ח תעבורה? מהן העילות הנפוצות לביטול קנס תעבורה? 

שיטת הניקוד החדשה

בשיטה זו נקבע כעיקרון כי לכל נהג נפתח כרטיס אישי. בסופה של קב’ התקנות הזו נרשם פירוט מהי כמות הנק’ לגבי כל עבירה- התוספת השישית של תקנות ... 

צילום הרכב כראיה

צילמו את רכבך ? מה המשמעות המשפטית וכיצד ניתן להתמודד עם ראיה מסוג זה ? 

מאסר בגין עבירות תעבורה, אימתי?

מתי העונש בגין עבירות תעבורה הוא מאסר? העובר אחת העבירות האלה, דינו - מאסר שנתיים או קנס ואם העבירה היא עבירת קנס שדן בה בית המשפט 

פסילה על תנאי במקום פסילה בפועל בעבירות תעבורה, האמנם?

האם בסמכותו של בית המשפט לקבוע, במקום בו בוצעה עבירה אשר בצידה פסילה מינימאלית, כי יוטל על הנאשם פסילה על תנאי בלבד? 

נהיגה ללא רישיון רכב תקף

מהי עבירת נהיגה ללא רישיון רכב בתוקף? האם מדובר בעבירת תעבורה חמורה? מהו משקלה של התקופה במהלכה לא היה הרישיון בתוקף? 

ביטול החרמת רכב

האם ניתן לבטל החרמת רכב? כיצד מתמודדים עם החרמת רכב כאשר בעל הרכב לא נהג בעת ביצוע העבירה? 

הרשעת חף מפשע בעבירות תעבורה - חזקת האחריות של בעל הרכב

האם ניתן להרשיע אדם בעבירות תעבורה כאשר הוכח מעל לכל ספק שלא הוא זה אשר נהג ברכב במועד ביצוע העבירה?  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.