www.what2do.co.il

שימוש בטלפון נייד בזמן נהיגה עקב אחיזת המכשיר בסמוך לאוזן

דרגו את המאמר

שימוש בטלפון נייד בזמן נהיגה עקב אחיזת המכשיר בסמוך לאוזן

על פי עובדות כתב האישום, בתחילת חודש יוני 2014, בשעת צהריים, נראה הנאשם נוהג בכביש עירוני בטירת הכרמל, כשהוא מחזיק בטלפון נייד ביד בצמוד לאוזנו הימנית. הנאשם כפר במיוחס לו וטען רק החזיק בטלפון מבלי שעשה בו שימוש. בית משפט השלום לתעבורה בחיפה נדרש להכריע בעניין זה.

 

במסגרת הסדר טיעון, תוקן כתב האישום לעבירה של "אי החזקת הגה בשתי ידיים", במקום עבירה של דיבור בטלפון נייד בזמן נהיגה שלא באמצעות דיבורית. בשלב הטיעונים לעונש הנאשם התכחש לביצוע כל עבירה והרשעתו בוטלה. המאשימה ציינה כי הנאשם נוהג מאז שנת 1988, לחובתו 10 הרשעות קודמות בגין עבירות תנועה. ועתרה להשית עליו קנס מעל 1,000 שקלים.

 

השוטר הודה כי לא ראה את הנהג משוחח בטלפון

 

השוטר אשר ערך את הדוח, העיד כי ראה את רכבו של הנאשם, כאשר הגיע לכיכר וחלף מעל פניו, כשהנהג אוחז בידו הימנית במכשיר הנייד, בסמוך לאוזן ימין תוך כדי נסיעה רציפה. השוטר הורה לנהג לעצור, והבחין כי אין דיבורית ברכב ולא מתקן לטלפון. לאחר שהוסברה לנהג העבירה שביצע, טען הנאשם כי לא דיבר בנהיגה ורק החזיק את הטלפון.

 

בחקירתו הנגדית אישר השוטר כי ביום האירוע, היתה שמש וראות טובה, אולם לא הבחין בשפתי הנאשם נעות או כי דיבר בטלפון, אך מסר כי בכל מקרה היה רושם לו דוח על החזקת הטלפון, וכדי לגבש את יסודות העבירה, די בעובדה שאחז בטלפון תוך כדי נהיגה.

 

הנאשם הצהיר כי הוא נוהג הרבה שנים ואין לו עבר מכביד. לדבריו, במהלך הנסיעה התקשר אליו חבר מהעבודה. ולאחר רגעים ספורים, הוא עצר את הרכב, עמד במפרצון והתקשר אליו חזרה. כאשר סיים את השיחה, הפעיל את הווינקר ויצא מהמפרצון.

 

אחרי כשלושה מטרים, הטלפון היה עדיין אצלו ביד ימין, והוא הניח אותו על המושב לידו, והמשיך בנסיעה, אך אז הניידת כרזה לו לעצור בצד, והשוטר אמר כי ראה אותו מחזיק בטלפון קרוב לאוזן. לטענתו, אין בעובדות כדי לבסס הרשעה בעבירה המיוחסת לו, מאחר שלא עשה שימוש בטלפון בזמן נהיגה.

 

גם פעולות נלוות הקשורות בהפעלת הטלפון מהוות שימוש בו

 

לאחר שמיעת טענות הצדדים, השתכנע בית המשפט כי הנאשם החזיק בטלפון נייד בזמן הנהיגה, גם אם לפרק זמן קצר ולמרחק נסיעה של מטרים ספורים. ואף קיבל את גרסת הנאשם, וסבר כי הוא אכן עצר את רכבו לצורך ביצוע השיחה ולאחר סיומה המשיך להחזיק בטלפון הנייד, ובהמשך הניחו על הכיסא.

 

בית המשפט ציין כי שימוש בטלפון נייד אינו מוגבל לשיחה או שליחת מסרונים. וגם פעולות נלוות הקשורות בהפעלתו מהוות שימוש. כמו: חיבור למטען תוך כדי נהיגה, כיבוי והפעלה וכדומה. וכך גם אחיזתו תוך לצורך ביצוע שיחת טלפון, גם אם השיחה הסתיימה או טרם בוצעה. בנסיבות אלו קבע כי המאשימה הוכיחה את עובדות כתב האישום מעבר לכל ספק סביר, וגזר על הנאשם תשלום קנס בסך של 1,000 שקלים.

 

תת"ע 551-11-14 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

פניית פרסה

הנאשם הואשם באי ציות לתמרור ב-6 האוסר פניית פרסה, בצומת הרחובות בן גוריון – נורדאו בבת ים, עבירה בניגוד לתקנה 22(א) לתקנות התעבורה 

ביטול קנסות תעבורה, הכיצד?

האם כדאי להגיש בקשה להישפט? כיצד מבטלים דו"ח תעבורה? מהן העילות הנפוצות לביטול קנס תעבורה? 

שיטת הניקוד החדשה

בשיטה זו נקבע כעיקרון כי לכל נהג נפתח כרטיס אישי. בסופה של קב’ התקנות הזו נרשם פירוט מהי כמות הנק’ לגבי כל עבירה- התוספת השישית של תקנות ... 

צילום הרכב כראיה

צילמו את רכבך ? מה המשמעות המשפטית וכיצד ניתן להתמודד עם ראיה מסוג זה ? 

מאסר בגין עבירות תעבורה, אימתי?

מתי העונש בגין עבירות תעבורה הוא מאסר? העובר אחת העבירות האלה, דינו - מאסר שנתיים או קנס ואם העבירה היא עבירת קנס שדן בה בית המשפט 

פסילה על תנאי במקום פסילה בפועל בעבירות תעבורה, האמנם?

האם בסמכותו של בית המשפט לקבוע, במקום בו בוצעה עבירה אשר בצידה פסילה מינימאלית, כי יוטל על הנאשם פסילה על תנאי בלבד? 

נהיגה ללא רישיון רכב תקף

מהי עבירת נהיגה ללא רישיון רכב בתוקף? האם מדובר בעבירת תעבורה חמורה? מהו משקלה של התקופה במהלכה לא היה הרישיון בתוקף? 

ביטול החרמת רכב

האם ניתן לבטל החרמת רכב? כיצד מתמודדים עם החרמת רכב כאשר בעל הרכב לא נהג בעת ביצוע העבירה? 

הרשעת חף מפשע בעבירות תעבורה - חזקת האחריות של בעל הרכב

האם ניתן להרשיע אדם בעבירות תעבורה כאשר הוכח מעל לכל ספק שלא הוא זה אשר נהג ברכב במועד ביצוע העבירה?  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.