www.what2do.co.il

נהיגה ללא רישיון רכב תקף

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 2.0 מתוך 5

נהיגה ללא רישיון רכב תקף

סעיף 2 לפקודת התעבורה קובע כי יש לעמוד בשתי חובות כאשר ישנה כוונה לנהוג ברכב. האחת, הרכב צריך להיות רשום בהתאם להוראות החוק, והשנייה, יש להחזיק ברישיון רכב בתוקף. הוראת החוק מרחיבה וקובעת כי חובות אלו חלות על בעל הרכב גם במקרה בו הוא מתיר נהיגה במכונית לאדם אחר. בעל הרכב יהיה צפוי לעונש גם אם לא הוא בעצמו נהג ברכב בעת שהרכב לא עמד בחובות המפורטות.


בעליה של המכונית לא יימצא אשם בעניין זה רק אם יוכח כי נקט האחרון באמצעים סבירים למנוע את הנהיגה ברכב במועד זה. בדומה לעבירות תעבורה אחרות, גם עבירה של נהיגה ללא רישיון רכב תקף נבחנת בהתאם לנסיבות המקרה ולחומרת המעשים.

 

דין נהיגה ברכב אשר רישיון פג לפני זמן קצר איננו כדין נהיגה ארוכת שנים ברכב ללא רישיון. נהג אשר נוהג ללא רישיון רכב בתוקף, כאשר הרישיון פג לפני פחות מחצי שנה, יתמודד עם דו"ח ברירת קנס בלבד. כאשר רישיון הרכב פג לפני למעלה משישה חודשים, מדובר בזימון מיידי לבית המשפט לתעבורה.


העונש בבית המשפט, מהו?

 

בית המשפט לתעבורה, בבואו לגזור דינו של נאשם אשר הורשע בנהיגה ברכב ללא רישיון, יתייחס לנסיבות המקרה הספציפי כגון עברו התעבורתי של הנהג, התקופה שחלפה מאז פקע רישיון הרכב, שנת הייצור של הרכב (כאשר רכב ישן ולא בטיחותי מהווה סכנה גדולה יותר לנוהג בו, לנוסעים ולמשתמשים בדרך), ותק הנהיגה של הנאשם וכדומה.

  

יצוין כי כאשר נהיגה ללא רישיון רכב מצטרפת לעבירות נוספות (כגון הימלטות משוטר, מעורבות בתאונת דרכים קטלנית, מהירות מופרזת וכדומה), עלולים מעשיו של הנהג להוות שיקול לחומרה בבית המשפט ואף למאסרו של האחרון בפועל. במידה ובמועד ביצוע העבירה היה לרכב רישיון רכב בתוקף, אך הרישיון לא היה בידיו של הנהג בעת שנעצר, ניתן יהיה להציג בבית המשפט את רישיון הרכב התקף למועד העבירה.

 

במקרה זה, תומר העבירה החמורה של נהיגה ברכב ללא רישיון בעבירה קלה יותר – אי הצגת מסמכים. הקנס יקטן בהתאם. גם נהגים אשר רכשו רכב חדש חייבים להחזיק ברישיון רכב בתוקף. היתרון היחידי שיש לנהגים אלו על פני נהגים ברכב שאיננו חדש הוא כי הם אינם נדרשים להעביר את הרכב טסט (מבחן רישוי) אלא החל מהשנה השנייה.


ייעוץ משפטי


נהגים רבים אינם יודעים זאת אך משקלו של ייעוץ משפטי, גם בעבירות כגון נהיגה ללא רישיון רכב, יכול להיות משמעותי ביותר עבורם. לדוגמא, בפסק דין אשר ניתן בבית המשפט לתעבורה בתת"ע 3439-02-10 מ.י. נ' צרניאבסקי, גזר בית המשפט על נאשם שהורשע בנהיגה ללא רישיון רכב למעלה מחצי שנה, עונש של 750 שקלים קנס ופסילה על תנאי בלבד. עונש זו נגזר על הנאשם במסגרת גבולותיו של הסדר טיעון אליו הגיעו התביעה וההגנה.
 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

פניית פרסה

הנאשם הואשם באי ציות לתמרור ב-6 האוסר פניית פרסה, בצומת הרחובות בן גוריון – נורדאו בבת ים, עבירה בניגוד לתקנה 22(א) לתקנות התעבורה 

ביטול קנסות תעבורה, הכיצד?

האם כדאי להגיש בקשה להישפט? כיצד מבטלים דו"ח תעבורה? מהן העילות הנפוצות לביטול קנס תעבורה? 

שיטת הניקוד החדשה

בשיטה זו נקבע כעיקרון כי לכל נהג נפתח כרטיס אישי. בסופה של קב’ התקנות הזו נרשם פירוט מהי כמות הנק’ לגבי כל עבירה- התוספת השישית של תקנות ... 

צילום הרכב כראיה

צילמו את רכבך ? מה המשמעות המשפטית וכיצד ניתן להתמודד עם ראיה מסוג זה ? 

מאסר בגין עבירות תעבורה, אימתי?

מתי העונש בגין עבירות תעבורה הוא מאסר? העובר אחת העבירות האלה, דינו - מאסר שנתיים או קנס ואם העבירה היא עבירת קנס שדן בה בית המשפט 

פסילה על תנאי במקום פסילה בפועל בעבירות תעבורה, האמנם?

האם בסמכותו של בית המשפט לקבוע, במקום בו בוצעה עבירה אשר בצידה פסילה מינימאלית, כי יוטל על הנאשם פסילה על תנאי בלבד? 

נהיגה ללא רישיון רכב תקף

מהי עבירת נהיגה ללא רישיון רכב בתוקף? האם מדובר בעבירת תעבורה חמורה? מהו משקלה של התקופה במהלכה לא היה הרישיון בתוקף? 

ביטול החרמת רכב

האם ניתן לבטל החרמת רכב? כיצד מתמודדים עם החרמת רכב כאשר בעל הרכב לא נהג בעת ביצוע העבירה? 

הרשעת חף מפשע בעבירות תעבורה - חזקת האחריות של בעל הרכב

האם ניתן להרשיע אדם בעבירות תעבורה כאשר הוכח מעל לכל ספק שלא הוא זה אשר נהג ברכב במועד ביצוע העבירה?  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.