www.what2do.co.il

נהיגה בלי ביטוח בתוקף

דרגו את המאמר
  התקבלו 4 דירוגים בציון ממוצע: 3.2 מתוך 5

נהיגה בלי ביטוח בתוקף

כל נהג מחויב לפי חוק להחזיק בידיו תעודת ביטוח בתוקף כאשר הוא עולה על ההגה. תעודה זה, מלבד היותה חובה חוקית, מבטחת את הנהג בגין נזקים גופניים אשר ייגרמו לו, או לנוסעים ברכבו, במידה והואהם יהיהיהיו מעורבים בתאונת דרכים.

 

ההגיון מאחורי חובה זו הוא כי יש למנוע על ידי חקיקה מצב בו נהג נפגע בתאונת דרכים והוא אינו מבוטח ולא זכאי לפיצויים. מלבד ביטוח החובה, נהגים רבים רוכשים גם ביטוח מקיף וביטוח צד ג'. ביטוח מקיף הינו כיסוי ביטוחי לנזקים אשר נגרמים לרכוש של בעל הרכב וביטוח צד ג' נועד לכסות את הנזקים אשר נגרמו לרכב המעורב בתאונה.

 

סעיף 2(א) לפקודת ביטוח רכב מנועי [נוסח חדש], תש"ל-1970, קובע כי אדם לא ישתמש, לא יגרום ולא יאפשר לאדם אחר להשתמש - ברכב מנועי, וזאת אלא אם יש על שימושו שלו או של האחר באותו רכב פוליסה בת תוקף לפי דרישותיה.

 

נהיגה ללא ביטוח חובה בתוקף הינה עבירה אשר בתי המשפט רואים בה כעבירה כלכלית בעיקר. דהיינו, נהג אשר איננו רוכש ביטוח חובה עושה זאת על מנת להתחמק מהתשלום החודשי. אי לכך, לא אחת נפסקים כנגד נהגים אלו קנסות כספיים משמעותיים, המבטלים את "החיסכון" באי רכישת פוליסת ביטוח חובה. במקרים בהם מדובר בעבירה אשר חזרה על עצמה, ייתכן ובתי המשפט יטילו על הנהג פסילה בפועל.

 

עבירה מסוג משפט או זימון לדין?

 

עבירות תנועה מחולקות לעבירות מסוג ברירת משפט (אשר ניתן לשלם קנס בגינן ולהימנע ממשפט) ועבירות מסוג הזמנה לדין (עבירות המחייבות העמדה למשפט - לדוגמא, נהיגה בשכרות).

 

עבירת נהיגה ללא ביטוח בתוקף הינה עבירה אשר בגינה מוזמן הנהג לדין. נהג רשאי שלא להגיע לבית המשפט ואז דינו ייגזר בהעדרו והוא יורשע במיוחס לו. אי הגעה למשפט מהווה אפוא הודאה בכתב האישום. עם זאת, חשוב לדעת כי רצוי להתייצב לבית המשפט, ואף לבוא בליווי של עורך דין מטעמכם. לא אחת, ניתן באמצעות ייצוג משפטי נכון להביא להפחתת העונש ואף לזיכוי מלא.

 

פסילה?

 

נהגים רבים אשר נתפסו כאשר הם נוהגים ללא כיסוי ביטוחי חוששים בדרך כלל מפסילת רישיון הנהיגה. כאמור, על פי רוב לא תוטל פסילה על נהג זה. עם זאת, היות ומדובר בעבירה אשר בגינה מזומן הנהג למשפט, ייתכן והשופט יחליט, בהתאם לנסיבות המקרה (לדוגמא, עבירה של נהג חדש או שילוב נהיגה ללא כיסוי ביטוחי עם עבירות נוספות) כי יש לפסול את רישיון הנהיגה במקרה זה.

 

נהג חדש

 

נהגים רבים אשר נתפסים כאשר הם נוהגים ללא ביטוח הינם נהגים חדשים. ביטוח חובה עבור נהג חדש הינו ביטוח מורחב יותר מביטוח חובה רגיל. לא אחת, ההורים אינם מרחיבים את הביטוח כנדרש ולעיתים אצה לנהג החדש הדרך לנהוג ברכב בטרם סודר הביטוח כדבעי.

 

במידה ונהג חדש נהג על רכב ללא כיסוי ביטוחי מתאים, מדובר בעבירה אשר עלולה להביא לפסילת רישיון הנהיגה לתקופה ממושכת. שוטר רשאי להורות על פסילה מנהלית של רישיון נהג חדש ללא כיסוי ביטוחי ובתי המשפט נוטים להחמיר עם נהגים אלו.

 

נהיגה בזמן פסילה או נהיגה ללא רישיון

 

ישנן עבירות אשר מקפלות בתוכן נהיגה ללא כיסוי ביטוחי. לדוגמא, כיסוי ביטוחי חל על נהג אשר הוא עומד בתנאי הפוליסה - לדוגמא, יש כיסויים ביטוחיים הכוללים ביטוח עבור נהג חדש או עבור רכב עם תיבת הילוכים אוטומטית וכדומה. נהיגה שלא בהתאם לתנאי הפוליסה הינה נהיגה ללא כיסוי ביטוחי לפי החוק. דוגמא נוספת - נהג חדש אשר ינהג על רכב ללא מלווה כחוק, נחשב כמי שנוהג ללא רישיון ועל כן הכיסוי הביטוחי איננו תקף ומדובר בעבירה של נהיגה ללא כיסוי. כמו כן, נהג אשר נוהג ברכב בזמן פסילה, נוהג למעשה ללא רישיון נהיגה תקף ועל כן אין כיסוי ביטוחי לנהיגתו.

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

פניית פרסה

הנאשם הואשם באי ציות לתמרור ב-6 האוסר פניית פרסה, בצומת הרחובות בן גוריון – נורדאו בבת ים, עבירה בניגוד לתקנה 22(א) לתקנות התעבורה 

ביטול קנסות תעבורה, הכיצד?

האם כדאי להגיש בקשה להישפט? כיצד מבטלים דו"ח תעבורה? מהן העילות הנפוצות לביטול קנס תעבורה? 

שיטת הניקוד החדשה

בשיטה זו נקבע כעיקרון כי לכל נהג נפתח כרטיס אישי. בסופה של קב’ התקנות הזו נרשם פירוט מהי כמות הנק’ לגבי כל עבירה- התוספת השישית של תקנות ... 

צילום הרכב כראיה

צילמו את רכבך ? מה המשמעות המשפטית וכיצד ניתן להתמודד עם ראיה מסוג זה ? 

מאסר בגין עבירות תעבורה, אימתי?

מתי העונש בגין עבירות תעבורה הוא מאסר? העובר אחת העבירות האלה, דינו - מאסר שנתיים או קנס ואם העבירה היא עבירת קנס שדן בה בית המשפט 

פסילה על תנאי במקום פסילה בפועל בעבירות תעבורה, האמנם?

האם בסמכותו של בית המשפט לקבוע, במקום בו בוצעה עבירה אשר בצידה פסילה מינימאלית, כי יוטל על הנאשם פסילה על תנאי בלבד? 

נהיגה ללא רישיון רכב תקף

מהי עבירת נהיגה ללא רישיון רכב בתוקף? האם מדובר בעבירת תעבורה חמורה? מהו משקלה של התקופה במהלכה לא היה הרישיון בתוקף? 

ביטול החרמת רכב

האם ניתן לבטל החרמת רכב? כיצד מתמודדים עם החרמת רכב כאשר בעל הרכב לא נהג בעת ביצוע העבירה? 

הרשעת חף מפשע בעבירות תעבורה - חזקת האחריות של בעל הרכב

האם ניתן להרשיע אדם בעבירות תעבורה כאשר הוכח מעל לכל ספק שלא הוא זה אשר נהג ברכב במועד ביצוע העבירה?  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.