www.what2do.co.il

לוחית רישוי לרכב, מה העונש הצפוי על נהיגה ללא לוחית זיהוי?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 3.0 מתוך 5

לוחית רישוי לרכב, מה העונש הצפוי על נהיגה ללא לוחית זיהוי?

לוחית רישוי לרכב היא לוחית העשוי ממתכת או מפלסטיק המקובעת אל כלי רכב, או הנגרר לצורכי זיהוי רשמי בחזית ומאחור. על הלוחית מופיע מספר סידורי, או קוד המורכב מספרות ואותיות הייחודי לאותו כלי רכב.

 

תקנה מספר 165 לתקנות התעבורה אוסרת על נהיגה ברכב שלוחיות הזיהוי שעליו לא נמצאות במצב תקין ונקי ומותקנות באופן שניתן להבחין ברישום שלהן לאור יום ובמזג אוויר נאה. על לוחית הזיהוי להיראות ברכב בעל ארבעה גלגלים או יותר ממרחק של 40 מטר לפחות ובכל רכב אחר, ממרחק של 20 מטר לפחות.

 

סעיף 165ב לתקנות קובע כי לא ינהג אדם ולא ירשה לאחר לנהוג ברכב הרשום בארץ, אלא אם הרכב נושא עליו לוחיות זיהוי או סימני היכר מיוחדים שנקבעו על ידי רשות הרישוי. וכן, לא ינהג אדם ולא יורשה לאחר לנהוג ברכב הרשום בישראל כשהרכב נושא עליו לוחית זיהוי או סימן זיהוי או סימן שאינם אמורים בתקנות.

 

רשות הרישוי רשאית להורות על הסרת כל לוחית זיהוי, סימן זיהוי או סימן שאינם אמורים בתקנות. ההרשעה בעבירת תנועה של נהיגה ללא לוחיות רישוי גוררת אחריה, בנוסף לעונש שקבע בית המשפט לתעבורה, או לתשלום דו"ח, גם צבירה של נקודות חובה ואף הורדת הרכב מהכביש.

 

מה המשמעות של לוחית רישוי?

 

החוק קובע כי על כל לוחיות הזיהוי של אותו כלי רכב יהיה מספר זהה, כאשר המספר יכול להופיע לצד מידע ייחודי נוסף לכלי הרכב, המאפשר לזהותו במאגרי המידע הממשלתיים כגון: צבע הלוחית, שם הרשות המנפיקה, סוג כלי הרכב, שם היצרן, דגם הרכב, שנת יצור, מספר היצרן וכן שמו וכתובתו של בעל כלי הרכב, או המחזיק בו.

 

לוחית הזיהוי של הרכב מאפשרת לגופים נוספים לברר פרטים על כלי הרכב ובעליו, כמו: חברות ביטוח, מוסכי שירות, מגרשי חניה ובעלי ציי רכב. לוחית רישוי חייבת להיות ברורה לקריאה ביום ובלילה, ועליה להיות מותקנת על הרכב החל מהמועד שבו הורשה לראשונה לנוע בדרכים ועד שהורד מהכביש.

 

הרשעה בגין נהיגה ללא לוחית רישוי

 

על פי עובדות כתב האישום, לקראת סוף שנת 2015, הנאשם, רווק כבן 22, נהג ברכב מסוג ב.מ.וו. למרות שמעולם לא קיבל רישיון נהיגה, וכאשר לרכב חסרה לוחית זיהוי קדמית. שוטרים שהבחינו ברכב, הורו לנאשם לעצור, אך הוא ניסה לברוח ובמהלך מנוסתו נהג נהיגה פרועה ופגע בשני רכבים חונים שעמדו במקום וגרם להם נזק.

 

כאשר השוטרים הגיעו לביתו של הנאשם, הוא ניצב בפתח ביתו כשהוא מחזיק תיק גב ובתוכו תת מקלע מאולתר, מחסנית תואמת מלאה בכדורים וכפפות. כשהבחין בשוטרים, השליך את התיק עם הנשק ונמלט.

 

בנסיבות אלה הואשם בעבירות נשק, נהיגה ללא רישיון נהיגה, נהיגה ללא לוחית זיהוי ונהיגה בקלות ראש. מגיליון הרישום הפלילי עלה כי שנה קודם לכן הנאשם עבר עבירת מהירות, ואף עבר עבירה של נהיגה ללא רישיון, נהיגה בקלות ראש וסטייה מנתיב הנסיעה והוטל עליו עונש של עבודות שירות לתועלת הציבור.

 

בית המשפט המחוזי בחיפה קבע כי קיים קשר הדוק בין העבירות וכי מדובר ברצף מעשים אחד מתמשך שיש להגדירו כאירוע אחד. הערכים החברתיים שנפגעו כתוצאה ממעשי הנאשם הם שמירה על שלום הציבור וביטחונו ושמירה על הקניין. לפיכך הטיל על הנאשם שנת מאסר בפועל, שנת מאסר על תנאי למשך שלוש שנים, פיצוי בסך 4,400 שקלים לבעל הרכב האחד שניזוק ופיצוי בסך 1,500 שקלים לבעל הרכב השני שניזוק.

 

ת"פ 20367-05-16

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

פניית פרסה

הנאשם הואשם באי ציות לתמרור ב-6 האוסר פניית פרסה, בצומת הרחובות בן גוריון – נורדאו בבת ים, עבירה בניגוד לתקנה 22(א) לתקנות התעבורה 

ביטול קנסות תעבורה, הכיצד?

האם כדאי להגיש בקשה להישפט? כיצד מבטלים דו"ח תעבורה? מהן העילות הנפוצות לביטול קנס תעבורה? 

שיטת הניקוד החדשה

בשיטה זו נקבע כעיקרון כי לכל נהג נפתח כרטיס אישי. בסופה של קב’ התקנות הזו נרשם פירוט מהי כמות הנק’ לגבי כל עבירה- התוספת השישית של תקנות ... 

צילום הרכב כראיה

צילמו את רכבך ? מה המשמעות המשפטית וכיצד ניתן להתמודד עם ראיה מסוג זה ? 

מאסר בגין עבירות תעבורה, אימתי?

מתי העונש בגין עבירות תעבורה הוא מאסר? העובר אחת העבירות האלה, דינו - מאסר שנתיים או קנס ואם העבירה היא עבירת קנס שדן בה בית המשפט 

פסילה על תנאי במקום פסילה בפועל בעבירות תעבורה, האמנם?

האם בסמכותו של בית המשפט לקבוע, במקום בו בוצעה עבירה אשר בצידה פסילה מינימאלית, כי יוטל על הנאשם פסילה על תנאי בלבד? 

נהיגה ללא רישיון רכב תקף

מהי עבירת נהיגה ללא רישיון רכב בתוקף? האם מדובר בעבירת תעבורה חמורה? מהו משקלה של התקופה במהלכה לא היה הרישיון בתוקף? 

ביטול החרמת רכב

האם ניתן לבטל החרמת רכב? כיצד מתמודדים עם החרמת רכב כאשר בעל הרכב לא נהג בעת ביצוע העבירה? 

הרשעת חף מפשע בעבירות תעבורה - חזקת האחריות של בעל הרכב

האם ניתן להרשיע אדם בעבירות תעבורה כאשר הוכח מעל לכל ספק שלא הוא זה אשר נהג ברכב במועד ביצוע העבירה?  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.