www.what2do.co.il

מה עונשו של צעיר שנהג על קטנוע ללא רישיון ונמלט משוטרים?

דרגו את המאמר

מה עונשו של צעיר שנהג על קטנוע ללא רישיון ונמלט משוטרים?

צעיר ללא עבר פלילי, נעצר על ידי שוטר כשנהג על קטנוע ללא רישיון נהיגה וללא ביטוח. הצעיר שחשש מהעונש הצפוי לו, נמלט מהמקום ובכך ביצע עבירה חמורה לא פחות, של אי ציות להוראת שוטרים. בית משפט השלום לתעבורה בעכו נדרש להכריע מה העונש הראוי בגין עבירות התנועה שביצע, והאם יש להתחשב בגילו הצעיר של הנאשם.

 

בחודש יוני 2013, נהג הנאשם על קטנוע ברחובות העיר עכו, למרות שמעולם לא הוציא רישיון נהיגה. כאשר נעצר על ידי שוטרים, הוא מסר שם בדוי, ומיד נמלט מהמקום ברכיבה על הקטנוע. לאחר שעות ספורות, הנאשם התחרט על מעשיו, והתייצב ביוזמתו לחקירה משטרתית.

 

הנאשם סיכן את שלום הציבור בעת שנמלט מהמשטרה

 

המאשימה ציינה את חומרת העבירות, והסיכון הכרוך בנהיגה ללא רישיון, ואי ציות להוראות שוטרים, והדגישה כי מעשיו אינם מהווים רק זלזול בשלטון החוק, אלא הובילו למרדף מסוכן אשר סיכן את שלום הציבור, לפיכך ביקשה להשית על הנאשם עונש של מאסר בפועל, פסילת רישיון נהיגה וקנס כספי.

 

מנגד ביקש הסנגור להתחשב בגילו הצעיר, בהודאתו בביצוע העבירה, ובעובדה כי אין לו עבר פלילי, על כן ביקש להימנע ממאסר בפועל ולהסתפק בעונש קל.

 

בנהיגה ללא רישיון על קטנוע ניתן להסתפק במאסר מותנה

 

השופט ציין כי העונש המקובל לעבירה של נהיגה ללא רישיון הוא מאסר בפועל, וכאשר מדובר בעבירה ראשונה, המאסר יימשך לתקופה קצרה יותר אותה ניתן לרצות בעבודות שירות. ואף הוסיף כי כאשר מדובר בנהיגה בקטנוע, קיימת אפשרות להקל בעונש ולהסתפק במאסר על תנאי.

 

עוד ציין כי בגין עבירת אי ציות לשוטרים ובריחה מהמקום, נע מתחם הענישה בין מאסר לתקופה קצרה לריצוי בעבודות שירות ועד למאסר ממושך, על פי חומרת ההתנהגות, והסיכון של חיי אדם בדרך.

 

קל יותר לחמוק משוטרים ברכיבה על קטנוע מאשר בנהיגה ברכב

 

השופט הדגיש כי במקרה זה, הנאשם נמלט מהמקום, כשהוא נוהג על קטנוע, שהינו כלי תחבורה קל וזריז, ובאמצעותו ניתן לחמוק בדרכים שונות, על כן יש לנקוט בעונש מרתיע, שימנע מנהגי קטנוע לשקול אפשרות של בריחה. ואף סבר כי העונש הראוי נע בין שלושה עד תשעה חודשי מאסר, לצד פסילה משמעותית מקבלת רישיון נהיגה.

 

הנאשם הופנה על ידי בית המשפט לממונה על עבודות השירות, אולם בשלוש הזדמנויות שונות, הוא בחר שלא להתייצב מסיבות השמורות עמו, לכן ראה השופט את הנאשם כמי שוויתר על האפשרות לריצוי עונש בעבודות שירות. אולם הנאשם קיבל לפנים משורת הדין, הזדמנות רביעית, ובסופו של דבר התקבלה חוות דעת חיובית.

 

הנאשם ירצה ארבעה חודשי עבודות שירות בנוסף למאסר מותנה ופסילה

 

בנסיבות אלה גזר בית במשפט על הנאשם ארבעה חודשי מאסר בפועל, שירוצו בדרך של עבירות שירות. ובנוסף חמישה חודשי מאסר על תנאי למשך שלוש שנים מיום שחרורו, פסילת רישיון נהיגה לתקופה של 12 חודשים, ותשלום קנס בסך 2,000 שקלים.

 

תתע"א 7340-06-13 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

פניית פרסה

הנאשם הואשם באי ציות לתמרור ב-6 האוסר פניית פרסה, בצומת הרחובות בן גוריון – נורדאו בבת ים, עבירה בניגוד לתקנה 22(א) לתקנות התעבורה 

ביטול קנסות תעבורה, הכיצד?

האם כדאי להגיש בקשה להישפט? כיצד מבטלים דו"ח תעבורה? מהן העילות הנפוצות לביטול קנס תעבורה? 

שיטת הניקוד החדשה

בשיטה זו נקבע כעיקרון כי לכל נהג נפתח כרטיס אישי. בסופה של קב’ התקנות הזו נרשם פירוט מהי כמות הנק’ לגבי כל עבירה- התוספת השישית של תקנות ... 

צילום הרכב כראיה

צילמו את רכבך ? מה המשמעות המשפטית וכיצד ניתן להתמודד עם ראיה מסוג זה ? 

מאסר בגין עבירות תעבורה, אימתי?

מתי העונש בגין עבירות תעבורה הוא מאסר? העובר אחת העבירות האלה, דינו - מאסר שנתיים או קנס ואם העבירה היא עבירת קנס שדן בה בית המשפט 

פסילה על תנאי במקום פסילה בפועל בעבירות תעבורה, האמנם?

האם בסמכותו של בית המשפט לקבוע, במקום בו בוצעה עבירה אשר בצידה פסילה מינימאלית, כי יוטל על הנאשם פסילה על תנאי בלבד? 

נהיגה ללא רישיון רכב תקף

מהי עבירת נהיגה ללא רישיון רכב בתוקף? האם מדובר בעבירת תעבורה חמורה? מהו משקלה של התקופה במהלכה לא היה הרישיון בתוקף? 

ביטול החרמת רכב

האם ניתן לבטל החרמת רכב? כיצד מתמודדים עם החרמת רכב כאשר בעל הרכב לא נהג בעת ביצוע העבירה? 

הרשעת חף מפשע בעבירות תעבורה - חזקת האחריות של בעל הרכב

האם ניתן להרשיע אדם בעבירות תעבורה כאשר הוכח מעל לכל ספק שלא הוא זה אשר נהג ברכב במועד ביצוע העבירה?  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.