www.what2do.co.il

הפרעה לתנועה

דרגו את המאמר
  התקבלו 4 דירוגים בציון ממוצע: 4.0 מתוך 5

הפרעה לתנועה

תקנה 71 לתקנות התעבורה, אשר כותרתה הינה "הפרעה לתנועה או הסתרת תמרור", היא תקנה אשר מגדירה את עבירת "הפרעה לתנועה". לפי סעיף 71(1), נהג ייחשב כגורם להפרעה לתנועה כאשר הוא עוצר, מעמיד, מחנה או משאיר את הרכב באופן שיש בו כדי לעכב את התנועה או להפריע לה.

 

חשוב לציין כי הפרעה לתנועה איננה מתקיימת רק כאשר הנהג לא נמצא ברכב. דהיינו, גם נהג אשר יושב ברכבו הדלוק עלול להפריע לתנועה. כמו כן, הדלקת אורות מהבהבים ואף נסיבות המצדיקות זאת (לדוגמא, המתנה לנכה או ניהול שיחת טלפון דחופה) אינם מצדיקים "הפרעה לתנועה".


נהגים רבים, כאשר הם מקבלים קנס בגין הפרעה לתנועה, מנסים לא אחת להתווכח עם השוטר ולטעון כי הם לא הפריעו לתנועה ואין הם "ראויים" לקנס. במקרה כגון דא, חשוב לדעת כי הדברים אשר ייאמרו על ידי הנהג לשוטר עלולים להפליל אותו בהמשך. אי לכך, מומלץ לשקול מילים ולהימנע מעימותים עם השוטר. לדוגמא, נהג ביקש להישפט לאחר שטען כי הוגש כנגדו דו"ח בגין הפרעה לתנועה שלא בצדק. הנהג ניסה לטעון בבית המשפט כי הוא עצר בצד הדרך בשל תקלה טכנית (פנצ'ר או פגיעה בגלגל). עם זאת, השוטר ציין בדו"ח שנערך על ידו כי הנהג אמר לו "רק הלכתי לקנות סיגריות". משפט זה סייע בידיו של בית המשפט לקבוע כי התביעה הוכיחה את הנטען על ידה.

 

לאחר קבלת הקנס, ניתן לשלם אותו ולהמשיך הלאה. תשלום הקנס מהווה הודאה בעבירה אך מדובר על פי רוב בדרך הנוחה והפשוטה ביותר. במידה ואתם סבורים כי רכבכם לא הפריע לתנועה, או שהייתה לכם סיבה טובה להפרעה לתנועה, ייתכן ויהיה זה נכון להגיש בקשה להישפט.

 

לפני בחירה בהליך בבית המשפט לתעבורה, מומלץ לקבל לאחר התייעצות עם עורך דין מטעמכם. חשוב במקרים אלה לקבל ייעוץ מעורך דין העוסק בתחום זה ולא לקבל עצות מחברים ועמיתים אשר עלולות לא אחת להיות "עצות אחיתופל". יצוין כי בית המשפט לתעבורה לא כבול לקנס אשר ניתן לנהג וייתכן ובמקום לצאת "זכאים" תצאו "קרחים מכאן ומכאן" (ותאלצו לשאת בקנס גבוה יותר).


עדות השוטר מול עדות הנהג


נהגים רבים סבורים, בטעות יש לציין, כי אם מדובר ב"מילה מול מילה", סביר להניח שלשוטר "אין קייס". נהגים עלולים להבין במועד מאוחר יותר כי בתי המשפט לתעבורה נוטים לקבל את טענותיהם של השוטרים כמהימנות ואמינות. לא אחת, נאמר בפסק דין העוסק ב"גרסה מול גרסה" כי לשוטר לא הייתה כל סיבה לשקר או להפליל את הנהג, ועל כן יש לקבל את עדותו כגרסה אמינה בתור היותו איש חוק המבצע עבודתו נאמנה. כמו כן, השוטרים עורכים דו"ח של האירוע ומציינים בו את הפרטים הרלבנטיים ואת הדברים אשר נאמרו על ידי הנהג והמעורבים האחרים. דהיינו, יש גם תיעוד של המקרה בזמן אמת אשר ניתן להסתמך עליו גם לאחר תקופה ארוכה ומשמעותית.


הפרעה לתנועה נהגי מוניות


נהגים אשר מוצאים עצמם פעמים רבות "מפריעים לתנועה" הינם נהגי מוניות. לא אחת, במסגרת עבודתם, נהגים אלה נדרשים לעצור בצד הדרך לשם העלה או הורדה של נוסעים. כמו כן, עצירה זו כוללת לעיתים גם התעכבות לשם נטילת תשלום ומתן עודף. תקנות התעבורה לא התעלמו מסוגיה זו. תקנה 76(ב) לתקנות קובעת כי נהג מונית רשאי לעצור בקטע דרך עירונית לשם איסוף או הורדת נוסע, וזאת גם אם הוצבו במקום תמרורי ד-15 או ב-29.

 

עם זאת, נהגי מוניות אינם רשאים לעצור בתחנת אוטובוס. יצוין כי עצירה כאמורה יכולה להיות רק לשם הורדה או העלאת נוסעים, הא ותו לא. לדוגמא, בפסק דין אשר ניתן לאחרונה בבית המשפט לתעבורה הורשע נהג מונית בגין עצירה תוך כדי הפרעה לתנועה, וזאת משום שהאחרון "המתין לנוסעים פוטנציאליים". נהג המונית ניסה לטעון כי הוא המתין ללקוח ספציפי, אך לא עלה בידיו להוכיח זאת.
 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

פניית פרסה

הנאשם הואשם באי ציות לתמרור ב-6 האוסר פניית פרסה, בצומת הרחובות בן גוריון – נורדאו בבת ים, עבירה בניגוד לתקנה 22(א) לתקנות התעבורה 

ביטול קנסות תעבורה, הכיצד?

האם כדאי להגיש בקשה להישפט? כיצד מבטלים דו"ח תעבורה? מהן העילות הנפוצות לביטול קנס תעבורה? 

שיטת הניקוד החדשה

בשיטה זו נקבע כעיקרון כי לכל נהג נפתח כרטיס אישי. בסופה של קב’ התקנות הזו נרשם פירוט מהי כמות הנק’ לגבי כל עבירה- התוספת השישית של תקנות ... 

צילום הרכב כראיה

צילמו את רכבך ? מה המשמעות המשפטית וכיצד ניתן להתמודד עם ראיה מסוג זה ? 

מאסר בגין עבירות תעבורה, אימתי?

מתי העונש בגין עבירות תעבורה הוא מאסר? העובר אחת העבירות האלה, דינו - מאסר שנתיים או קנס ואם העבירה היא עבירת קנס שדן בה בית המשפט 

פסילה על תנאי במקום פסילה בפועל בעבירות תעבורה, האמנם?

האם בסמכותו של בית המשפט לקבוע, במקום בו בוצעה עבירה אשר בצידה פסילה מינימאלית, כי יוטל על הנאשם פסילה על תנאי בלבד? 

נהיגה ללא רישיון רכב תקף

מהי עבירת נהיגה ללא רישיון רכב בתוקף? האם מדובר בעבירת תעבורה חמורה? מהו משקלה של התקופה במהלכה לא היה הרישיון בתוקף? 

ביטול החרמת רכב

האם ניתן לבטל החרמת רכב? כיצד מתמודדים עם החרמת רכב כאשר בעל הרכב לא נהג בעת ביצוע העבירה? 

הרשעת חף מפשע בעבירות תעבורה - חזקת האחריות של בעל הרכב

האם ניתן להרשיע אדם בעבירות תעבורה כאשר הוכח מעל לכל ספק שלא הוא זה אשר נהג ברכב במועד ביצוע העבירה?  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.