www.what2do.co.il

אי שמירת מרחק - אשמתו של הנהג הנפגע, האמנם?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

אי שמירת מרחק - אשמתו של הנהג הנפגע, האמנם?

כל נהג יודע כי שמירת מרחק בזמן נסיעה מהווה כלל בסיסי בנהיגה. ידוע כי כאשר מתרחשת תאונת דרכים ובה רכב אחד פוגע מאחור ברכב שני, על פי רוב, האחריות לתאונה תוטל על הרכב הפוגע. 

 

סעיף 49 לפקודת התעבורה קובע כי אסור לאדם לנהוג ברכב בעקבות רכב אחר, אלא תוך שמירת מרחק המאפשר עצירה בכל עת בכדי למנוע תאונה. שמירת מרחק נקבעת על פי התחשבות במהירות הנסיעה של כלי הרכב, במצב הראות בכביש, מצב הדרך והתנועה מסביב.

  

החוק קובע כי כל נהג חייב להיות ערוך תמיד למצב בו הרכב לפניו יבלום בפתאומיות. האם במקרה בו נעשתה בלימה בפתאומיות שלא לצורך מניעת תאונה אלא בגין טעות בדרך מצד הנהג הקדמי (כגון מעבר נתיב או פספוס יציאה בכביש מהיר), ניתן לטעון כי הבלימה הפתאומית מהווה אשם תורם מצד הנהג הנפגע? כיצד יש להתמודד עם פגיעות קטלניות אלו הגורמות לא אחת למוות?

 

עיון בפסיקה מורה כי ישנן נסיבות חריגות אשר בגינן יכיר בית המשפט באחריות מופחתת של נהג המואשם בגרם מוות ברשלנות, וזאת כאשר לא ניתן היה שיצפה את התנהגות הנהג שבו פגע.

 

עניין חאסקיה - מחדליו של הפוגע, ועברו התעבורתי, כשיקול

 

לדוגמא, בפסק דין בעניין חאסקיה, הקל בית המשפט בעונשו של נהג שנסע במהירות מופרזת, אשר סטה ופגע ברכב אחר. כתוצאה מסטייה זו, נהרגה נהגת הרכב האחר. בית המשפט קמא גזר במקרה זה 15 חודשי מאסר. הטענה המרכזית בערעור, שאף הובילה להפחתת העונש, הייתה לאחריות מופחתת. לאמור, כיוון שלתאונה תרמה נהגת הרכב שנפגע אשר סטתה ממסלולה.

 

השופט ד"ר אחיקם סטולר, אשר דן בעניין חאסקיה כתב בגזר הדין – "ער אני להלכה לפיה התנהגות רשלנית מצד גורם שלישי אינה שוללת לכשעצמה קשר סיבתי משפטי בין המעשה או המחדל לבין התוצאה הפוגעת. השאלה שיש לבחון היא האם אדם מן היישוב היה צריך לצפות מראש אותה התנהגות רשלנית במקרים חריגים כאשר התנהגות הצד השלישי היא מרחיקת לכת, עד כדי שלא ניתן היה לצפותה".

 

בנסיבות אותו עניין קבע בית המשפט כי בשל המהירות המופרזת בה נהג המערער, אין במעשיה או מחדליה של הנהגת כדי לשחרר את המערער מאחריות. עם זאת, נקבע כי היה בכך כדי להשליך, במידת מה, על שיעור אחריותו. השלכה זו הביאה לכך שהנסיבות המיוחדות של המקרה שימוש את בית המשפט בתור רכיב לקולא בעת גזירת הדין.

 

האטה קיצונית - רשלנות מצד הנהג הנפגע

 

ישנם מצבים שבהם הטיל בית המשפט אחריות משפטית על הנהג שנפגע בשל האטה קיצונית במהירות נסיעתו בכביש מהיר.

 

למשל, בפסק דין לביא הורשעה הנהגת הנפגעת בגרימת מוות בנהיגה רשלנית ובנהיגה רשלנית, בשל כך שסטתה באופן חד ממסלול נסיעתה בכביש המהיר (כביש החוף), והאטה מאד את מהירות נסיעתה (עד ל- 30 קמ"ש). בפסק הדין נכתב כי הנהגת הנפגעת נהגה ברשלנות בכך ששינתה את מהלך הנסיעה לשם עלייה באיחור על נתיב נסיעה למחלף.

 

השופט זאב המר, אשר דן בעניין זה, כתב בפסק הדין – "בלימה או האטה פתאומית של מהירות הנסיעה בכביש מהיר, שלא בשל אירוע הנכפה על נהג, מסיבות שאינן תלויות בו ואינן בשליטתו, מהווה רשלנות. רשלנות זו גרמה לתאונה (גם אם מצטרפת לכך רשלנותו של נהג המשאית).
 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

פניית פרסה

הנאשם הואשם באי ציות לתמרור ב-6 האוסר פניית פרסה, בצומת הרחובות בן גוריון – נורדאו בבת ים, עבירה בניגוד לתקנה 22(א) לתקנות התעבורה 

ביטול קנסות תעבורה, הכיצד?

האם כדאי להגיש בקשה להישפט? כיצד מבטלים דו"ח תעבורה? מהן העילות הנפוצות לביטול קנס תעבורה? 

שיטת הניקוד החדשה

בשיטה זו נקבע כעיקרון כי לכל נהג נפתח כרטיס אישי. בסופה של קב’ התקנות הזו נרשם פירוט מהי כמות הנק’ לגבי כל עבירה- התוספת השישית של תקנות ... 

צילום הרכב כראיה

צילמו את רכבך ? מה המשמעות המשפטית וכיצד ניתן להתמודד עם ראיה מסוג זה ? 

מאסר בגין עבירות תעבורה, אימתי?

מתי העונש בגין עבירות תעבורה הוא מאסר? העובר אחת העבירות האלה, דינו - מאסר שנתיים או קנס ואם העבירה היא עבירת קנס שדן בה בית המשפט 

פסילה על תנאי במקום פסילה בפועל בעבירות תעבורה, האמנם?

האם בסמכותו של בית המשפט לקבוע, במקום בו בוצעה עבירה אשר בצידה פסילה מינימאלית, כי יוטל על הנאשם פסילה על תנאי בלבד? 

נהיגה ללא רישיון רכב תקף

מהי עבירת נהיגה ללא רישיון רכב בתוקף? האם מדובר בעבירת תעבורה חמורה? מהו משקלה של התקופה במהלכה לא היה הרישיון בתוקף? 

ביטול החרמת רכב

האם ניתן לבטל החרמת רכב? כיצד מתמודדים עם החרמת רכב כאשר בעל הרכב לא נהג בעת ביצוע העבירה? 

הרשעת חף מפשע בעבירות תעבורה - חזקת האחריות של בעל הרכב

האם ניתן להרשיע אדם בעבירות תעבורה כאשר הוכח מעל לכל ספק שלא הוא זה אשר נהג ברכב במועד ביצוע העבירה?  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.