www.what2do.co.il

העברת נטל הראיה על נבדק בנהיגה בשכרות, מה המשמעות?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

העברת נטל הראיה על נבדק בנהיגה בשכרות, מה המשמעות?

בשנת 2005, חל מהפך בנושא בדיקת השכרות, ובתיקון לפקודת התעבורה נקבע כי אם נהג נבדק במכשיר ינשוף תקין ומכויל ונמצא שיכור, חזקה שהוא נהג בשכרות וניתן להרשיעו בעבירת נהיגה בשכרות. אם הנאשם מכחיש זאת עליו לסתור את הטענה באמצעות הצגת ראיות מתאימות, המוכיחות כי הוא לא עבר על החוק ולא שתה אלכוהול מעל הכמות המותרת.

 

בשנים האחרונות חלה מגמה מתמשכת של החמרה בענישה בעבירות נהיגה בשכרות. סעיף 39(א) לפקודת התעבורה קובע עונש של פסילת מינימום של שנתיים בגין נהיגה בשכרות, לצד עונשים נלווים, כמו מאסר על תנאי, פסילה על תנאי, עבודות שירות ומאסר בפועל בגין נהיגה בשכרות. כמו כן, קצין משטרה יכול להחרים רכב של נהג שנמצא בבדיקת שכרות כשהוא תחת השפעת אלכוהול, למשך 30 ימים, גם אם אין הוא הבעלים של הרכב.

 

עד כניסתו לתוקף של תיקון 72, נעשתה בדיקת שכרות באמצעות בדיקת דם לצורך גילוי אלכוהול בדם. אולם בית המשפט העליון קבע כי מדובר בבדיקה פולשנית שאינה חוקית, ויש צורך בחקיקה ראשית כדי לאפשר לבצע בדיקת דם לנהג החשוד בביצוע עבירה זו. בעקבות קביעת בית משפט העליון, שונה החוק והליך האכיפה של נהגים שיכורים עבר מבדיקת דם לבדיקת נשיפה.

 

השינוי בחוק חולל מהפך בכל נושא בדיקת השכרות, וקבע כי בדיקת אלכוהול תתבצע באמצעות מכשיר נשיפה ולא באמצעות בדיקת דם, אלא במקרים מיוחדים. עוד נקבע כי המשמעות של סירוב להיבדק היא נהיגה בשכרות, לעומת הקביעה הקודמת שנהג שסירב לעבור בדיקה, הורשע בעבירת תנועה אחרת וקלה יותר. נוסף על כך נקבע כי לשוטר המבצע את האכיפה, נדרש יסוד סביר לחשד כדי לדרוש מנהג החשוד לעבור בדיקת דם או בדיקת שתן, בעוד שהוא רשאי לדרוש בדיקת נשיפה ללא חשד סביר וללא כל סיבה מיוחדת.

 

מכשיר אמין שתוצאותיו מדויקות

 

בדיקת נשיפה מבוצעת באמצעות מכשיר ינשוף תקין ומכויל, המודד את כמות האלכוהול באוויר נשוף לפי יחידת מדידה מיקרוגרם, הבדיקה מתבצעת בקלות, ביעילות ובמהירות ולא אמורה להעלות קשיים טכניים. בדיקת הינשוף קובעת כי נהג שיכור נחשב מי שהכמות שנמדדה מעל 240 מיקרוגרם אלכוהול בליטר אוויר נשוף. 

 

התיקון בחוק קובע כי מכשיר הינשוף, המאושר על ידי שר התחבורה ובהסכמת שר הבריאות, כפי שמוגדר בתקנות התעבורה, הוא מכשיר אמין שתוצאותיו מדויקות. בעת שנהג עומד למשפט תעבורה בגין נהיגה בשכרות, המדינה צריכה רק להוכיח כי הפרמטר נמדד או נשקל על פי התקנות, והתוצאה הייתה חריגה, ואז הנטל להפריך את אשמתו של הנהג עובר אליו.

 

כדי להוכיח את חפותו, יכול הנהג לטעון כי מכשיר הינשוף לא היה תקין ומכויל, או כי עורך הבדיקה לא עמד בכללים, כך למשל הוא לא ווידא כי הנבדק לא הקיא או שתה ברבע השעה האחרונה טרם ביצוע הבדיקה, או לא עישן בחמש הדקות האחרונות. בכל מקרה, עדיף להתייעץ עם עורך דין העוסק בתחום התעבורה ולבחון את תקינות התנהלותו של השוטר בבדיקה המדוברת.
 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עבירת נהיגה בשכרות, איך לקבל זיכוי?

מאחר ולא ניתן היה לשלול את גרסת הנאשם כי המאפיינים נערכו לאחר בדיקת הינשוף, זיכה כבוד השופט ש. נחשון את הנאשם מעבירת השכרות, כאשר פסל הן את בדיקת הינשוף והן את בדיקת המאפיינים לאור החריגה מהנהלים... 

בדיקת שכרות

שוטר רשאי לדרוש מנוהג רכב שהיה מעורב בתאונת דרכים או מנוהג רכב שיש לשוטר חשד סביר כי הוא שיכור, להיבדק במועדים ובמקומות שיורה, ומי שנדרש כך חייב להיבדק כאמור... 

בדיקת שכרות, האם מותר לסרב?

בדיקת שכרות, האם מותר לסרב?

נעצרתם לבדיקת שכרות? האם מותר לסרב לעבור את הבדיקה? מהי המשמעות המשפטית המקופלת בתוך הסירוב? 

נהיגה תחת השפעת משקאות משכרים

הנאשם הורשע על פי הודאתו, בנהיגת רכב כשהוא נתון להשפעת משקאות משכרים. מתברר כי בבדיקה שנערכה לנאשם, נמצא בדמו ריכוז אלכוהול בשיעור, שהוא פי שלוש, מהכמות הקבועה בחוק. הנאשם נלכד בכף בעת שנהג רכב הסעות, בזיג זג.  

פסילה בשל נהיגה בשכרות

האם ניתן להימנע מפסילת מינימום של שנתיים לאחר נהיגה בשכרות? מהן הנסיבות המיוחדות אשר בגינן בית המשפט יורה על פסילה לתקופה נמוכה משנתיים? 

נהיגה בשכרות, האם ניתן לחזור מהודאה?

סקירה של פסקי דין העוסקים בהודאת נאשם בעבירה של נהיגה בשכרות וחזרה מהודאותו, באלו מקרים יתיר בית המשפט חזרה מהודאה? 

ה"ינשוף" מזהה לימונענע כמשקה אלכוהולי

במבחני המעבדה אשר נערכו במעבדת מיג"ל בע"מ בראשותו של ד"ר יגאל בר אילן, זיהה המכשיר משקאות קלים כמשקאות אלכוהוליים. הניסוי נערך במעמד קציני משטרה בכירים כגון רב פקד בני סמו ותועדו על ידי צלם משטרתי... 

מאסר בפועל בגין נהיגה בשכרות פעם שנייה

עבירת הנהיגה בשכרות הינה כאמור עבירה חמורה ומסוכנת. כאשר נהג נכנס לרכב על מנת לנהוג בזמן היותו שיכור, הוא מהווה סכנה ממשית לעצמו, לנוסעים עימו ולמשתמשים האחרים בדרך. העונש הראוי נגזר בין היתר, מגובה השכרות. ככל שמדובר בשכרות גבוהה, ראוי שהעונש יהיה גבוה יותר 

בקשה לביטול הרשעה בנהיגה בשכרות אשר ניתנה בהעדר הנאשם

האם בית המשפט יקבל את בקשתו של נאשם לבטל הכרעת דין במסגרתה הוא הורשע בהעדרו בנהיגה בשכרות? 

האם בדיקת ינשוף אשר הצביעה על 290 מ"ג בדיוק תביא להרשעת הנהג?

האם 290 מ"ג בליטר אוויר נשוף היא נהיגה בשכרות? האם הבדיקה הינה עד 290 מ"ג, כולל 290 מ"ג או למעלה מ-290 מ"ג? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.