www.what2do.co.il

ה``ינשוף`` מזהה לימונענע כמשקה אלכוהולי

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 4.0 מתוך 5

ה``ינשוף`` מזהה לימונענע כמשקה אלכוהולי

בדיקה שנערכה בבקשת בית המשפט – הינשוף איננו אמין

תוצאות מבחן התקינות של מכשיר ה"ינשוף", המשמש את משטרת ישראל בבדיקות ריכוזי אלכוהול אצל נהגים, הותרו לפרסום באישורו של בית המשפט בי-ם. תוצאות הבדיקה הותירו את בכירי אגף התעבורה לנוע באי נוחות בכסאותיהם. במבחני המעבדה אשר נערכו במעבדת מיג"ל בע"מ בראשותו של ד"ר יגאל בר אילן, זיהה המכשיר משקאות קלים כמשקאות אלכוהוליים. הניסוי נערך במעמד קציני משטרה בכירים כגון רב פקד בני סמו ותועד על ידי צלם משטרתי.

 

לימונדה מתובלת בנענע הראתה סטייה של 6 אחוזים בתוצאות הבדיקה, תירוש ללא אלכוהול זוהה כמשקה בעל סטייה של כ-30%-36% ואילו מיץ ענבים מוסקט סימן 12% סטייה מהסקאלה הרגילה. משקאות נוספים כגון מיץ אוכמניות ומיץ תפוזים סחוט נתפסו אף הם כמשכרים על פי בדיקת המכשיר. מן הבדיקה עולה כי גם שינויים בלחות ובטמפ’ גורמים לתזוזות לא פרופורציונאליות בתגובות המכשיר, וכי הבדלים ניכרים בתוצאות גם מבחינה מגדרית.

 

52 חומרים שונים מסוגלים לשבש המכשיר


לבית המשפט הוגש דו"ח מפורט הכולל למעלה מ-450 בדיקות אשר הראו כי קיימים לפחות 52 חומרים שונים אשר נמצאים במשקאות קלים ומשבשים את תוצאות בדיקת המכשיר. אחד מן החומרים המשפיעים על ה"ינשוף" הינו אצטון, חומר אשר נמצא במערכת הדם באופן נורמטיבי בעיתות של רעב או עקב סוכרת.

  

האם נהגים הורשעו שלא כדין?


משמעות תוצאות המחקר הינה חמורה ויש להניח כי בדיקות אלכוהוליות רבות שביצעה משטרת ישראל בכבישי הארץ, ועל פי חומרתם נפסקו עונשים קשים לנהגים רבים, אינן משקפות את המציאות.

בדיקת המכשיר נערכה לבקשת בית המשפט כחלק מערעורו של נהג אשר נתפס כאשר הוא נוהג בגילופין. ב"כ כוחו של המערער, עו"ד ערן בן עמי, מסר לאתר NRG כי עצם זה שמכשיר שלא נבדק כיאות משמש ככלי להטלת עונשים כבדים מנשוא על נהגים כה רבים, הינו מחדל שנעלם מעיני הציבור.
 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עבירת נהיגה בשכרות, איך לקבל זיכוי?

מאחר ולא ניתן היה לשלול את גרסת הנאשם כי המאפיינים נערכו לאחר בדיקת הינשוף, זיכה כבוד השופט ש. נחשון את הנאשם מעבירת השכרות, כאשר פסל הן את בדיקת הינשוף והן את בדיקת המאפיינים לאור החריגה מהנהלים... 

בדיקת שכרות

שוטר רשאי לדרוש מנוהג רכב שהיה מעורב בתאונת דרכים או מנוהג רכב שיש לשוטר חשד סביר כי הוא שיכור, להיבדק במועדים ובמקומות שיורה, ומי שנדרש כך חייב להיבדק כאמור... 

בדיקת שכרות, האם מותר לסרב?

בדיקת שכרות, האם מותר לסרב?

נעצרתם לבדיקת שכרות? האם מותר לסרב לעבור את הבדיקה? מהי המשמעות המשפטית המקופלת בתוך הסירוב? 

נהיגה תחת השפעת משקאות משכרים

הנאשם הורשע על פי הודאתו, בנהיגת רכב כשהוא נתון להשפעת משקאות משכרים. מתברר כי בבדיקה שנערכה לנאשם, נמצא בדמו ריכוז אלכוהול בשיעור, שהוא פי שלוש, מהכמות הקבועה בחוק. הנאשם נלכד בכף בעת שנהג רכב הסעות, בזיג זג.  

פסילה בשל נהיגה בשכרות

האם ניתן להימנע מפסילת מינימום של שנתיים לאחר נהיגה בשכרות? מהן הנסיבות המיוחדות אשר בגינן בית המשפט יורה על פסילה לתקופה נמוכה משנתיים? 

נהיגה בשכרות, האם ניתן לחזור מהודאה?

סקירה של פסקי דין העוסקים בהודאת נאשם בעבירה של נהיגה בשכרות וחזרה מהודאותו, באלו מקרים יתיר בית המשפט חזרה מהודאה? 

ה"ינשוף" מזהה לימונענע כמשקה אלכוהולי

במבחני המעבדה אשר נערכו במעבדת מיג"ל בע"מ בראשותו של ד"ר יגאל בר אילן, זיהה המכשיר משקאות קלים כמשקאות אלכוהוליים. הניסוי נערך במעמד קציני משטרה בכירים כגון רב פקד בני סמו ותועדו על ידי צלם משטרתי... 

מאסר בפועל בגין נהיגה בשכרות פעם שנייה

עבירת הנהיגה בשכרות הינה כאמור עבירה חמורה ומסוכנת. כאשר נהג נכנס לרכב על מנת לנהוג בזמן היותו שיכור, הוא מהווה סכנה ממשית לעצמו, לנוסעים עימו ולמשתמשים האחרים בדרך. העונש הראוי נגזר בין היתר, מגובה השכרות. ככל שמדובר בשכרות גבוהה, ראוי שהעונש יהיה גבוה יותר 

בקשה לביטול הרשעה בנהיגה בשכרות אשר ניתנה בהעדר הנאשם

האם בית המשפט יקבל את בקשתו של נאשם לבטל הכרעת דין במסגרתה הוא הורשע בהעדרו בנהיגה בשכרות? 

האם בדיקת ינשוף אשר הצביעה על 290 מ"ג בדיוק תביא להרשעת הנהג?

האם 290 מ"ג בליטר אוויר נשוף היא נהיגה בשכרות? האם הבדיקה הינה עד 290 מ"ג, כולל 290 מ"ג או למעלה מ-290 מ"ג? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.