www.what2do.co.il

נהיגה בשכרות - מחפש עורך דין?

דרגו את המאמר
  התקבלו 7 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

נהיגה בשכרות - מחפש עורך דין?

נהיגה בשכרות - סקירה משפטית אודות המצב כיום כולל מידת הענישה ודרכי התמודדות מול אישום בעבירה זו ופניה אל עורך דין ללא התחייבות מצדך ...

לקחו לך את הרישיון ? נתפסת בשכרות תוך נהיגה ? קיבלת זימון למשפט ? 
פנה עוד היום אל עורכי הדין באתר !


עבירת שכרות - מה העונש הצפוי ? עו"ד אלעד שור
 

לאחרונה אנו עדים לגישה מחמירה של המשטרה ושל בתי המשפט בהתייחסותם לעבירת השכרות, נהג הנתפס נוהג בהיותו שיכור צפוי לפסילת מינימום לתקופה של שנתיים. המחוקק קבע קביעה גורפת לבתי המשפט כי עליהם לגזור עונש של פסילה מינימלית על הנהג העבריין. לכאורה, עולה כי אין זה משנה מי הוא הנאשם הניצב בפני השופט. פעמים רבות השאלות בדבר היותו נהג וותיק עם עבר תעבורתי נקי, מקרה חד פעמי או נסיבות מיוחדות של ביצוע העבירה, אינן מהוות שיקול לקולא.
 
לפני תקופת מה, החוק קבע כי שוטר רשאי להורות לנהג לבצע בדיקת שכרות אך ורק אם קיים חשד סביר לכך שהנהג נוהג בגילופין. נקבע ע"י הפסיקה כי חשד סביר איננו ריח של אלכוהול אלא צריך שיהיו נסיבות חריגות לנהיגתו של הנבדק - קרי, נסיעה בזיגזג, מעורבות בתאונת דרכים, ביצוע עבירת תעבורה כזו או אחרת וכו'. לפיכך, במקרים רבים כאשר היה נהג נעצר ע"י שוטר ומסרב לבדיקת שכרות, בסופו של דבר הוכח כי לשוטר לא היה חשד סביר לגבי הנאשם והוא זוכה.
 
בדיקת שכרות והעונש בגין סירוב

כיום, הדבר שונה ע"י המחוקק מתוך מגמה להלחם בנהיגה בשכרות. על פי הפסיקה והחקיקה לאחרונה, השוטר רשאי לבקש מכל נהג לבצע בדיקת שכרות ללא כל חשד סביר ועל הנהג חל איסור לסרב לבדיקה.
 
יודגש כי נהג המסרב לבדיקת שכרות יואשם בסירוב עבירה שהעונש הקבוע בצידה הנו גם כן שנתיים פסילה. אי לכך, נהג שמסרב לבדיקת שכרות מבחינת הענישה ניצב באותו המצב של נהג שנתפס והוכח שהוא שיכור. זאת על מנת לנטרל את סירוב הנהגים לבדיקה כך שהסירוב לא ישתלם להם.
 
      קראו עוד בתחום:
 
אחת הבעיות החוקתיות העולות מעונש המינימום אותו מחויב השופט להטיל על הנהג העבריין הינו המידתיות בענישה, שהרי הפסיקה קבעה בהקשר לחוק יסוד כבוד האדם וחירותו אשר נכנס לתוקפו בשנת 1992, כי יש לבחון כל דבר הקשור בזכויותיו וחובותיו של האזרח בראי המידתיות. חוק יסוד זה קובע כי בבואו של השופט לגזור דין או לחרוץ גורלות, עליו לבחון את הענישה במבחן המידתיות.

אין הבדל בין נהג שיכור כלות, לנהג אשר שתה מעט
 
עניין המידתיות מהווה נדבך חשוב במסגרת טיעוני הסניגורים המגוננים על הנאשמים. מבחינת המחוקק, אין נפקא מינה אם מדובר בחריגה פעוטה מכמות האלכוהול המותרת אם לאו.
 
יוצא איפוא כי גם אם נהג נתפס שבדמו כמות קטנה של אלכוהול החורגת במעט מהכמות המותרת, הנהג נחשב שיכור ועל השופט להטיל עליו מינימום שנתיים פסילה. ברי, כי מדובר בחקיקה דרקונית שיש בה כדי לפגוע בעקרון המידתיות שזהו עקרון חשוב בהתנהלותה של חברה במדינה נאורה.
 
החזקה על פי החוק לפיה נהג הוא שיכור, איננה מבדילה בין נהג שהרגיש שהוא נתון תחת השפעת אלכוהול לבין נהג שכלל לא חש את השפעת האלכוהול כאשר החליט שהוא נוהג. שהרי הכמות הקבועה בחוק הנה כמות הפחותה בשלושים אחוז מהכמות המותרת במדינות נאורות אחרות (לדוגמה, אנגליה). יוצא איפוא כי קיימים מצבים בהם נהג שותה כמות קטנה של אלכוהול שכלל לא משפיעה על נהיגתו.
  
את מסוכנתו של הנהג ורמת השפעת האלכוהול עליו, ניתן לבדוק מבדיקת המאפיינים אותה מחויב השוטר לבצע לנהג טרם בדיקת השכרות. בדיקת המאפיינים יכולה ליתן אינדיקציה לרמת השפעת האלכוהול על הנהג. לא אחת נתקל הכותב בתיקים בהם רמת האלכוהול הייתה גבולית וניתן היה ללמוד מדו"ח המאפיינים כי הנאשם לא היה מושפע מאלכוהול כלל ועיקר (ובעצם פרט לאופי הטכני של מציאת רמת אלכוהול בדמו אין ולא כלום כדי להעיד על נהיגתו ומסוכנתו לציבור).
 
נשאלת השאלה מה רוצה המחוקק להשיג, הרי אם היה מעוניין המחוקק להגיע לידי מצב בו נהג ששתה אלכוהול לא יעלה על ההגה כלל וללא קשר לרמת האלכוהול שבדמו, הרי שבמקרה זה היה עליו לחוקק חוק לפיו נהג ששתה אלכוהול בלי קשר לכמות לא ינהג, שכן כאשר המחוקק קובע רמת אלכוהול אשר ממנה הנהיגה אסורה הרי שמהלאו נלמד ההן,
 
הווה אומר שעל פי חוק מותר לנהוג כאשר שותים, השאלה כמה שותים, כל עוד המחוקק איננו מספק דרך בה יוכל הנהג לדעת מתי הוא שיכור, דרך אובייקטיבית בלי קשר לתחושת הנהג, הרי שלא ניתן ולא ראוי כלל ועיקר להתייחס לעבירת השכרות בצורה של ענישה גורפת בפסילת רשיון הנהיגה למשך שנתיים ללא קשר לכמות שנתפסה בדמו של הנהג או באויר הנשוף.
 
שינויים בפסיקה בתקופה האחרונה - העלאת רף בדיקת הינשוף
 
בעקבות מספר פסקי דין תקדימיים אשר התקבלו לאחרונה בבתי המשפט, הוכר כי מכשיר הינשוף (מכשיר לבדיקת ריכוז האלכוהול בדם) איננו אמין כפי שנטען על ידי משטרת ישראל במשך תקופה ארוכה.
 
פסק דין תקדימי בעניין זה, הביא לזיכויו של נהג אשר נתפס כ"נוהג בגילופין", למרות רמת אלכוהול נמוכה בדמו. בבית המשפט נקבע כי שוליו האמפיריים של המכשיר אינם מידתיים בכדי להעמידם על 290 מ"ג אלכוהול לליטר דם.
 
אי לכך, בית המשפט קבע כי יש להרים את הרף המינימאלי ל-400 מ"ג. המשטרה הגישה אמנם ערעור לבית המשפט, אך ערעור זה עדיין תלוי ועומד בערכאה העליונה.
 
הבהרה - לאחרונה, בית המשפט העליון עסק בסוגיה זו פעם נוספת וקבע כי רף השכרות המקסימלי ירד חזרה ל-290 מ"ג. מדובר בפסק דין אשר מבטל הלכה למעשה את פסק דינו של השופט טננבוים מבית המשפט לתעבורה בירושלים (לפיו יש להרים את הרף ל-400 מ"ג).
 
לסיכום,
 
לסיכום, נכון להיום מלחמת החורמה של המחוקק, בתי המשפט והמשטרה בעבירת השכרות יש בה טעם לפגם ופגיעה קשה בעקרון המדתיות, מוסכם כי נהיגה בשכרות הנה עבירה מסוכנת המסכנת את הציבור. ברם, יש למצוא את האיזון הראוי וליצור מדרג לפיו הענישה לא תהווה ענישה גורפת ללא הבחנה בין הנהגים לבין הכמות אשר נתפסה אצלם.

 

עוד מידע בתחום:

 

סקרים ונתונים בתחום

עוד מאמרים ופסקי דין בנושא

  

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עבירת נהיגה בשכרות, איך לקבל זיכוי?

מאחר ולא ניתן היה לשלול את גרסת הנאשם כי המאפיינים נערכו לאחר בדיקת הינשוף, זיכה כבוד השופט ש. נחשון את הנאשם מעבירת השכרות, כאשר פסל הן את בדיקת הינשוף והן את בדיקת המאפיינים לאור החריגה מהנהלים... 

בדיקת שכרות

שוטר רשאי לדרוש מנוהג רכב שהיה מעורב בתאונת דרכים או מנוהג רכב שיש לשוטר חשד סביר כי הוא שיכור, להיבדק במועדים ובמקומות שיורה, ומי שנדרש כך חייב להיבדק כאמור... 

בדיקת שכרות, האם מותר לסרב?

בדיקת שכרות, האם מותר לסרב?

נעצרתם לבדיקת שכרות? האם מותר לסרב לעבור את הבדיקה? מהי המשמעות המשפטית המקופלת בתוך הסירוב? 

נהיגה תחת השפעת משקאות משכרים

הנאשם הורשע על פי הודאתו, בנהיגת רכב כשהוא נתון להשפעת משקאות משכרים. מתברר כי בבדיקה שנערכה לנאשם, נמצא בדמו ריכוז אלכוהול בשיעור, שהוא פי שלוש, מהכמות הקבועה בחוק. הנאשם נלכד בכף בעת שנהג רכב הסעות, בזיג זג.  

פסילה בשל נהיגה בשכרות

האם ניתן להימנע מפסילת מינימום של שנתיים לאחר נהיגה בשכרות? מהן הנסיבות המיוחדות אשר בגינן בית המשפט יורה על פסילה לתקופה נמוכה משנתיים? 

נהיגה בשכרות, האם ניתן לחזור מהודאה?

סקירה של פסקי דין העוסקים בהודאת נאשם בעבירה של נהיגה בשכרות וחזרה מהודאותו, באלו מקרים יתיר בית המשפט חזרה מהודאה? 

ה"ינשוף" מזהה לימונענע כמשקה אלכוהולי

במבחני המעבדה אשר נערכו במעבדת מיג"ל בע"מ בראשותו של ד"ר יגאל בר אילן, זיהה המכשיר משקאות קלים כמשקאות אלכוהוליים. הניסוי נערך במעמד קציני משטרה בכירים כגון רב פקד בני סמו ותועדו על ידי צלם משטרתי... 

מאסר בפועל בגין נהיגה בשכרות פעם שנייה

עבירת הנהיגה בשכרות הינה כאמור עבירה חמורה ומסוכנת. כאשר נהג נכנס לרכב על מנת לנהוג בזמן היותו שיכור, הוא מהווה סכנה ממשית לעצמו, לנוסעים עימו ולמשתמשים האחרים בדרך. העונש הראוי נגזר בין היתר, מגובה השכרות. ככל שמדובר בשכרות גבוהה, ראוי שהעונש יהיה גבוה יותר 

בקשה לביטול הרשעה בנהיגה בשכרות אשר ניתנה בהעדר הנאשם

האם בית המשפט יקבל את בקשתו של נאשם לבטל הכרעת דין במסגרתה הוא הורשע בהעדרו בנהיגה בשכרות? 

האם בדיקת ינשוף אשר הצביעה על 290 מ"ג בדיוק תביא להרשעת הנהג?

האם 290 מ"ג בליטר אוויר נשוף היא נהיגה בשכרות? האם הבדיקה הינה עד 290 מ"ג, כולל 290 מ"ג או למעלה מ-290 מ"ג? 

נהיגה בשכרות בזמן פסילה, האם הפעלת מאסר על תנאי?

בית המשפט לתעבורה בפתח תקווה גזר מאסר בפועל על אם חד הורית בגין נהיגה בשכרות בזמן פסילה... 

רישיון נהיגה נפסל לצמיתות לאחר נהיגה בשכרות

האם בית המשפט ישלול רישיון נהיגה לצמיתות לאחר עבירה של נהיגה בשכרות ומעורבות בתאונת דרכים עם נפגעים? 

נאשם זוכה מעבירה של נהיגה בשכרות - תקלה במדפסת במכשיר הינשוף

האם תקלה במדפסת במכשיר הינשוף, בעת ביצוע בדיקת אלכוהול לנהג, יכולה להביא לכך שהאחרון יזוכה מכתב אישום בגין נהיגה בשכרות? 

זיכוי מעבירה של נהיגה בשכרות בעקבות סתירות בגרסאות השוטרים

בית המשפט לתעבורה הדגיש פעם נוספת את המשקל הרב המוטל על כתפי שוטרים, בבואם לערוך בדיקת שכרות לנהג... 

בריחה משוטרים בשכרות גרמה לתאונת דרכים - האם מאסר בפועל?

ניידת משטרה הבחינה בנאשם מבצע עבירת תנועה. במקום לעצור, הנאשם כיבה את אורות הרכב והחל לברוח... 

מכשיר הינשוף

מכשיר הינשוף

מהו מכשיר הינשוף? מהי בדיקת ינשוף? האם ניתן לסרב? האם הינשוף אמין? כיצד מתמודדים עם בדיקת ינשוף? האם מותר להיוועץ עם עורך דין? 

נהגי מוניות ועבירות תעבורה

נהגי מוניות בישראל מעורבים לא אחת בתאונות דרכים. כמו כן, נהגים מקצועיים אלה מבצעים עבירות תנועה רבות. כיצד מתייחס בית המשפט לתעבורה לעבירות ותאונות אשר מבוצעות/נגרמות על ידי נהגי מוניות? 

נהיגה בשכרות קלה ובקשה לפסילה של פחות משנתיים

האם ניתן לעתור לפסילה של פחות משנתיים בעקבות נהיגה בשכרות אשר הייתה שכרות קלה בלבד? האם יש הבדל בין שכרות חמורה לשכרות קלה? 

עונש מאסר בגין נהיגה בשכרות

בתי המשפט נוקטים באמצעי ענישה מחמירים כדי למגר את התופעה של נהיגה בשכרות. העונש הקבוע בחוק הוא פסילת רישיון לתקופה של שנתיים לפחות, לצד קנס כספי, פסילה על תנאי ועונש מאסר על תנאי. 

נהיגה בשכרות על אופניים חשמליים: מה העונש?

רוכבי אופניים חשמליים מוגדרים בפקודת התעבורה כנוהגי רכב, על כן האיסור על נהיגה בשכרות חל עליהם, ואף ניתן להגיש כתב אישום נגד רוכב אופניים שנהג תחת השפעת אלכוהול. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.