www.what2do.co.il

רישום פלילי על נהיגה בשכרות, באילו מקרים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

רישום פלילי על נהיגה בשכרות, באילו מקרים?

אחת מהעבירות התעבורה החמורות ביותר היא נהיגה בשכרות, אשר מסכנת את הנהג עצמו ואת יתר המשתמשים בדרך. נהג הנאשם בביצוע עבירת נהיגה בשכרות נידון בדרך כלל בבית משפט לתעבורה, ואף במקרים מסוימים כמו במקרה של תאונת דרכים קטלנית עקב נהיגה בשכרות, יכול להישאר לנהג רישום פלילי.

 

פקודת התעבורה מגדירה נהיגה בשכרות בשלושה מצבים: האחד, כאשר הנהג שתה משקה המכיל אלכוהול מעל הכמות המותרת בזמן נהיגה, או כאשר היה ממונה על הרכב. השני, כאשר נמצא בגופו של הנהג סמים מסוכנים, והשלישי, כאשר נמצא אלכוהול בריכוז הגבוה מהריכוז הקבוע בחוק: בבדיקת דם - 50 מ"ג אלכוהול ביחס ל-100 מ"ל דם ובדיקת נשיפה כמות אלכוהול מעל 290 מק"ג אלכוהול ביחס לליטר אוויר נשוף.

 

כאשר עבירה של נהיגה בשכרות בוצעה על ידי נהג חדש, נהג צעיר שטרם מלאו לו 24 שנים, או נהג רכב מסחרי או רכב עבודה שמשקלם הכולל המותר לפי רישיון הרכב עולה על 3,500 קילוגרם, החוק מחמיר עם הנהגים וקובע איסור של הימצאות אלכוהול בכמות העולה על 50 מק"ג אלכוהול ביחס לליטר אוויר נשוף ואיסור הימצאות אלכוהול בכמות העולה על 10 מ"ל אלכוהול ביחס ל-100 מ"ל דם. כמו כן, נהג חדש, נהג צעיר ונהג רכב מסחרי צפויים לענישה מחמירה ומשמעותית ולפסילת רישיון נהיגה עד תום ההליכים המשפטיים.

 

נהג שהורשע בנהיגה בשכרות צפוי לפסילת רישיון נהיגה לשנתיים לפחות, אולם הפסילה עלולה להיות ארוכה יותר, כמו במקרים מסוימים שבהם נמצאה כמות אלכוהול גבוהה במיוחד, או במקרה של תאונת דרכים עם נפגעים, או עבירה שנייה ושלישית, ואף צפויים עונשים חמורים יותר כולל פסילה לצמיתות ועונש מאסר בפועל בגין נהיגה בשכרות.

 

עבירת נהיגה בשכרות מלווה בסנקציות חמורות, כמו פסילה מנהלית, החרמת הרכב למשך חודש ימים, ופסילה ממושכת. הנהג צפוי לרכיבי ענישה נוספים כגון: פסילה על תנאי, קנס כספי ומאסר על תנאי. נהיגה בשכרות לא אמורה להירשם כרישום פלילי, אולם במקרים מסוימים היא יכולה להוביל לרישום פלילי כמו במקרה של הריגה.


מהן ההשלכות של רישום פלילי עקב נהיגה בשכרות?

 

המשטרה מחויבת לנהל רישום של כל אדם אשר הורשע בעבירה פלילית על פי חוק המרשם הפלילי ותקנת השבים. מרשם פלילי כולל מידע לגבי תיקי חקירה פתוחים, הרשעות ועונשים בשל עבירות פשע ועוון וצווי מבחן. ובנוסף למרשם פלילי, ישנו גם רישום משטרתי המופיע בתדפיס הפלילי.

 

רישום פלילי עלול להשפיע על אורח החיים במישורים שונים, לדוגמה: אדם בעל רישום לא יכול לקבל תעודת יושר מהמשטרה ולהתקבל לעבודות הדורשות הוכחה לעבר נקי. לא ניתן לעבוד בבית משפט, במשטרה, בשב"כ, במוסד, במשרד הביטחון, באבטחת אישים ובשירות המדינה. בעל רישום פלילי אינו רשאי להוציא רישיון נשק, ולהיות ערב או מפקח על קרוב משפחה או חבר שהסתבך בפלילים ואף לא מורשה לקבל בביתו עצור למעצר בית. כמו כן, לא ניתן לאמץ ילדים, לקבל אזרחות זרה במדינות מסוימות, להוציא רישיון למונית, לנהג אוטובוס ולנהג אמבולנס ולעסוק במקצועות נוספים.
 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עבירת נהיגה בשכרות, איך לקבל זיכוי?

מאחר ולא ניתן היה לשלול את גרסת הנאשם כי המאפיינים נערכו לאחר בדיקת הינשוף, זיכה כבוד השופט ש. נחשון את הנאשם מעבירת השכרות, כאשר פסל הן את בדיקת הינשוף והן את בדיקת המאפיינים לאור החריגה מהנהלים... 

בדיקת שכרות

שוטר רשאי לדרוש מנוהג רכב שהיה מעורב בתאונת דרכים או מנוהג רכב שיש לשוטר חשד סביר כי הוא שיכור, להיבדק במועדים ובמקומות שיורה, ומי שנדרש כך חייב להיבדק כאמור... 

בדיקת שכרות, האם מותר לסרב?

בדיקת שכרות, האם מותר לסרב?

נעצרתם לבדיקת שכרות? האם מותר לסרב לעבור את הבדיקה? מהי המשמעות המשפטית המקופלת בתוך הסירוב? 

נהיגה תחת השפעת משקאות משכרים

הנאשם הורשע על פי הודאתו, בנהיגת רכב כשהוא נתון להשפעת משקאות משכרים. מתברר כי בבדיקה שנערכה לנאשם, נמצא בדמו ריכוז אלכוהול בשיעור, שהוא פי שלוש, מהכמות הקבועה בחוק. הנאשם נלכד בכף בעת שנהג רכב הסעות, בזיג זג.  

פסילה בשל נהיגה בשכרות

האם ניתן להימנע מפסילת מינימום של שנתיים לאחר נהיגה בשכרות? מהן הנסיבות המיוחדות אשר בגינן בית המשפט יורה על פסילה לתקופה נמוכה משנתיים? 

נהיגה בשכרות, האם ניתן לחזור מהודאה?

סקירה של פסקי דין העוסקים בהודאת נאשם בעבירה של נהיגה בשכרות וחזרה מהודאותו, באלו מקרים יתיר בית המשפט חזרה מהודאה? 

ה"ינשוף" מזהה לימונענע כמשקה אלכוהולי

במבחני המעבדה אשר נערכו במעבדת מיג"ל בע"מ בראשותו של ד"ר יגאל בר אילן, זיהה המכשיר משקאות קלים כמשקאות אלכוהוליים. הניסוי נערך במעמד קציני משטרה בכירים כגון רב פקד בני סמו ותועדו על ידי צלם משטרתי... 

מאסר בפועל בגין נהיגה בשכרות פעם שנייה

עבירת הנהיגה בשכרות הינה כאמור עבירה חמורה ומסוכנת. כאשר נהג נכנס לרכב על מנת לנהוג בזמן היותו שיכור, הוא מהווה סכנה ממשית לעצמו, לנוסעים עימו ולמשתמשים האחרים בדרך. העונש הראוי נגזר בין היתר, מגובה השכרות. ככל שמדובר בשכרות גבוהה, ראוי שהעונש יהיה גבוה יותר 

בקשה לביטול הרשעה בנהיגה בשכרות אשר ניתנה בהעדר הנאשם

האם בית המשפט יקבל את בקשתו של נאשם לבטל הכרעת דין במסגרתה הוא הורשע בהעדרו בנהיגה בשכרות? 

האם בדיקת ינשוף אשר הצביעה על 290 מ"ג בדיוק תביא להרשעת הנהג?

האם 290 מ"ג בליטר אוויר נשוף היא נהיגה בשכרות? האם הבדיקה הינה עד 290 מ"ג, כולל 290 מ"ג או למעלה מ-290 מ"ג? 



המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.