www.what2do.co.il

בדיקת שתן לגילוי סמים בזמן נהיגה, מה קובע החוק?

דרגו את המאמר
  התקבלו 3 דירוגים בציון ממוצע: 4.6 מתוך 5

בדיקת שתן לגילוי סמים בזמן נהיגה, מה קובע החוק?

נהיגה תחת השפעת סמים נחשבת למסוכנת ואסורה כמו נהיגה תחת השפעת אלכוהול, בשל השפעת החומרים המסוכנים על מהירות התגובה של הנהג והפעלת שיקול דעתו. החוק קובע עונש מינימלי בגין נהיגה בשכרות, או נהיגה תחת השפעת סמים, של שנתיים שלילת רישיון נהיגה בפועל, בתנאי שבשנתיים שהקודמות לביצוע העבירה, לא בוצעה עבירה דומה.

 

כדי לערוך חיפוש סמים ברכב או בגוף הנהג, על השוטר להציג צו חיפוש שיפוטי, או לחלופין צריך להיות לשוטר חשד סביר כי הנהג השתמש בסמים בעת הנהיגה ברכב שלא כדין. בעת החיפוש צריכים להיות נוכחים שני עדים מטעם החשוד, אלא אם הוא היה מודע לזכותו וויתר על נוכחות העדים.

 

חיפוש סמים לא חוקי ברכב ובגוף

 

כאשר נערך חיפוש לא חוקי, ללא צו, ללא חשד סביר וללא עדים, הנהג רשאי לסרב לחיפוש ולא להסכים לעבור בדיקת שתן, והסירוב לחיפוש לא ייזקף לחובתו, שלא כמו במקרים של סירוב לבדיקת נשיפה ובדיקת דם. השוטר נדרש לבקש את הסכמתו של החשוד להיבדק ומחויב למסור פירוט מלא על בדיקת שתן.

 

חיפוש סמים בגוף או ברכב החשוד כדין ניתן לערוך לפי שני מסלולים: האחד, אם מתקיים חשד סביר או יסוד סביר להניח כי הנהג משתמש בסמים. השני, לאחר שהחשוד הבין את משמעות החיפוש מודע לזכותו לסרב לביצוע החיפוש והסירוב לא ייזקף לחובתו, והחיפוש נעשה בהסכמה.

 

נהג שרישיונו נפסל לאחר שעבר בדיקת שתן לגילוי סמים, יכול לנסות להפחית משמעותית את העונש הצפוי, אם יצליח להוכיח בפני בית המשפט לתעבורה, בסיוע עורך דין המתמחה בדיני תעבורה, כי נפלו כשלים בחומר הראיות ובממצאי הבדיקה, כמו עקב חיפוש לא חוקי, ביצוע בדיקה שלא על פי הנהלים, או אי הבנת המשמעות של סירוב לביצוע בדיקה. כמו כן, עורך דין יכול לבקש לפסול את תוצאות בדיקת שתן לגילוי סמים מלשמש ראיה בבית משפט עקב פגם בשרשרת הראיות, ובכך להוביל לזיכוי מנהיגה בשכרות.

 

באילו מקרים ניתן לבצע בדיקת שתן?

 

כאמור, על השוטר חלה חובה להסביר לנהג לפני ביצוע בדיקת שכרות, כי מוטלת עליו החובה להיבדק, והוא נדרש לבקש את הסכמתו למתן דגימת השתן. אם הנהג נתן הסכמתו לעבור בדיקה, נטילת הדגימה תיעשה באופן שיבטיח שמירה מרבית על כבודו, פרטיותו ובריאותו.

 

לא ניתן לעכב את הנהג מעל לזמן הסביר הדרוש בהתאם לנסיבות המקרה, לפרק זמן שנע בין עשרים דקות עד שלוש שעות. אולם במקרה שהנהג מובא לתחנת משטרה לצורך חקירה בגין נהיגה בשכרות, הוא אינו נחשב בחזקת מעוכב, ופרק זמן החקירה אינו נמנה עם זמן עיכוב.

 

המשטרה רשאית להחרים את הרכב אם נמצאו בו סמים. אולם, השוטר מחויב לתעד את הרכב המשמש כמוצג, עליו לסמן את הראיה בראשי תיבות, ולציין את מקום אחסונו. השוטר מחויב להודיע לנהג, כי רכבו ישוחרר בתום החיפוש, ועליו לפעול במהירות ולהחזיר את הרכב לבעליו בהקדם.

 

בסיום ביצוע בדיקת שתן, על השוטר לערוך זיכרון דברים ולחתום על המסמך. ניתן לפסול מסמך שלא ערוך על פי הכללים עקב כשל ראייתי, דבר שעשוי להוביל למניעת הרשעת הנהג. על כן השוטר חייב להקפיד על כללים ברורים, ובמקרה שלא יקפיד, הנהג יכול למצוא עצמו מזוכה בשל עבירת נהיגה בשכרות.
 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עבירת נהיגה בשכרות, איך לקבל זיכוי?

מאחר ולא ניתן היה לשלול את גרסת הנאשם כי המאפיינים נערכו לאחר בדיקת הינשוף, זיכה כבוד השופט ש. נחשון את הנאשם מעבירת השכרות, כאשר פסל הן את בדיקת הינשוף והן את בדיקת המאפיינים לאור החריגה מהנהלים... 

בדיקת שכרות

שוטר רשאי לדרוש מנוהג רכב שהיה מעורב בתאונת דרכים או מנוהג רכב שיש לשוטר חשד סביר כי הוא שיכור, להיבדק במועדים ובמקומות שיורה, ומי שנדרש כך חייב להיבדק כאמור... 

בדיקת שכרות, האם מותר לסרב?

בדיקת שכרות, האם מותר לסרב?

נעצרתם לבדיקת שכרות? האם מותר לסרב לעבור את הבדיקה? מהי המשמעות המשפטית המקופלת בתוך הסירוב? 

נהיגה תחת השפעת משקאות משכרים

הנאשם הורשע על פי הודאתו, בנהיגת רכב כשהוא נתון להשפעת משקאות משכרים. מתברר כי בבדיקה שנערכה לנאשם, נמצא בדמו ריכוז אלכוהול בשיעור, שהוא פי שלוש, מהכמות הקבועה בחוק. הנאשם נלכד בכף בעת שנהג רכב הסעות, בזיג זג.  

פסילה בשל נהיגה בשכרות

האם ניתן להימנע מפסילת מינימום של שנתיים לאחר נהיגה בשכרות? מהן הנסיבות המיוחדות אשר בגינן בית המשפט יורה על פסילה לתקופה נמוכה משנתיים? 

נהיגה בשכרות, האם ניתן לחזור מהודאה?

סקירה של פסקי דין העוסקים בהודאת נאשם בעבירה של נהיגה בשכרות וחזרה מהודאותו, באלו מקרים יתיר בית המשפט חזרה מהודאה? 

ה"ינשוף" מזהה לימונענע כמשקה אלכוהולי

במבחני המעבדה אשר נערכו במעבדת מיג"ל בע"מ בראשותו של ד"ר יגאל בר אילן, זיהה המכשיר משקאות קלים כמשקאות אלכוהוליים. הניסוי נערך במעמד קציני משטרה בכירים כגון רב פקד בני סמו ותועדו על ידי צלם משטרתי... 

מאסר בפועל בגין נהיגה בשכרות פעם שנייה

עבירת הנהיגה בשכרות הינה כאמור עבירה חמורה ומסוכנת. כאשר נהג נכנס לרכב על מנת לנהוג בזמן היותו שיכור, הוא מהווה סכנה ממשית לעצמו, לנוסעים עימו ולמשתמשים האחרים בדרך. העונש הראוי נגזר בין היתר, מגובה השכרות. ככל שמדובר בשכרות גבוהה, ראוי שהעונש יהיה גבוה יותר 

בקשה לביטול הרשעה בנהיגה בשכרות אשר ניתנה בהעדר הנאשם

האם בית המשפט יקבל את בקשתו של נאשם לבטל הכרעת דין במסגרתה הוא הורשע בהעדרו בנהיגה בשכרות? 

האם בדיקת ינשוף אשר הצביעה על 290 מ"ג בדיוק תביא להרשעת הנהג?

האם 290 מ"ג בליטר אוויר נשוף היא נהיגה בשכרות? האם הבדיקה הינה עד 290 מ"ג, כולל 290 מ"ג או למעלה מ-290 מ"ג? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.