www.what2do.co.il

מהו תיקון 97 לפקודת התעבורה?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 3.0 מתוך 5

מהו תיקון 97 לפקודת התעבורה?

בסוף חודש נובמבר 2010, נוסף תיקון מספר 97 לפקודת התעבורה, אשר מגדיר מחדש מי נחשב לנהג שיכור, וקובע כי ניתן להגיש כתב אישום בגין עבירה של נהיגה בשכרות, נגד נהגים חדשים, נהגים צעירים, נהגי רכב מסחרי ונהגים ציבוריים, בכמות קטנה משמעותית של אלכוהול מהמותר בחוק.

 

תיקון 97 לפקודת התעבורה קובע שנהגים אלו יואשמו בעבירת נהיגה בשכרות אם ריכוז האלכוהול בדם שלהם הוא מעל 0.01% אחוז (10 מיליגרם אלכוהול ל-100 מיליליטר דם) או 50 מיקרוגרם בנשיפה בבדיקת הינשוף.

 

על פי פקודת התעבורה, נהג שיכור הוא אחד מאלה: מי ששתה משקה משכר בעת נהיגה או בעת שהיה ממונה על הרכב, מי שבגופו נמצא סם מסוכן או תוצרי חילוף חומרים של סם מסוכן, ונהג שבגופו נמצא אלכוהול בריכוז הגבוה מהריכוז הקבוע בחוק. נהג שאינו חדש, צעיר, נהג רכב מסחרי ונהג ציבורי, נחשב שיכור כאשר ריכוז האלכוהול בדם שלו הוא מעל 0.05%, כלומר 50 מיליגרם אלכוהול ל-100 מיליליטר דם, או אם נמצא שיעור של 290 מיקרוגרם אלכוהול בליטר אוויר שנשף.

 

ריכוז אלכוהול שונה לנהגים מסוימים‬

 

נהגים חדשים, נהגים צעירים- שטרם מלאו להם 24, נהגים ברכב מסחרי או ברכב עבודה שמשקלו הכולל המותר לפי רישיון הרכב עולה על 3,500 קילוגרם, ונהגים ציבוריים, כולל נהגי אוטובוס, נהגי מוניות, נהגי הסעות, נהגי רכב מסחרי ועוד, נחשבים לשיכורים אם יימצא בגופם אלכוהול בריכוז העולה על 50 מיקרוגרם אלכוהול בליטר אוויר נשוף, או לפי דגימת דם – בריכוז העולה על 10 מיליגרם אלכוהול ב-100 מיליליטר דם.

 

סעיף 39א לפקודת התעבורה, קובע עונש מינימום של שנתיים שלילת רישיון על נהיגה בשכרות, למעט בנסיבות מיוחדות, לצד רכיבי ענישה נוספים כגון: מאסר על תנאי, פסילת רישיון על תנאי, התחייבות וקנס כספי בעבירת שכרות ראשונה.

 

החמרה בענישה של נהגים חדשים וצעירים

 

נוסף על כך, לקצין משטרה מוקנית הסמכות לפסול את הנהג החשוד למשך 30 ימים וכן להחרים את הרכב שלו. בעבירת נהיגה בשכרות של נהג חדש ונהג צעיר, התביעה בדרך כלל לא מסתפקת בתקופת הצינון של 30 ימים, ובכמויות אלכוהול מסוימות היא עלולה להגיש בקשה לפסילת רישיונו של הנהג עד לגמר ההליכים המשפטיים.

 

נהג חדש שקיבל רישיון בשנתיים האחרונות או נהג צעיר שטרם מלאו לו 24 שנים, החשודים בביצוע עבירת נהיגה בשכרות עבירת צפויים לחוות הליכים שונים ואף חשופים לעבירה משמעותית ומחמירה במקרה של הרשעה בנהיגה בשכרות.

 

כאשר מוגש נגד נהג חדש או צעיר כתב אישום על עבירת נהיגה בשכרות, מומלץ לפנות לסיוע של עורך דין העוסק בדיני תעבורה, שכן רישיונו עלול להישלל לתקופה ארוכה, ולאחר מכן ייתכן שיאלץ להוציא רישיון נהיגה מחדש, לעבור שוב טסט ותאוריה ואף לעבור ביקורת ומבחני כשירות נהיגה במכון הרפואי לבטיחות בדרכים.
 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עבירת נהיגה בשכרות, איך לקבל זיכוי?

מאחר ולא ניתן היה לשלול את גרסת הנאשם כי המאפיינים נערכו לאחר בדיקת הינשוף, זיכה כבוד השופט ש. נחשון את הנאשם מעבירת השכרות, כאשר פסל הן את בדיקת הינשוף והן את בדיקת המאפיינים לאור החריגה מהנהלים... 

בדיקת שכרות

שוטר רשאי לדרוש מנוהג רכב שהיה מעורב בתאונת דרכים או מנוהג רכב שיש לשוטר חשד סביר כי הוא שיכור, להיבדק במועדים ובמקומות שיורה, ומי שנדרש כך חייב להיבדק כאמור... 

בדיקת שכרות, האם מותר לסרב?

בדיקת שכרות, האם מותר לסרב?

נעצרתם לבדיקת שכרות? האם מותר לסרב לעבור את הבדיקה? מהי המשמעות המשפטית המקופלת בתוך הסירוב? 

נהיגה תחת השפעת משקאות משכרים

הנאשם הורשע על פי הודאתו, בנהיגת רכב כשהוא נתון להשפעת משקאות משכרים. מתברר כי בבדיקה שנערכה לנאשם, נמצא בדמו ריכוז אלכוהול בשיעור, שהוא פי שלוש, מהכמות הקבועה בחוק. הנאשם נלכד בכף בעת שנהג רכב הסעות, בזיג זג.  

פסילה בשל נהיגה בשכרות

האם ניתן להימנע מפסילת מינימום של שנתיים לאחר נהיגה בשכרות? מהן הנסיבות המיוחדות אשר בגינן בית המשפט יורה על פסילה לתקופה נמוכה משנתיים? 

נהיגה בשכרות, האם ניתן לחזור מהודאה?

סקירה של פסקי דין העוסקים בהודאת נאשם בעבירה של נהיגה בשכרות וחזרה מהודאותו, באלו מקרים יתיר בית המשפט חזרה מהודאה? 

ה"ינשוף" מזהה לימונענע כמשקה אלכוהולי

במבחני המעבדה אשר נערכו במעבדת מיג"ל בע"מ בראשותו של ד"ר יגאל בר אילן, זיהה המכשיר משקאות קלים כמשקאות אלכוהוליים. הניסוי נערך במעמד קציני משטרה בכירים כגון רב פקד בני סמו ותועדו על ידי צלם משטרתי... 

מאסר בפועל בגין נהיגה בשכרות פעם שנייה

עבירת הנהיגה בשכרות הינה כאמור עבירה חמורה ומסוכנת. כאשר נהג נכנס לרכב על מנת לנהוג בזמן היותו שיכור, הוא מהווה סכנה ממשית לעצמו, לנוסעים עימו ולמשתמשים האחרים בדרך. העונש הראוי נגזר בין היתר, מגובה השכרות. ככל שמדובר בשכרות גבוהה, ראוי שהעונש יהיה גבוה יותר 

בקשה לביטול הרשעה בנהיגה בשכרות אשר ניתנה בהעדר הנאשם

האם בית המשפט יקבל את בקשתו של נאשם לבטל הכרעת דין במסגרתה הוא הורשע בהעדרו בנהיגה בשכרות? 

האם בדיקת ינשוף אשר הצביעה על 290 מ"ג בדיוק תביא להרשעת הנהג?

האם 290 מ"ג בליטר אוויר נשוף היא נהיגה בשכרות? האם הבדיקה הינה עד 290 מ"ג, כולל 290 מ"ג או למעלה מ-290 מ"ג? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.