www.what2do.co.il

סירוב לבדיקת סמים, מהן ההשלכות?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

סירוב לבדיקת סמים, מהן ההשלכות?

כאשר נהג מסרב לעבור בדיקת שכרות, הוא בעצם מודה באשמה של עבירת נהיגה בשכרות ואף נחשב כמי שנהג ברף גבוה של שכרות, לכן העדיף לסרב לעבור את הבדיקה. כתוצאה מכך גם העונש שיוטל עליו אם ימצא אשם יהיה ברף הגבוה של מתחם הענישה.

 

כאשר מדובר בבדיקה לצורך איתור סמים בגופו של הנהג, הסירוב אינו נחשב להודאה באשמה, אלא אם לשוטר יש יסוד סביר לחשד כי הנהג מצוי תחת השפעת סמים. על פי תקנות התעבורה, לנהג אסור לנהוג ברכב כשהוא תחת השפעת סמים, כאשר בגופו מצוי סם מסוכן או תוצר חילוף של סם מסוכן. כדי לאתר סמים בגוף של הנהג החשוד בנהיגה תחת השפעת סמים, שוטר רשאי לדרוש ממנו לעבור בדיקת שתן או בדיקת דם.

 

סירוב לבדיקת סמים כאשר קיים יסוד סביר לחשד

 

במקרה שלשוטר יש יסוד סביר לחשד כי הנהג מצוי תחת השפעת סמים, הוא יכול לדרוש ממנו לעבור בדיקת דם או שתן לצורך מציאת סמים בגופו. סירוב לבצע בדיקת סמים כאשר ישנו יסוד סביר לחשד, מהווה עבירה כשלעצמה שהעונש בגינה זהה לנהג שהורשע בעבירת נהיגה בשכרות לאחר שבגופו נמצאו סמים או תוצרי חילוף של סמים.

 

נהג שמורשע בעבירת סירוב לביצוע בדיקת סמים נחשב בעיני בית המשפט לתעבורה כמי שנהג כשבגופו קיימת כמות גבוהה של סמים, על כן העדיף לסרב לביצוע הבדיקה. לפיכך, כאשר קיים יסוד סביר לחשד, עלול סירוב לחיפוש סמים להשפיע על חומרת העונש. עם זאת, בעבירת סירוב לביצוע בדיקת סמים על המדינה להוכיח כי הנאשם סירב לביצוע הבדיקה למרות שהוסברה לו משמעות הסירוב והשלכותיו.

 

בניגוד לבדיקת אלכוהול שבמסגרתה רשאי שוטר לבקש מכל נהג להיבדק ללא נימוק או סיבה. בבדיקה למציאת סמים, כדי לנטול דגימת שתן או כדי לבצע בדיקת דם, השוטר נדרש לבקש את הסכמתו של החשוד להיבדק ומחויב למסור פירוט מלא על בדיקה והשלכותיה, ובנוסף על השוטר להוכיח כי קיים חשד סביר לביצוע עבירת סמים מצד החשוד.

 

השוטר נדרש להראות כי לפני שדרש מהנהג לבצע בדיקת שתן או דם, עלה חשד כי הנהג מצוי תחת השפעת סמים. לשאלת היסוד הסביר לחשד לביצוע חיפוש יש משמעות רבה, מאחר שחיפוש סמים שנערך ללא יסוד סביר לחשד הוא חיפוש לא חוקי שעלול להוביל לפסלות הבדיקה ואף לזכות את הנהג מעבירה של נהיגה בשכרות תחת השפעת סמים, ללא קשר לתוצאות הבדיקה.

 

חיפוש ללא יסוד סביר לחשד בהסכמת הנהג

 

במקרה שלשוטר אין יסוד סביר לחשד לכך שהנהג אכן השתמש בסמים, ישנה אפשרות לבצע חיפוש בהסכמה. כלומר, על השוטר לבקש את הסכמת הנהג לבצע חיפוש, אולם עליו להסביר לו שאם יסרב לביצוע חיפוש הסירוב לא ישמש נגדו ואף לא יבוצע חיפוש בניגוד לרצונו. ואולם, במצב שבו שוטר מבקש את הסכמת הנהג לביצוע חיפוש תוך שהוא מסביר לו כי עומדת בפניו הזכות לסרב ושהסירוב לא ישמש נגדו, עדיף לנהג לסרב לביצוע חיפוש מכיוון שעריכת החיפוש עלולה לגרום נזק ולא להניב כל תועלת.
 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עבירת נהיגה בשכרות, איך לקבל זיכוי?

מאחר ולא ניתן היה לשלול את גרסת הנאשם כי המאפיינים נערכו לאחר בדיקת הינשוף, זיכה כבוד השופט ש. נחשון את הנאשם מעבירת השכרות, כאשר פסל הן את בדיקת הינשוף והן את בדיקת המאפיינים לאור החריגה מהנהלים... 

בדיקת שכרות

שוטר רשאי לדרוש מנוהג רכב שהיה מעורב בתאונת דרכים או מנוהג רכב שיש לשוטר חשד סביר כי הוא שיכור, להיבדק במועדים ובמקומות שיורה, ומי שנדרש כך חייב להיבדק כאמור... 

בדיקת שכרות, האם מותר לסרב?

בדיקת שכרות, האם מותר לסרב?

נעצרתם לבדיקת שכרות? האם מותר לסרב לעבור את הבדיקה? מהי המשמעות המשפטית המקופלת בתוך הסירוב? 

נהיגה תחת השפעת משקאות משכרים

הנאשם הורשע על פי הודאתו, בנהיגת רכב כשהוא נתון להשפעת משקאות משכרים. מתברר כי בבדיקה שנערכה לנאשם, נמצא בדמו ריכוז אלכוהול בשיעור, שהוא פי שלוש, מהכמות הקבועה בחוק. הנאשם נלכד בכף בעת שנהג רכב הסעות, בזיג זג.  

פסילה בשל נהיגה בשכרות

האם ניתן להימנע מפסילת מינימום של שנתיים לאחר נהיגה בשכרות? מהן הנסיבות המיוחדות אשר בגינן בית המשפט יורה על פסילה לתקופה נמוכה משנתיים? 

נהיגה בשכרות, האם ניתן לחזור מהודאה?

סקירה של פסקי דין העוסקים בהודאת נאשם בעבירה של נהיגה בשכרות וחזרה מהודאותו, באלו מקרים יתיר בית המשפט חזרה מהודאה? 

ה"ינשוף" מזהה לימונענע כמשקה אלכוהולי

במבחני המעבדה אשר נערכו במעבדת מיג"ל בע"מ בראשותו של ד"ר יגאל בר אילן, זיהה המכשיר משקאות קלים כמשקאות אלכוהוליים. הניסוי נערך במעמד קציני משטרה בכירים כגון רב פקד בני סמו ותועדו על ידי צלם משטרתי... 

מאסר בפועל בגין נהיגה בשכרות פעם שנייה

עבירת הנהיגה בשכרות הינה כאמור עבירה חמורה ומסוכנת. כאשר נהג נכנס לרכב על מנת לנהוג בזמן היותו שיכור, הוא מהווה סכנה ממשית לעצמו, לנוסעים עימו ולמשתמשים האחרים בדרך. העונש הראוי נגזר בין היתר, מגובה השכרות. ככל שמדובר בשכרות גבוהה, ראוי שהעונש יהיה גבוה יותר 

בקשה לביטול הרשעה בנהיגה בשכרות אשר ניתנה בהעדר הנאשם

האם בית המשפט יקבל את בקשתו של נאשם לבטל הכרעת דין במסגרתה הוא הורשע בהעדרו בנהיגה בשכרות? 

האם בדיקת ינשוף אשר הצביעה על 290 מ"ג בדיוק תביא להרשעת הנהג?

האם 290 מ"ג בליטר אוויר נשוף היא נהיגה בשכרות? האם הבדיקה הינה עד 290 מ"ג, כולל 290 מ"ג או למעלה מ-290 מ"ג? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.