www.what2do.co.il

עבירת נהיגה בשכרות, איך לקבל זיכוי?

דרגו את המאמר

עבירת נהיגה בשכרות, איך לקבל זיכוי?

זיכוי מעבירת שכרות 

 אלעד שור, עו"ד 

ת’ 7900/06(תעב’ פ"ת) מ"י נ’ ביריוקוב גרגורי, פסק דין מיום 28/6/07

הנאשם נתפס נוהג ברכבו כאשר מדידת מכשיר הינשוף הראתה 475 מיקרוגרם, הנאשם כפר באשמתו באמצעות עורך דין אלעד שור, במהלך ניהול ההוכחות העידו שני שוטרים, אחד השוטרים הודה בחקירה נגדית כי מהרגע שהנאשם נעצר עד שנבדק במכשיר הינשוף חלפו אך 5 דקות, זאת בניגוד לשוטר אשר ביצע את הבדיקה אשר טען כי המתין 15 דקות מהרגע שהנאשם הובא אליו עד הרגע שבדק אותו באמצעות מכשיר הינשוף


על פי רישום השוטרים לא ניתן היה לדעת מתי התבצעה בדיקת המאפיינים ביחס לזמן ביצוע בדיקת הינשוף.
הנאשם טען בעדותו כי מיד לכשנעצר הובא בפני השוטר המפעיל, האחרון דרש ממנו מיד לבצע בדיקת נשיפה, מיד לאחר ביצוע בדיקת הנשיפה התבקש לבצע את בדיקת המאפיינים. 


הסניגור עורך דין אלעד שור טען בסיכומיו כי לא רק שהוכח פוזיטיבית שלא חלפו 15 דקות מרגע עצירת הנאשם עד לביצוע בדיקת הינשוף, אלא שלא ניתן לסתור את טענת הנאשם כי בדיקת המאפיינים נערכה רק לאחר ביצוע בדיקת הינשוף וזאת בניגוד לנהלים. 


יש להסביר כי שופט רשאי להרשיע נאשם בנהיגה בשכרות רק על בסיס בדיקת המאפיינים גם אם בדיקת הינשוף נפסלת וזאת בתנאי שבדיקת המאפיינים מוכיחה כי הנאשם היה שיכור. ברם, בדיקת המאפיינים צריכה להיעשות בזמן שהשוטר נמצא במצב אובייקטיבי בייחסו כלפי הנהג הנבדק, קרי, עליו לבצע את בדיקת המאפיינים בטרם בדיקת הינשוף שכן בדיקת מאפיינים הנערכת לאחר בדיקת הינשוף חשודה בכך שהשוטר כבר יודע כי הנהג שיכור ואז רישומיו בדו"ח המאפיינים אינם משקפים את האמת. 

לפיכך, מאחר ולא ניתן היה לשלול את גרסת הנאשם כי המאפיינים נערכו לאחר בדיקת הינשוף, זיכה כבוד השופט ש. נחשון את הנאשם מעבירת השכרות, כאשר פסל הן את בדיקת הינשוף והן את בדיקת המאפיינים לאור החריגה מהנהלים. 

יש לציין כי 5 ימים לאחר פסק הדין, ביטל כבוד השופט נחשון כתב אישום בעבירת שכרות משום שהתברר כי מכשיר הינשוף לא אושר כנדרש בחוק ולפיכך השימוש בו נערך שלא על פי חוק, החלטה זו של כבוד השופט נחשון סותרת החלטה קודמת של כב’ השופט ד"ר טננבאום מביהמ"ש לתעבורה בירושלים אשר על אף שחלק מהטענות הועלו בפניו, הרשיע נאשם בעבירת שכרות תוך שכתב כי ההרשעה הנה מטעמי מדיניות על אף שחלק מהטענות בדבר חוקיות מכשיר הינשוף נכונות.

 כיום עדיין אין החלטה מחייבת של ביהמ"ש העליון בקשר לכשירותו של מכשיר הינשוף וחוקיות השימוש בו ע"י המשטרה, לפי הידוע לכותב המשטרה עושה מאמצים רבים כדי להכשיר את המכשיר, אך כאמור כיום 7/7/07 תאריך כתיבת המאמר עדיין המשטרה עושה שימוש במכשיר וטוענת כי אין בפגם הטכני של אישורו להביא לידי פסילתו, לטענת המשטרה החלטתו של כב’ השופט נחשון בטעות יסודה והם מתכוונים לערער עליה. 

אנו מבטחים לעקב ולעדכן ברגע שיהיו התפתחויות בנושא.

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עבירת נהיגה בשכרות, איך לקבל זיכוי?

מאחר ולא ניתן היה לשלול את גרסת הנאשם כי המאפיינים נערכו לאחר בדיקת הינשוף, זיכה כבוד השופט ש. נחשון את הנאשם מעבירת השכרות, כאשר פסל הן את בדיקת הינשוף והן את בדיקת המאפיינים לאור החריגה מהנהלים... 

בדיקת שכרות

שוטר רשאי לדרוש מנוהג רכב שהיה מעורב בתאונת דרכים או מנוהג רכב שיש לשוטר חשד סביר כי הוא שיכור, להיבדק במועדים ובמקומות שיורה, ומי שנדרש כך חייב להיבדק כאמור... 

בדיקת שכרות, האם מותר לסרב?

בדיקת שכרות, האם מותר לסרב?

נעצרתם לבדיקת שכרות? האם מותר לסרב לעבור את הבדיקה? מהי המשמעות המשפטית המקופלת בתוך הסירוב? 

נהיגה תחת השפעת משקאות משכרים

הנאשם הורשע על פי הודאתו, בנהיגת רכב כשהוא נתון להשפעת משקאות משכרים. מתברר כי בבדיקה שנערכה לנאשם, נמצא בדמו ריכוז אלכוהול בשיעור, שהוא פי שלוש, מהכמות הקבועה בחוק. הנאשם נלכד בכף בעת שנהג רכב הסעות, בזיג זג.  

פסילה בשל נהיגה בשכרות

האם ניתן להימנע מפסילת מינימום של שנתיים לאחר נהיגה בשכרות? מהן הנסיבות המיוחדות אשר בגינן בית המשפט יורה על פסילה לתקופה נמוכה משנתיים? 

נהיגה בשכרות, האם ניתן לחזור מהודאה?

סקירה של פסקי דין העוסקים בהודאת נאשם בעבירה של נהיגה בשכרות וחזרה מהודאותו, באלו מקרים יתיר בית המשפט חזרה מהודאה? 

ה"ינשוף" מזהה לימונענע כמשקה אלכוהולי

במבחני המעבדה אשר נערכו במעבדת מיג"ל בע"מ בראשותו של ד"ר יגאל בר אילן, זיהה המכשיר משקאות קלים כמשקאות אלכוהוליים. הניסוי נערך במעמד קציני משטרה בכירים כגון רב פקד בני סמו ותועדו על ידי צלם משטרתי... 

מאסר בפועל בגין נהיגה בשכרות פעם שנייה

עבירת הנהיגה בשכרות הינה כאמור עבירה חמורה ומסוכנת. כאשר נהג נכנס לרכב על מנת לנהוג בזמן היותו שיכור, הוא מהווה סכנה ממשית לעצמו, לנוסעים עימו ולמשתמשים האחרים בדרך. העונש הראוי נגזר בין היתר, מגובה השכרות. ככל שמדובר בשכרות גבוהה, ראוי שהעונש יהיה גבוה יותר 

בקשה לביטול הרשעה בנהיגה בשכרות אשר ניתנה בהעדר הנאשם

האם בית המשפט יקבל את בקשתו של נאשם לבטל הכרעת דין במסגרתה הוא הורשע בהעדרו בנהיגה בשכרות? 

האם בדיקת ינשוף אשר הצביעה על 290 מ"ג בדיוק תביא להרשעת הנהג?

האם 290 מ"ג בליטר אוויר נשוף היא נהיגה בשכרות? האם הבדיקה הינה עד 290 מ"ג, כולל 290 מ"ג או למעלה מ-290 מ"ג? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.