www.what2do.co.il

האם בדיקת ינשוף אשר הצביעה על 290 מ``ג בדיוק תביא להרשעת הנהג?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

האם בדיקת ינשוף אשר הצביעה על 290 מ``ג בדיוק תביא להרשעת הנהג?

290 מ"ג אינם נהיגה בשכרות – 291 מ"ג הינם נהיגה בשכרות

 

בית המשפט המחוזי, בפסק דין עוזרי אשר ניתן ב-14.10.10, קבע כי רף האכיפה בנוגע לעבירה של נהיגה בשכרות יעמוד על 290 מ"ג אלכוהול לליטר אוויר נשוף. כיצד יש להתייחס לנהג אשר בדיקת ינשוף שנערכה לו הצביעה על 290 מ"ג בדיוק? האם מדובר בנהג שיכור, אשר יש להחרים את רכבו ולהטיל עליו פסילה של שנתיים ימים, או שמא עסקינן בנהג אשר "ניצל מהחוק" על חודו של מיקרוגרם? סוגיה זו הונחה לפתחו של בית המשפט לתעבורה.

 

כאמור, פסק הדין המנחה בעניין זה ניתן בעפ"ת (י-ם) 25457-04-10, מדינת ישראל נ' עוזרי. בפרשת עוזרי נקבע רף האכיפה על יסוד חוות דעתו של המומחה מטעם המדינה. המדינה המליצה למעשה כי רף האכיפה יעמוד על 290 מ"ג ובאופן זה יכללו הרף את שולי הביטחון הדרושים לרבות סטייה בריכוז בלוני הכיול, אי דיוק המדידה, חשש כי החיישן האלקטרו כימי ימדוד תוצאה נמוכה שלא נרשמה וכדומה. 
 

השאלה אשר עמדה במרכזו של המקרה דנן, הייתה האם יש לפרש את הלכת עוזרי כמתייחסת ל-290 מ"ג בתחום האסור, או שמא תחום זה חל מ-291 מ"ג ומעלה. בית המשפט לתעבורה קבע כי יש ללכת לפי האפשרות השנייה, וזאת בהתאם לפסיקה ותקנה 169א' לתקנות התעבורה.

 

תקנה 169 א' קובעת כי ״ריכוז אלכוהול בגוף״, על ידי מדידה באמצעות דגימת אוויר נשוף, יעיד על שכרות כאשר הוא עולה על אחד מאלה – 290 מ"ג בליטר אוויר נשוף, או 50 מיליגרם במאה מיליליטר דם. בית המשפט לתעבורה קבע כי לפי פסיקתו של בית המשפט המחוזי בפרשת עוזרי, רף אכיפת השכרות עומד על 290 מק"ג, כולל. לאמור, נהיגה עד 290 מ"ג הינה נהיגה חוקית, וכל נהיגה מעבר לכך הינה נהיגה בשכרות.

 

בפסק הדין נכתב כי פסיקתו של המחוזי לא התכוונה לשנות את תוכן תקנה 169א לתקנות התעבורה, אשר קובעת כי רק מעל הכמות המותרת ייחשב פלוני כנהג שיכור. דהיינו, נקודת המוצא לעניין זה הינה שאמנם רף השכרות נע במסגרת הפסיקה, אך מדובר רק בשינוי הערך המספרי ולא הוראות התקנה. "ככל שיש מקום לשנות את הוראות הדין, הרי מלאכה זו צריכה להיות בידיו של המחוקק, אשר הינו בעל הסמכות הבלעדית לעשות כן", נכתב בפסק הדין.

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עבירת נהיגה בשכרות, איך לקבל זיכוי?

מאחר ולא ניתן היה לשלול את גרסת הנאשם כי המאפיינים נערכו לאחר בדיקת הינשוף, זיכה כבוד השופט ש. נחשון את הנאשם מעבירת השכרות, כאשר פסל הן את בדיקת הינשוף והן את בדיקת המאפיינים לאור החריגה מהנהלים... 

בדיקת שכרות

שוטר רשאי לדרוש מנוהג רכב שהיה מעורב בתאונת דרכים או מנוהג רכב שיש לשוטר חשד סביר כי הוא שיכור, להיבדק במועדים ובמקומות שיורה, ומי שנדרש כך חייב להיבדק כאמור... 

בדיקת שכרות, האם מותר לסרב?

בדיקת שכרות, האם מותר לסרב?

נעצרתם לבדיקת שכרות? האם מותר לסרב לעבור את הבדיקה? מהי המשמעות המשפטית המקופלת בתוך הסירוב? 

נהיגה תחת השפעת משקאות משכרים

הנאשם הורשע על פי הודאתו, בנהיגת רכב כשהוא נתון להשפעת משקאות משכרים. מתברר כי בבדיקה שנערכה לנאשם, נמצא בדמו ריכוז אלכוהול בשיעור, שהוא פי שלוש, מהכמות הקבועה בחוק. הנאשם נלכד בכף בעת שנהג רכב הסעות, בזיג זג.  

פסילה בשל נהיגה בשכרות

האם ניתן להימנע מפסילת מינימום של שנתיים לאחר נהיגה בשכרות? מהן הנסיבות המיוחדות אשר בגינן בית המשפט יורה על פסילה לתקופה נמוכה משנתיים? 

נהיגה בשכרות, האם ניתן לחזור מהודאה?

סקירה של פסקי דין העוסקים בהודאת נאשם בעבירה של נהיגה בשכרות וחזרה מהודאותו, באלו מקרים יתיר בית המשפט חזרה מהודאה? 

ה"ינשוף" מזהה לימונענע כמשקה אלכוהולי

במבחני המעבדה אשר נערכו במעבדת מיג"ל בע"מ בראשותו של ד"ר יגאל בר אילן, זיהה המכשיר משקאות קלים כמשקאות אלכוהוליים. הניסוי נערך במעמד קציני משטרה בכירים כגון רב פקד בני סמו ותועדו על ידי צלם משטרתי... 

מאסר בפועל בגין נהיגה בשכרות פעם שנייה

עבירת הנהיגה בשכרות הינה כאמור עבירה חמורה ומסוכנת. כאשר נהג נכנס לרכב על מנת לנהוג בזמן היותו שיכור, הוא מהווה סכנה ממשית לעצמו, לנוסעים עימו ולמשתמשים האחרים בדרך. העונש הראוי נגזר בין היתר, מגובה השכרות. ככל שמדובר בשכרות גבוהה, ראוי שהעונש יהיה גבוה יותר 

בקשה לביטול הרשעה בנהיגה בשכרות אשר ניתנה בהעדר הנאשם

האם בית המשפט יקבל את בקשתו של נאשם לבטל הכרעת דין במסגרתה הוא הורשע בהעדרו בנהיגה בשכרות? 

האם בדיקת ינשוף אשר הצביעה על 290 מ"ג בדיוק תביא להרשעת הנהג?

האם 290 מ"ג בליטר אוויר נשוף היא נהיגה בשכרות? האם הבדיקה הינה עד 290 מ"ג, כולל 290 מ"ג או למעלה מ-290 מ"ג? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.