www.what2do.co.il

האם ניתן להתיר נהיגה לצורך פרנסה בזמן פסילה?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

האם ניתן להתיר נהיגה לצורך פרנסה בזמן פסילה?

האם יותר לנהג המשאית לנהוג בשעות מסוימות באם נפסל רישיונו?

בית המשפט שלל את רישיונו של נהג משאית, אשר סטה בין שני נתיבים מבלי לשים לב לרכב שהיה לפניו. כתוצאה מסטייה זו, פגעה המשאית ברכב הפרטי, הטיחה אותו במעקה הבטיחות תוך שנהגו נחבל בגופו ונזק נגרם לרכבים המעורבים.

 
מכתב האישום עולה כי לנהג המשאית 77 עבירות תנועה בעברו וביניהן הרשעות רבות בגין מהירות מופרזת, נשיאת מטען עודף והגה לא תקין. למרות שמרבית ההרשעות הינן מסוג ברירת משפט, מדובר עדיין בזלזול מתמשך בחוקי התנועה אשר מדגיש את מסוכנתו של הנהג.

השופטת הקלה בעונש אך לא סיווגה הפסילה

למרות זאת, הקלה השופטת מגי כהן, במעט את עונשו משום שהודה בעבירותיו וחסך מבית המשפט זמן רב. בנוסף, מצבו הכלכלי והמשפחתי הקשה בשל פטירת אימו ומחלתו של אביו היו בין שיקוליה של השופטת.

 

נהג המשאית הציג עצמו כמפרנס יחיד במשפחתו וטען כי לאחרונה שילם קנסות בגין עבירות תעבורה בסך של 44,000 שקלים. כמו כן, מרבית עבירות התנועה שלו נרשמו לפני שנת 2000 ובמידה וישלל רישיונו, מבקש הנהג מהשופטת להתיר לו לנהוג בשעות העבודה שכן זוהי פרנסתו היחידה. השופטת גזרה על הנהג 4 חודשי פסילה בפועל, בתוספת של שלושה חודשים על תנאי למשך שלוש שנים. כמו כן, נגזר עליו קנס של 1,200 שקלים.

 

נהג המונית ביקש מן השופטת כי תסווג את פסילתו באופן שבו יוכל לנהוג בין השעות 20:00 עד 5:00 וזאת לצורך פרנסתו. לעיתים נוטה בית המשפט להיענות לבקשות מסוג זה כאשר מהווה כלי הרכב כמקור פרנסה או אמצעי חיוני לניהול חייו של הנאשם (לדוגמא לצורך הגעה לטיפולים רפואיים). עם זאת, אין השיקול הכלכלי מספיק על מנת לסווג את הפסילה, שכן מדובר בענישה אשר מחויבת באפקטיביות.

 

השיקולים לסיווג הפסילה הינם:

 

  • ככל שתהיה הפסילה ארוכה יותר, כך יטה בית המשפט לסווגה ולאפשר לנאשם להתפרנס בשעות מסוימות.
  • במידה ותוגבל נהיגתו בפסילה לזמן או מקום.
  • בהתחשב בעבירותיו הקודמות ומסוכנתו על הכביש לעצמו ולנהגים מסביבו.
  • במידה ופסילה במלואה תסב לנהג נזק מוכח.
  • השופטת פסלה את סיווג הפסילה בשל התקופה הקצרה שנפסקה בגזר הדין בתוספת מסוכנתו הברורה של הנהג בהתחשב ב-77 עבירותיו הקודמות.

 

לחתימת דבריה הביאה השופטת ציטוט מפסיקה קודמת בנושא זהה:

"ראשית מידת המסוכנות מהנאשם, כך שכל שמידת המסוכנות תעלה, כך יטה ביהמ"ש שלא לסייג את הפסילה. שנית משך תקופת הפסילה, ככל שהתקופה תהיה ארוכה יותר ייתכן ויהיה מקום לסייג את הפסילה גם אם למשך תקופה חלקית. שלישית האם הסיווג ירוקן מתוכן את עונש הפסילה ובין היתר האם תנאי הסיווג מתוחמים מבחינת זמן ומקום.

 

ככל שבקשת הסיווג מתייחסת לסוג מסוים וספציפי של רכב וכאשר השימוש בו יהיה מתוחם מבחינת הזמן והמקום , כך אפקטיביות הפסילה תעלה וכן הסיכון מהנאשם יפחת באופן משמעותי. רביעית מה מידת הנזק שעלול להיגרם כתוצאה מדחיית בקשת הסיווג והאם מדובר בנזק מוכח.

 

טענה זו נשמעת לעיתים קרובות, ברי שכל פסילה עלולה להביא לנזק כלכלי לנאשם ולעיתים נזק זה מתעצם כאשר כלי הרכב מהווה כלי עבודה שמאפשר לנאשם יכולת תנועה חופשית או מקור פרנסה כמו נהג מונית , יחד עם זאת, נזק כלכלי לבדו אינו מצדיק סיוג ויש לבחון כל מקרה לנסיבותיו".
 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

פסילה מנהלית, אימתי?

פסילה מנהלית, אימתי?

העבירות הכלולות בתוספת הרביעית לפקודת התעבורה אשר בגינן רשאי שוטר לפסול פסילה מנהלית את רשיונך הן ... 

פסילת מינימום

פסילת רישיון לתקופת מינימום הינה עונש נפוץ בבית המשפט לתעבורה בגין ביצוע עבירות תעבורה. פסילת מינימום יכולה להיות קבועה לחודשיים, ולהגיע אף עד פסילה לשלוש שנים לפחות... 

פסילה ע"י קצין משטרה

סעיף 47ה' לפקודה קובע כי במידה וקצין המשטרה סבור כי יש יסוד להניח שכנגד הנהג שלפניו יוגש כתב אישום בגין ביצוע אחת מהעבירות המפורטות בתוספת הרביעית לפקודת התעבורה, הוא רשאי לפסול את רישיון הנהיגה של הנהג פסילה מנהלית באורכים משתנים... 

פסילה בשל נהיגה בשכרות

האם ניתן להימנע מפסילת מינימום של שנתיים לאחר נהיגה בשכרות? מהן הנסיבות המיוחדות אשר בגינן בית המשפט יורה על פסילה לתקופה נמוכה משנתיים? 

פסילה עד תום ההליכים

מהי פסילה עד תום ההליכים? אימתי יורה בית המשפט על פסילת רישיון נהיגה עד תום ההליכים? 

עבירת מהירות ופסילה מנהלית, אימתי?

הסמכות לפסול את רישיון הנהיגה כאשר מדובר בעבירת מהירות קמה בהתאם לגובה המהירות, בהתאם למהירות המותרת במקום ביצוע העבירה ... מה הזכויות שלך? לחץ/י לפרטים 

בקשה לביטול פסילה מנהלית

מהי פסילה מנהלית והאם ניתן להגיש בקשה לביטול פסילה זו בבית המשפט לתעבורה? מהם השיקולים לביטול הפסילה בבית המשפט? 

נהיגה בזמן פסילה - נהיגה ללא רישיון

נהיגה בזמן פסילה - נהיגה ללא רישיון

מי שהודע לו שנפסל מקבל או מהחזיק רישיון נהיגה, וכל עוד הפסילה בתקפה הוא נוהג ברכב שנהיגתו אסורה בלי רישיון לפי פקודה זו, או מי שנוהג בניגוד לתנאים שנוספו ברשיונו כל עוד הם בתקפם, או מי שהודע לו כי נפסל מהחזיק ברישיון... 

ביטול פסילה מנהלית

היא בקשה לפי סעיף 48 לפקודת התעבורה להורות על ביטולה של פסילה מנהלית אשר הוטלה על המבקשת ביום 06.09.06, בגין עבירה של נהיגה במהירות מופרזת. 

נהיגה בפסילה, ייעוץ משפטי

נתפסתם נוהגים בפסילה? טוענים כי נהגתם בפסילה? עומדים בפני משפט? מומלץ לפנות לעורכי דין העוסקים בתחום... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.