www.what2do.co.il

שימוש ברכב ללא רשות, מה קובע החוק?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

שימוש ברכב ללא רשות, מה קובע החוק?

עבירת שימוש ברכב ללא רשות נחשבת לעבירת תנועה חמורה בפקודת התעבורה, שמהותה שימוש ברכב ללא קבלת רשות מבעליו החוקי, והיא גובלת בעבירה פלילית של גניבת רכב. מדובר במצב שבו אדם נוהג ברכב ללא ידיעת בעליו, גם כאשר הרכב נלקח לזמן קצוב, ואין זה משנה אם הוא התכוון להחזיר את הרכב או לא, ואף אם נסע מרחק קצר והספיק להשיבו לבעליו.

 

ההבדל המרכזי בין עבירת שימוש ברכב ללא רשות לעבירת גניבת רכב, היא שבמקרה של גניבה, לקיחת הרכב נעשית מתוך מטרה שלא להחזירו לבעליו, לעומת שימוש ברכב ללא רשות, שמטרתה להשתמש ברכב ובסופו של דבר להחזירו לבעליו.

 

עבירת שימוש ברכב ללא רשות נפוצה בעיקר בקרב קטינים שעדיין לא קיבלו רישיון נהיגה, אשר לקחו את הרכב של ההורים לסיבוב ללא ידיעתם וללא הסכמתם. ואולם גם נהג בעל רישיון, אשר נוהג ברכב שלא שלו, ונתפס בביקורת של המשטרה, יואשם בעבירת שימוש ברכב ללא רשות, כאשר לא ניתן להוכיח שהתכוון לגנוב אותו.

 

מה העונש על עבירת שימוש ברכב ללא רשות?

 

סעיף 413ג לחוק העונשין קובע כי אדם הנוהג, משתמש או מעביר ממקום למקום, רכב ללא רשות מבעליו, ונוטש אותו במקום שממנו נלקח או בסמוך אליו, צפוי לעונש שיכול להגיע עד שלוש שנות מאסר, ואדם שנטש את הרכב בכל מקום אחר, בלא השגחה או טיפול, צפוי לחמש שנות מאסר. במקרה זה, המאשימה צריכה להוכיח במסגרת כתב האישום שני רכיבי אשמה: האחד, נהיגה ברכב ללא רשות בעליו. והשני, נטישת הרכב.

 

פקודת התעבורה קובעת כי אדם הנוהג ברכב ללא רשות בעליו או כשאינו מחזיק ברכב כדין, ואינו בעל רישיון נהיגה התקף לסוג הרכב, צפוי בנוסף לכל עונש אחר שיפסוק בית המשפט, לפסילת רישיונו בפועל ואם אין ברשותו רישיון נהיגה, הוא לא יוכל לקבל רישיון למשך תקופה שלא תפחת משלוש שנים. בנוסף בית המשפט יכול לגזור על הנאשם בהתאם לחומרת העבירה ותוצאותיה: מאסר בפועל, מאסר לריצוי בעבודות שירות, מאסר על תנאי, פסילה בפועל, פסילה על תנאי, קנס כספי ופיצוי.

 

כיצד נקבע העונש ההולם?

 

במסגרת מתחם העונש ההולם, בית המשפט נדרש לבחון את נסיבות העבירה תוך התעלמות מנסיבותיו האישיות של הנאשם, ובמסגרת זו עליו להביא בחשבון, את הערכים המוגנים שנפגעו כתוצאה ממעשיו, את מידת הפגיעה בהם בנסיבות העניין ואת הפסיקה הנוהגת. בתוך מתחם הענישה, עליו להביא בחשבון את נסיבותיו האישיות של הנאשם, כולל מצבו המשפחתי, הכלכלי והבריאותי, רישום פלילי ותעבורתי, הרשעות קודמות, נטילת אחריות, הבעת חרטה ועוד.

 

ברוב המקרים, העונש הצפוי לנהג שעשה שימוש ברכב ללא רשות, כאשר העבירה נעשתה בנסיבות מקלות ולנהג היה בעת ביצוע העבירה רישיון נהיגה בתוקף, לא יפחת מפסילת רישיון נהיגה בפועל לתקופה של שישה חודשים שהיא למעשה פסילת מינימום. לפיכך, כאשר השימוש ברכב ללא רשות נעשה תחת נסיבות שבהן לנהג היה רישיון נהיגה בתוקף וללא רשות בעלי הרכב, העונש הצפוי הוא בדרך כלל פסילת מינימום למשך ששה חודשים.

 

במקרה שהשימוש ברכב ללא רשות נעשה תחת נסיבות שבהן לנהג לא היה רישיון נהיגה בתוקף וללא רשות הבעלים, העונש הצפוי הוא פסילת מינימום של רישיון הנהיגה למשך שלוש שנים בנוסף לכל עונש אחר שיטיל בית המשפט לתעבורה. במצב זה לא מדובר בנהיגה ללא רישיון בתוקף בשל אי חידוש מסיבות טכניות, אלא בנסיבות מהותיות יותר כתוצאה משלילת רישיון או כאשר נהג ברכב קטין.

 

מהי עבירת התרת נהיגה ברכב?

 

עבירת התרת נהיגה ברכב היא מצב שבו בעל רכב נתן רשות לאדם אחר לנהוג ברכב שבבעלותו או בחזקתו תחת נסיבות שבהן ידוע לו כי מי שנוהג ברכב אינו מחזיק ברישיון נהיגה בתוקף. מדובר בעבירה חמורה מאחר שהנהג שלא הוציא רישיון על אותו סוג רכב, אינו מוסמך ואינו שולט בו. לפיכך העבירה מסכנת הן את שלומו של הנהג והן את שלום הציבור בכללותו.

 

העונש המרבי הצפוי לבעל רכב המואשם בעבירת התרת נהיגה ברכב הוא שלוש שנות מאסר בפועל. כאשר מדובר בקטין שאינו יכול לקבל רישיון נהיגה, העונש יכול להגיע עד חמש שנות מאסר עם או בלי קנס. נוסף על כך, בעל הרכב צפוי לפסילת רישיון נהיגה לתקופה של לפחות שלוש שנים, ואולם בנסיבות מיוחדות, רשאי בית המשפט להטיל על הנאשם עונש מאסר על תנאי במקום מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח.
 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

פסילה מנהלית, אימתי?

פסילה מנהלית, אימתי?

העבירות הכלולות בתוספת הרביעית לפקודת התעבורה אשר בגינן רשאי שוטר לפסול פסילה מנהלית את רשיונך הן ... 

פסילת מינימום

פסילת רישיון לתקופת מינימום הינה עונש נפוץ בבית המשפט לתעבורה בגין ביצוע עבירות תעבורה. פסילת מינימום יכולה להיות קבועה לחודשיים, ולהגיע אף עד פסילה לשלוש שנים לפחות... 

פסילה ע"י קצין משטרה

סעיף 47ה' לפקודה קובע כי במידה וקצין המשטרה סבור כי יש יסוד להניח שכנגד הנהג שלפניו יוגש כתב אישום בגין ביצוע אחת מהעבירות המפורטות בתוספת הרביעית לפקודת התעבורה, הוא רשאי לפסול את רישיון הנהיגה של הנהג פסילה מנהלית באורכים משתנים... 

פסילה בשל נהיגה בשכרות

האם ניתן להימנע מפסילת מינימום של שנתיים לאחר נהיגה בשכרות? מהן הנסיבות המיוחדות אשר בגינן בית המשפט יורה על פסילה לתקופה נמוכה משנתיים? 

פסילה עד תום ההליכים

מהי פסילה עד תום ההליכים? אימתי יורה בית המשפט על פסילת רישיון נהיגה עד תום ההליכים? 

עבירת מהירות ופסילה מנהלית, אימתי?

הסמכות לפסול את רישיון הנהיגה כאשר מדובר בעבירת מהירות קמה בהתאם לגובה המהירות, בהתאם למהירות המותרת במקום ביצוע העבירה ... מה הזכויות שלך? לחץ/י לפרטים 

בקשה לביטול פסילה מנהלית

מהי פסילה מנהלית והאם ניתן להגיש בקשה לביטול פסילה זו בבית המשפט לתעבורה? מהם השיקולים לביטול הפסילה בבית המשפט? 

נהיגה בזמן פסילה - נהיגה ללא רישיון

נהיגה בזמן פסילה - נהיגה ללא רישיון

מי שהודע לו שנפסל מקבל או מהחזיק רישיון נהיגה, וכל עוד הפסילה בתקפה הוא נוהג ברכב שנהיגתו אסורה בלי רישיון לפי פקודה זו, או מי שנוהג בניגוד לתנאים שנוספו ברשיונו כל עוד הם בתקפם, או מי שהודע לו כי נפסל מהחזיק ברישיון... 

ביטול פסילה מנהלית

היא בקשה לפי סעיף 48 לפקודת התעבורה להורות על ביטולה של פסילה מנהלית אשר הוטלה על המבקשת ביום 06.09.06, בגין עבירה של נהיגה במהירות מופרזת. 

נהיגה בפסילה, ייעוץ משפטי

נתפסתם נוהגים בפסילה? טוענים כי נהגתם בפסילה? עומדים בפני משפט? מומלץ לפנות לעורכי דין העוסקים בתחום... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.