www.what2do.co.il

השבתת רכב אחרי תאונה, כיצד לפעול?

דרגו את המאמר

השבתת רכב אחרי תאונה, כיצד לפעול?

הורדת רכב מהכביש יכולה להתבצע בעקבות בדיקת שגרתית לרכב של ניידת משטרה או רכב בטיחות, כאשר מתוצאות הבדיקה עלה כי ברכב ישנם ליקוי בטיחות חמורים, כמו למשל חתכים או נפיחות בצמיגים, אשר עלולים לסכן את בטיחות הנהג והרכבים האחרים על הכביש, ואת שלומם וביטחונם של משתמשי הדרך. בעקבות תוצאות הבדיקה, המשטרה או רכב הבטיחות מדווחים למשרד הרישוי על כך שהרכב הורד מן הכביש.

 

לאחר כל תאונת דרכים הרכב חייב לעבור בדיקה על ידי שמאי מוסמך, כדי לברר אם לא נגרם נזק למערכת ההיגוי והבלמים, לשלדה או למרכב. כדי שהרכב יוכל לחזור לכביש לאחר תאונה או לאחר שהורד מהכביש בבדיקה, יש לתקן את הליקויים ולפנות לבדיקה במכון רישוי רכב.

 

כיצד ניתן לעלות את הרכב על הכביש?

 

אם מכון הרישוי קבע כי הרכב מתאים לעלות שוב על הכביש, הנהג נדרש לגשת עם האישור למשרד התחבורה כדי לחדש את רישיון הרכב. אולם אם שמאי העריך כי הנזק שנגרם בתאונה הוא מעל 60%, הרכב יוגדר כטוטאל לוס ולא יוכל לעלות שוב על הכביש.

 

במצב זה השמאי חייב להחזיר את רישיון הרכב לרשות הרישוי, ובעל הרכב נאלץ להיפטר ממנו בדרך חוקית, כמו באמצעות פירוק הרכב על ידי מפרקים פרטיים. לאחר הפירוק המפרקים יכולים למכור את החלקים הראויים לשימוש ולשלם לבעל הרכב תמורה בעד החלקים המשומשים.


השבתת רכב עקב עבירות תנועה

 

על פי דיני התעבורה, קצין משטרה רשאי להחרים לנהג את רישיון הרכב, כאשר יש לו יסוד סביר להניח שיוגש נגד הנהג כתב אישום בגין ביצוע עבירות תעבורה חמורותכמו: נהיגה ללא רישיון, נהיגה בשכרות ותחת השפעת סמים, הפקרת פצועים, נהיגה של נהג חדש ללא מלווה, הסעת נוסעים מעבר למותר על ידי נהג חדש או הסעה נוסעים בשכר בניגוד לחוק.

 

בסמכות השוטר למסור הודעת איסור על שימוש ברכב למשך 30 ימים ולקחת את רישיון הרכב. ניתן לערער על ההחלטה במקרה שהרכב נלקח ללא ידיעתו או הסכמתו של בעליו, או אם האדם שנהג ברכב פעל בניגוד להוראות בעל הרכב, אשר עשה ככל שביכולתו כדי למנוע את ביצוע העבירה. אם בית המשפט הרשיע את הנהג בעבירה לפי התוספת השביעית, הוא רשאי להורות על השבתת כלי הרכב לתקופה של עד 60 ימים. 

 

ביטול רישיון רכב מחמת התיישנות או מכירה

 

במקרים מסוימים נהגים מעדיפים למכור את הרכב לפני שהוא מושבת. בעל רכב יכול לבטל את רישיון הרכב מחמת התיישנות, או אם הוא מעוניין למכור את הרכב לפירוק או מכל סיבה אחרת. במצב שבו נשאר לרישיון הרכב תוקף לעוד מספר חודשים, בעל הרכב יכול לבקש החזר כספי עבור אגרת הרישוי ששולמה.

 

כדי לבטל את רישיון הרכב, יש לפנות למשרד הרישוי הקרוב למקום המגורים ולמלא טופס בקשה לביטול רישום רכב. בנוסף אפשר למלא טופס בקשה להחזר אגרת רישוי רכב אם יש לרישיון תוקף של עוד מספר חודשים. לא ניתן לבטל את הרישיון אם רשומים על הרכב עיקולים, שעבודים או כל הגבלה אחרת האוסרת את ביטולו.
 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

פסילה מנהלית, אימתי?

פסילה מנהלית, אימתי?

העבירות הכלולות בתוספת הרביעית לפקודת התעבורה אשר בגינן רשאי שוטר לפסול פסילה מנהלית את רשיונך הן ... 

פסילת מינימום

פסילת רישיון לתקופת מינימום הינה עונש נפוץ בבית המשפט לתעבורה בגין ביצוע עבירות תעבורה. פסילת מינימום יכולה להיות קבועה לחודשיים, ולהגיע אף עד פסילה לשלוש שנים לפחות... 

פסילה ע"י קצין משטרה

סעיף 47ה' לפקודה קובע כי במידה וקצין המשטרה סבור כי יש יסוד להניח שכנגד הנהג שלפניו יוגש כתב אישום בגין ביצוע אחת מהעבירות המפורטות בתוספת הרביעית לפקודת התעבורה, הוא רשאי לפסול את רישיון הנהיגה של הנהג פסילה מנהלית באורכים משתנים... 

פסילה בשל נהיגה בשכרות

האם ניתן להימנע מפסילת מינימום של שנתיים לאחר נהיגה בשכרות? מהן הנסיבות המיוחדות אשר בגינן בית המשפט יורה על פסילה לתקופה נמוכה משנתיים? 

פסילה עד תום ההליכים

מהי פסילה עד תום ההליכים? אימתי יורה בית המשפט על פסילת רישיון נהיגה עד תום ההליכים? 

עבירת מהירות ופסילה מנהלית, אימתי?

הסמכות לפסול את רישיון הנהיגה כאשר מדובר בעבירת מהירות קמה בהתאם לגובה המהירות, בהתאם למהירות המותרת במקום ביצוע העבירה ... מה הזכויות שלך? לחץ/י לפרטים 

בקשה לביטול פסילה מנהלית

מהי פסילה מנהלית והאם ניתן להגיש בקשה לביטול פסילה זו בבית המשפט לתעבורה? מהם השיקולים לביטול הפסילה בבית המשפט? 

נהיגה בזמן פסילה - נהיגה ללא רישיון

נהיגה בזמן פסילה - נהיגה ללא רישיון

מי שהודע לו שנפסל מקבל או מהחזיק רישיון נהיגה, וכל עוד הפסילה בתקפה הוא נוהג ברכב שנהיגתו אסורה בלי רישיון לפי פקודה זו, או מי שנוהג בניגוד לתנאים שנוספו ברשיונו כל עוד הם בתקפם, או מי שהודע לו כי נפסל מהחזיק ברישיון... 

ביטול פסילה מנהלית

היא בקשה לפי סעיף 48 לפקודת התעבורה להורות על ביטולה של פסילה מנהלית אשר הוטלה על המבקשת ביום 06.09.06, בגין עבירה של נהיגה במהירות מופרזת. 

נהיגה בפסילה, ייעוץ משפטי

נתפסתם נוהגים בפסילה? טוענים כי נהגתם בפסילה? עומדים בפני משפט? מומלץ לפנות לעורכי דין העוסקים בתחום... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.