www.what2do.co.il

פסילה עד מתן פסק הדין - משקל עבר תעבורתי נקי

דרגו את המאמר

פסילה עד מתן פסק הדין - משקל עבר תעבורתי נקי

נאשמים אשר מוגש כנגדם כתב אישום בגין עבירות תעבורה, נאלצים להתמודד לא אחת עם פסילה עד תום ההליכים. סעיף 46ב לפקודת התעבורה, התשכ"א-1961, קובע כי כאשר מוגש כתב אישום בגין תאונה במהלכה נהרג אדם, בית המשפט יורה על פסילת רישיון הנהיגה של הנאשם עד למתן פסק דין. עם זאת, בית המשפט רשאי לחרוג מהוראה זו במידה והוא שוכנע, מנימוקים שירשמו, כי בנהיגת הנאשם אין סכנה לציבור. דהיינו, סעיף 46ב מקים חזקת מסוכנות אשר הנטל לסתירתה מונח על כתפי הנאשם.

 
בבוא בית המשפט לשקול האם עלה בידו של הנאשם לסתור את חזקת המסוכנות האמורה, עומדים לנגד עיניו מספר שיקולים. העיקריים ביניהם הינם קיומן של ראיות לכאורה להרשעת הנאשם, ובחינת מסוכנתו לשלום ציבור המשתמשים בדרך. נאשמים רבים טוענים כי עברם התעבורתי נקי ועל כן אין לפסול רישיונם. האם עבר תעבורתי נקי מעיד על כך שמדובר בנהג המציית לחוק ועל כן לא חלה עליו חזקת המסוכנות?


להלן דוגמא של מספר פסקי דין העוסקים בסוגיה זו:

 
בש"פ 4224/10 הלנה שפוליאנסקי נ' מדינת ישראל

בפסק דין זה, עסק בית המשפט בערעורה של מורה ללא עבר תעבורתי אשר הייתה מעורבת בתאונת דרכים קטלנית במהלכה נדרסה הולכת רגל. יתרה מכך, במקרה זה התקיים אשם תורם לפתחה של המנוחה וזאת משום שהאחרונה חצתה את הכביש באור אדום. בית המשפט לא קיבל את טענותיה של הנאשמת וקבע כי יש לפרש באופן מחמיר את סעיף 46ב לפקודת התעבורה. בפסק הדין נכתב כי מטרתה של פרשנות מחמירה זו הינה להגן על הציבור תוך הרתעה ואיתות לציבור הנהגים כי לאחר תאונת דרכים קטלנית – אין עולם כמנהגו נוהג. במילים אחרות, נקבע כי כאשר אדם מואשם בגרימת מותו של אדם אחר על הכביש, אין הוא יכול ליטול הגה ולנסוע בכבישים במהלך משפטו.


ע"ח 10949-11-08 ירון אסף נ' מדינת ישראל

בפסק דין זה, דחה בית המשפט המחוזי מרכז דחה ערר על החלטת פסילה עד לתום ההליכים, בהתחשב בנסיבות ביצוע העבירה ובכך שהעורר לא שכנע כי נהיגתו אינה מסוכנת. גם במקרה זה הציג העורר עבר תעבורתי נקי למשעי. עם זאת, בית המשפט התייחס לגילו הצעיר של הנאשם ולעובדה שהוא נמצא על הכביש שלוש שנים בלבד.


בע"ח 38389-02-11 ברזל נ' מדינת ישראל

בפסק דין זה, בית המשפט המחוזי בנצרת ערר על החלטת פסילה עד לתום ההליכים. במקרה זה התייחס השופט לכך שנסיבות ביצוע העבירה הצביעו על רשלנות ברף הנמוך ביותר. כמו כן, דובר על אדם אשר החזיק ברישיון נהיגה במשך 24 שנים ולחבותו נצברו שלוש הרשעות בלבד.


בבפ"ת 5528-06-09 מדינת ישראל נ' יוסף אמיתי

בית משפט לתעבורה דחה בקשה לפסול את רישיון הנהיגה של המשיב עד לתום ההליכים, וזאת משום שנקבע כי "נסיבות התאונה אינן מלמדות על כך שאופן נהיגתו של המשיב מסוכן". כמו כן, צוין כי במשך 34 השנים בהן נמצא הנאשם על הכביש, הוא צבר הרשעות בודדות בלבד ורובן מלפני עשור.
 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

פסילה מנהלית, אימתי?

פסילה מנהלית, אימתי?

העבירות הכלולות בתוספת הרביעית לפקודת התעבורה אשר בגינן רשאי שוטר לפסול פסילה מנהלית את רשיונך הן ... 

פסילת מינימום

פסילת רישיון לתקופת מינימום הינה עונש נפוץ בבית המשפט לתעבורה בגין ביצוע עבירות תעבורה. פסילת מינימום יכולה להיות קבועה לחודשיים, ולהגיע אף עד פסילה לשלוש שנים לפחות... 

פסילה ע"י קצין משטרה

סעיף 47ה' לפקודה קובע כי במידה וקצין המשטרה סבור כי יש יסוד להניח שכנגד הנהג שלפניו יוגש כתב אישום בגין ביצוע אחת מהעבירות המפורטות בתוספת הרביעית לפקודת התעבורה, הוא רשאי לפסול את רישיון הנהיגה של הנהג פסילה מנהלית באורכים משתנים... 

פסילה בשל נהיגה בשכרות

האם ניתן להימנע מפסילת מינימום של שנתיים לאחר נהיגה בשכרות? מהן הנסיבות המיוחדות אשר בגינן בית המשפט יורה על פסילה לתקופה נמוכה משנתיים? 

פסילה עד תום ההליכים

מהי פסילה עד תום ההליכים? אימתי יורה בית המשפט על פסילת רישיון נהיגה עד תום ההליכים? 

עבירת מהירות ופסילה מנהלית, אימתי?

הסמכות לפסול את רישיון הנהיגה כאשר מדובר בעבירת מהירות קמה בהתאם לגובה המהירות, בהתאם למהירות המותרת במקום ביצוע העבירה ... מה הזכויות שלך? לחץ/י לפרטים 

בקשה לביטול פסילה מנהלית

מהי פסילה מנהלית והאם ניתן להגיש בקשה לביטול פסילה זו בבית המשפט לתעבורה? מהם השיקולים לביטול הפסילה בבית המשפט? 

נהיגה בזמן פסילה - נהיגה ללא רישיון

נהיגה בזמן פסילה - נהיגה ללא רישיון

מי שהודע לו שנפסל מקבל או מהחזיק רישיון נהיגה, וכל עוד הפסילה בתקפה הוא נוהג ברכב שנהיגתו אסורה בלי רישיון לפי פקודה זו, או מי שנוהג בניגוד לתנאים שנוספו ברשיונו כל עוד הם בתקפם, או מי שהודע לו כי נפסל מהחזיק ברישיון... 

ביטול פסילה מנהלית

היא בקשה לפי סעיף 48 לפקודת התעבורה להורות על ביטולה של פסילה מנהלית אשר הוטלה על המבקשת ביום 06.09.06, בגין עבירה של נהיגה במהירות מופרזת. 

נהיגה בפסילה, ייעוץ משפטי

נתפסתם נוהגים בפסילה? טוענים כי נהגתם בפסילה? עומדים בפני משפט? מומלץ לפנות לעורכי דין העוסקים בתחום... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.