www.what2do.co.il

כמה נקודות זה שלילה ומה המשמעות?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

כמה נקודות זה שלילה ומה המשמעות?

שיטת הניקוד לעבירות תנועה מפורטת בסעיף 69 א' לפקודת התעבורה ובחלק ז' לתקנות התעבורה. השיטה נועדה לעקוב אחרי נהגים המורשעים בעבירות תעבורה. בשנת 2003 שונתה השיטה במטרה להגן ולשמור על שלום המשתמשים בדרכים, באמצעות החמרת עונשם של עברייני תנועה סדרתיים והרתעתם מלבצע עבירות תעבורה נוספות.

 

סעיף 69א. לפקודת התעבורה קובע כי שר התחבורה, בהסכמת שר המשפטים, רשאי לקבוע בתקנות שיטה לרישום נקודות בגין עבירות תעבורה שבהן הורשע הנהג ולקבוע את סוג העבירות ומספר הנקודות שיירשמו לחובתו. סעיף 69ב. קובע כי שר התחבורה רשאי לקבוע בתקנות, באישור ועדת הכלכלה של הכנסת, אמצעי תיקון שיוטלו על הנהג שנרשמו נקודות לחובתו לפי שיטת הניקוד, לרבות: בדיקות רפואיות, בחינות, הסברה, הדרכה ופסילה מלהחזיק ברישיון נהיגה, זאת בנוסף לכל עונש שהטיל בית המשפט לתעבורה על הנהג בשל עבירה שהרשיע אותו בה.

 

לפיכך, מעבר לעונש המוטל על הנהג בגין עבירת תנועה שביצע, שיכול להיות קנס כספי, פסילה על תנאי פסילה בפועל ואף במקרים חמורים גם מאסר בפועל, נצברות לחובתו נקודות על פי חומרת העבירה. בהתאם לנקודות הרשומות לחובת הנהג, מוטלים עליו אמצעי תיקון, הכוללים: קורס נהיגה נכונה, מבחן עיוני ומעשי, פסילת רישיון נהיגה לתקופה נקובה או עד למילוי התנאים שקבעה רשות הרישוי ובדיקות רפואיות.

 

כיצד ניתן לדעת כמה נקודות נצברו?

 

הודעה על חבות הנקודות נמסרת לנהג במסגרת הודעת תשלום קנס בשל עבירת תעבורה, ובטופס ההודעה מספר הנקודות שיירשמו לחובתו יצוין אם יורשע בעבירה וכן דרכי התקשרות עם רשות הרישוי לקבלת מידע נוסף כפי שמסרה רשות הרישוי למשטרה.

 

שיטת הניקוד מבחינה בין עבירות תנועה קלות לעבירות חמורות וקיימות חמש דרגות חומרה שנעות בין שתי נקודות ועד עשר. לדוגמה: עבור נהיגה על המדרכה - 2 נקודות. מערכת אורות בלתי תקינה - 4 נקודות. אי ציות להוראות שוטר - 6 נקודות. נהיגה ללא רישיון - 8 נקודות. נהיגה בשכרות - 10 נקודות, נהיגה בזמן פסילה – 10 נקודות, וכדומה.

 

הנקודות תקפות החל מיום ביצוע העבירה למשך שנתיים, לנהג שצבר עד 20 נקודות ולמשך ארבע שנים לנהג שצבר 22 נקודות או יותר ובכל מקרה הן יישארו בתוקף כל עוד לא בוצעו אמצעי התיקון שהוטלו עליו.

 

נהג שנרשמו לחובתו 72 נקודות או יותר, או נהג שהוטלה עליו פסילה למשך שלושה חודשים בגין 36 נקודות או יותר ורשומות לחובתו 36 נקודות נוספות או יותר בטרם חלפו שש שנים ממועד ביצוע העבירה האחרונה, ו- 12 נקודות מתוכן נרשמו לחובתו בשל עבירות שבוצעו לאחר ינואר 2012, ייפסל רישיונו למשך תשעה חודשים.

 

הרישיון שנשלל עקב צבירת נקודות יחודש רק לאחר עריכת בדיקות במכון הרפואי לבטיחות בדרכים, מבחן תיאוריה וטסט מחדש. בנוסף יידרש הנהג לסיים בהצלחה קורס בנהיגה נכונה בתוך ששה חודשים, אחרת רשאית רשות הרישוי להתלות את רישיונו.
 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

פסילה מנהלית, אימתי?

פסילה מנהלית, אימתי?

העבירות הכלולות בתוספת הרביעית לפקודת התעבורה אשר בגינן רשאי שוטר לפסול פסילה מנהלית את רשיונך הן ... 

פסילת מינימום

פסילת רישיון לתקופת מינימום הינה עונש נפוץ בבית המשפט לתעבורה בגין ביצוע עבירות תעבורה. פסילת מינימום יכולה להיות קבועה לחודשיים, ולהגיע אף עד פסילה לשלוש שנים לפחות... 

פסילה ע"י קצין משטרה

סעיף 47ה' לפקודה קובע כי במידה וקצין המשטרה סבור כי יש יסוד להניח שכנגד הנהג שלפניו יוגש כתב אישום בגין ביצוע אחת מהעבירות המפורטות בתוספת הרביעית לפקודת התעבורה, הוא רשאי לפסול את רישיון הנהיגה של הנהג פסילה מנהלית באורכים משתנים... 

פסילה בשל נהיגה בשכרות

האם ניתן להימנע מפסילת מינימום של שנתיים לאחר נהיגה בשכרות? מהן הנסיבות המיוחדות אשר בגינן בית המשפט יורה על פסילה לתקופה נמוכה משנתיים? 

פסילה עד תום ההליכים

מהי פסילה עד תום ההליכים? אימתי יורה בית המשפט על פסילת רישיון נהיגה עד תום ההליכים? 

עבירת מהירות ופסילה מנהלית, אימתי?

הסמכות לפסול את רישיון הנהיגה כאשר מדובר בעבירת מהירות קמה בהתאם לגובה המהירות, בהתאם למהירות המותרת במקום ביצוע העבירה ... מה הזכויות שלך? לחץ/י לפרטים 

בקשה לביטול פסילה מנהלית

מהי פסילה מנהלית והאם ניתן להגיש בקשה לביטול פסילה זו בבית המשפט לתעבורה? מהם השיקולים לביטול הפסילה בבית המשפט? 

נהיגה בזמן פסילה - נהיגה ללא רישיון

נהיגה בזמן פסילה - נהיגה ללא רישיון

מי שהודע לו שנפסל מקבל או מהחזיק רישיון נהיגה, וכל עוד הפסילה בתקפה הוא נוהג ברכב שנהיגתו אסורה בלי רישיון לפי פקודה זו, או מי שנוהג בניגוד לתנאים שנוספו ברשיונו כל עוד הם בתקפם, או מי שהודע לו כי נפסל מהחזיק ברישיון... 

ביטול פסילה מנהלית

היא בקשה לפי סעיף 48 לפקודת התעבורה להורות על ביטולה של פסילה מנהלית אשר הוטלה על המבקשת ביום 06.09.06, בגין עבירה של נהיגה במהירות מופרזת. 

נהיגה בפסילה, ייעוץ משפטי

נתפסתם נוהגים בפסילה? טוענים כי נהגתם בפסילה? עומדים בפני משפט? מומלץ לפנות לעורכי דין העוסקים בתחום... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.