www.what2do.co.il

פסילה עד תום ההליכים

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

פסילה עד תום ההליכים

פסילת רישיון נהיגה של נהג, אשר הוגש כנגדו כתב אישום בגין ביצוע עבירות תעבורה, נעשית מכוח סעיף 46 לפקודת התעבורה. סעיף זה קובע כי בית המשפט רשאי לפסול אדם מלהחזיק רישיון נהיגה עד לתום ההליכים, או עד לביטול הפסילה, וזאת בכפוף לבקשה אשר מוגשת בעניין זה על ידי היועץ המשפטי לממשלה, בא כוחו, או שוטר בדרגת מפקח ומעלה.

 

התביעה רשאית לבקש בקשה זו, בדרך כלל במקרה של דו"ח הזמנה לדין וקל וחומר כאשר מדובר בתאונת דרכים. בקשה זו מוגשת על פי רוב כאשר הנהג כבר נמצא בפסילה מנהלית. במקרים נדירים, מוגשת הבקשה כנגד נהג שרישיונו לא נפסל בפסילה מנהלית. בית המשפט מקבל את החלטתו בנוגע לנאשם בהתאם לנסיבות המקרה הספציפי, הן מבחינת הנאשם והן מבחינה העבירה.


מסוכנות הנהג


השאלה המרכזית במקרים אלו הינה מסוכנותו של הנהג. דהיינו, האם שקילת הראיות מביאה למסקנה שעל מנת להגן על שלום הציבור יש למנוע מהנאשם לעלות על הכביש. מסוכנות נהג נלמדת מחומרת העבירה בה הוא מואשם, עברו התעבורתי וכדומה. לעיתים, פסילת רישיון הנהיגה תחול רק על חלק מרישיון הנהיגה. לדוגמא, נהג משאית דרס למוות הולכת רגל אשר התפרצה לכביש באור אדום מבלי לשים לב לגובהו של הרכב. במקרה זה, בית המשפט פסל את רישיון הנהיגה של הנאשם על משאית בלבד.


תאונת דרכים קטלנית


סעיף 46ב לפקודת התעבורה עוסק במצבים בהם כתב אישום מוגש כנגד אדם אשר היה מעורב בתאונת דרכים בה נהרג אדם. במקרה זה, יש בסמכותו של בית המשפט לפסול את רישיונו של הנהג עד תום ההליכים המשפטיים, או עד שיוכיח כי אין נהיגתו מהווה משום סכנה לציבור. בניגוד למקרים חמורים פחות, נטל ההוכחה בנוגע למסוכנות הנהיגה עובר לנאשם. הרציונאל הוא כי על נהגים אשר היו מעורבים בתאונות דרכים קטלנית חלה חזקת מסוכנות.


פסילה לחצי שנה או יותר?


החוק קובע כי פסילה עד תום ההליכים הינה פסילה לחצי שנה, וזאת כל אימת שאין אמירה מפורשת בעניין זה מצד בית המשפט. כמו כן, לשופט ישנה הסמכות להאריך פסילה זו גם מעבר לחצי שנה. על פי רוב, תיקי תעבורה אשר נובעים מדו"ח מסתיימים בטרם חולפת חצי שנה. עם זאת, במקרים בהם הנהג הנאשם היה מעורב בתאונה קטלנית, ייתכן וההליכים יימשכו למעלה מכך.


השופט חשין, בש"פ 7647/00 – מדינת ישראל נ' בשארה חינאווי, קבע כי ראוי להימנע מפסילת רישיון נהיגה מעבר לשישה חודשים והארכת הפסילה תיעשה רק בהתאם לקביעת תקופה קצובה. כיום, הפרקטיקה הנהוגה היא שהשופט קובע תקופת פסילה קצובה והצדדים מזומנים לבית המשפט בסמוך לתום הפסילה לבחינת הארכתה או ביטולה.

 

חשוב לציין כי בקשה לפסילה עד תום ההליכים יכולה להיות מוגשת גם בטרם הוגש כנגד הנהג כתב אישום, ובתנאי שכתב אישום אכן יוגש בתוך שלושה חודשים. בסמכותו של בית המשפט להאריך גם את שלושת החודשים הללו מנימוקים אשר יירשמו.


בקשה לעיון חוזר


נאשם רשאי גם להגיש בקשה לעיון חוזר במסגרתה הוא טוען כי עדותו של העד המרכזי בהליך איננה מסייעת להרשעתו והמשפט התפתח שלא כפי שהתביעה ציפתה. במסגרת בקשה זו, מבקש הנאשם מבית המשפט אשר פסל את הרישיון לבחון את הראיות שהובילו לפסילה מחדש.

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

פסילה מנהלית, אימתי?

פסילה מנהלית, אימתי?

העבירות הכלולות בתוספת הרביעית לפקודת התעבורה אשר בגינן רשאי שוטר לפסול פסילה מנהלית את רשיונך הן ... 

פסילת מינימום

פסילת רישיון לתקופת מינימום הינה עונש נפוץ בבית המשפט לתעבורה בגין ביצוע עבירות תעבורה. פסילת מינימום יכולה להיות קבועה לחודשיים, ולהגיע אף עד פסילה לשלוש שנים לפחות... 

פסילה ע"י קצין משטרה

סעיף 47ה' לפקודה קובע כי במידה וקצין המשטרה סבור כי יש יסוד להניח שכנגד הנהג שלפניו יוגש כתב אישום בגין ביצוע אחת מהעבירות המפורטות בתוספת הרביעית לפקודת התעבורה, הוא רשאי לפסול את רישיון הנהיגה של הנהג פסילה מנהלית באורכים משתנים... 

פסילה בשל נהיגה בשכרות

האם ניתן להימנע מפסילת מינימום של שנתיים לאחר נהיגה בשכרות? מהן הנסיבות המיוחדות אשר בגינן בית המשפט יורה על פסילה לתקופה נמוכה משנתיים? 

פסילה עד תום ההליכים

מהי פסילה עד תום ההליכים? אימתי יורה בית המשפט על פסילת רישיון נהיגה עד תום ההליכים? 

עבירת מהירות ופסילה מנהלית, אימתי?

הסמכות לפסול את רישיון הנהיגה כאשר מדובר בעבירת מהירות קמה בהתאם לגובה המהירות, בהתאם למהירות המותרת במקום ביצוע העבירה ... מה הזכויות שלך? לחץ/י לפרטים 

בקשה לביטול פסילה מנהלית

מהי פסילה מנהלית והאם ניתן להגיש בקשה לביטול פסילה זו בבית המשפט לתעבורה? מהם השיקולים לביטול הפסילה בבית המשפט? 

נהיגה בזמן פסילה - נהיגה ללא רישיון

נהיגה בזמן פסילה - נהיגה ללא רישיון

מי שהודע לו שנפסל מקבל או מהחזיק רישיון נהיגה, וכל עוד הפסילה בתקפה הוא נוהג ברכב שנהיגתו אסורה בלי רישיון לפי פקודה זו, או מי שנוהג בניגוד לתנאים שנוספו ברשיונו כל עוד הם בתקפם, או מי שהודע לו כי נפסל מהחזיק ברישיון... 

ביטול פסילה מנהלית

היא בקשה לפי סעיף 48 לפקודת התעבורה להורות על ביטולה של פסילה מנהלית אשר הוטלה על המבקשת ביום 06.09.06, בגין עבירה של נהיגה במהירות מופרזת. 

נהיגה בפסילה, ייעוץ משפטי

נתפסתם נוהגים בפסילה? טוענים כי נהגתם בפסילה? עומדים בפני משפט? מומלץ לפנות לעורכי דין העוסקים בתחום... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.