www.what2do.co.il

פסילה מנהלית, אימתי?

דרגו את המאמר
  התקבלו 4 דירוגים בציון ממוצע: 4.7 מתוך 5

פסילה מנהלית, אימתי?

בתוספת הרביעית לפקודת התעבורה, [נוסח חדש] התשכ"א-1961, מנויות שורה של עבירות תנועה אשר קצין משטרה הינו בר סמכות לפסול נהג מלהחזיק בגינן רישיון נהיגה, גם אם לא נגרמה תאונת דרכים בפועל.

 

החוק קובע כי קצין משטרה (בדרגת מפקח ומעלה) רשאי לשלול רישיון נהיגה למשך 30 ימים וזאת במידה והוא נתקל בנהג אשר עבר אחת מעבירות אלו. במידה ושוטר עוצר נהג אשר מבצע אחת מהעבירות בתוספת, רשאי אף הוא לשלול את רישיון הנהיגה של הנהג, תוך שהוא מעניק לו אישור תנועה זמני וזימון לשימוע בפני קצין משטרה (בתוך שלושה ימים לכל היותר). קצין המשטרה קובע האם יש לשלול את רישיון הנהיגה של הנהג, וזאת בכפוף לשיקולים כגון מהות העבירה, מסוכנותו של האדם לשלום הציבור, הרשעותיו הקודמות, וותקו על הכביש ועוד.  

העבירות הכלולות בתוספת הרביעית לפקודת התעבורה הן: 
 

  1. אי-מתן זכות קדימה לפי תמרור ב-36 (זכות קדימה) או לפי תמרור ב-37 (עצור) וכן אי מתן זכות קדימה לפי תמרור בצומת או בהתמזגות דרכים.
  2. נהיגה תחת השפעת סמים או משקאות משכרים.
  3. נהיגה ברכב לא תקין עד כדי סיכון המשתמשים בדרך.
  4. עקיפה בדרך לא פנויה, עקיפה מסוכנת, עקיפה תוך חציית קו הפרדה רצוף. 
  5. מהירות מופרזת - 30 קמ"ש ומעלה בדרך עירונית, ו-40 קמ"ש בדרך בינעירונית. 
  6. אי-מתן זכות קדימה להולך רגל במעבר חצייה תוך כדי גרימת סיכון להולך הרגל.
  7. העמסת משקל יתר על הרכב - 25% ומעלה מעל המותר.
  8. הובלה של חומרים מסוכנים שלא כחוק.  
  9. נסיעה במחסום רכבת כאשר המחסום עולה או יורד.


עבירה שגרמה לתאונת דרכים

קצין משטרה רשאי לפסול רישיון נהיגה בגין עבירה אשר גרמה לתאונת דרכים, וזאת ללא קשר לסוג העבירה. אפשרות זאת קיימת גם כאשר מדובר בתאונה עם נפגעים וגם במידה והתאונה גרמה לנזק לרכוש בלבד. בתאונה שבה לא נהרג אדם, רשאי הקצין לפסול מינהלית לתקופה של 60 יום. בתאונה בה נהרג אדם, הקצין מחויב להורות על פסילה מנהלית של 90 ימים, וזאת בכפוף ליסוד סביר להניח כי יוגש כנגד הנהג כתב אישום.

 

נהג לא ידע שהוא נמצא בפסילה

 

אחת הטענות אשר נשמעות מדי פעם מצידם של נהגים כאשר מיוחסת להם נהיגה בזמן פסילה היא כי הם לא ידעו שהם מצויים תחת פסילה. הלכה פסוקה היא כי יש להוכיח מודעות מצד הנהג לכך שהוא היה פסול בעת נהיגתו מהחזקת רישיון נהיגה. ברע"פ פאין אלעברה נ' מדינת ישראל נפסק כי ידיעה זו אמורה להיות ידיעה ממשית, ידיעה בפועל לגבי הנהיגה בזמן פסילה.

 

יודגש כי ברע"פ 2514/92 מדינת ישראל נ' מרדכי בן נאג'י רחמים נקבע שכאשר נאשם טוען לאי ידיעה בדבר הפסילה, ניתן להסיק בנוגע לקיומה של ידיעה וזאת מתוך הודאה מפורשת של הנאשם, עדות ישירה מצד מי שהודיע לנאשם, או כהסקת מסקנה הגיונית בהתאם לעובדות ולנסיבות אשר הוכחו בבית המשפט. לדוגמא, במקרה אשר נדון בבית המשפט השלום לתעבורה בנתניה, זכה נאשם לזיכוי מעבירה זו וזאת משום שצו הפסילה ניתן לאחרון בשפה העברית, אשר לא הייתה שגורה בפיו, והמדינה לא הוכיחה את תרגום הצו כנדרש.

 

קיצורביטול פסילה מחמת נסיבות אישיות

 

בית המשפט רשאי, בהתאם לנסיבות מתאימות ונימוקים רלבנטיים, לקצר ואו לבטל פסילה מנהלית. מצד אחד, בתי המשפט נוטים להכיר בסמכותם של הקצינים בשטח להורות על פסילה מנהלית, וזאת מתוך התפיסה שאין להיכנס בנעליו של השוטר בשטח. הלכה פסוקה היא כי המחוקק העניק למשטרה את הפסילה המנהלית ככלי חשוב למלחמה בעבירות תנועה חמורות, ולפיכך מן הראוי ליצוק תוכן לסמכות זו. עם זאת, לעיתים יקל בית המשפט עם הנאשם בשל נסיבות פרטיות.

 

לדוגמא, נהג מונית אשר הוטלה עליו פסילה מנהלית בגין מהירות מופרזת ביקש מבית המשפט לקצר הפסילה וזאת משום שעבודתו על המונית הינה פרנסתו היחידה ועל שולחנו סמוך ילד נכה. בית המשפט הכיר בחומרת העבירה נשוא כתב האישום, אך הקל בעונש הפסילה וגזר אותו במחצית בשל נסיבותיו האישיות של הנאשם. 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

פסילה מנהלית, אימתי?

פסילה מנהלית, אימתי?

העבירות הכלולות בתוספת הרביעית לפקודת התעבורה אשר בגינן רשאי שוטר לפסול פסילה מנהלית את רשיונך הן ... 

פסילת מינימום

פסילת רישיון לתקופת מינימום הינה עונש נפוץ בבית המשפט לתעבורה בגין ביצוע עבירות תעבורה. פסילת מינימום יכולה להיות קבועה לחודשיים, ולהגיע אף עד פסילה לשלוש שנים לפחות... 

פסילה ע"י קצין משטרה

סעיף 47ה' לפקודה קובע כי במידה וקצין המשטרה סבור כי יש יסוד להניח שכנגד הנהג שלפניו יוגש כתב אישום בגין ביצוע אחת מהעבירות המפורטות בתוספת הרביעית לפקודת התעבורה, הוא רשאי לפסול את רישיון הנהיגה של הנהג פסילה מנהלית באורכים משתנים... 

פסילה בשל נהיגה בשכרות

האם ניתן להימנע מפסילת מינימום של שנתיים לאחר נהיגה בשכרות? מהן הנסיבות המיוחדות אשר בגינן בית המשפט יורה על פסילה לתקופה נמוכה משנתיים? 

פסילה עד תום ההליכים

מהי פסילה עד תום ההליכים? אימתי יורה בית המשפט על פסילת רישיון נהיגה עד תום ההליכים? 

עבירת מהירות ופסילה מנהלית, אימתי?

הסמכות לפסול את רישיון הנהיגה כאשר מדובר בעבירת מהירות קמה בהתאם לגובה המהירות, בהתאם למהירות המותרת במקום ביצוע העבירה ... מה הזכויות שלך? לחץ/י לפרטים 

בקשה לביטול פסילה מנהלית

מהי פסילה מנהלית והאם ניתן להגיש בקשה לביטול פסילה זו בבית המשפט לתעבורה? מהם השיקולים לביטול הפסילה בבית המשפט? 

נהיגה בזמן פסילה - נהיגה ללא רישיון

נהיגה בזמן פסילה - נהיגה ללא רישיון

מי שהודע לו שנפסל מקבל או מהחזיק רישיון נהיגה, וכל עוד הפסילה בתקפה הוא נוהג ברכב שנהיגתו אסורה בלי רישיון לפי פקודה זו, או מי שנוהג בניגוד לתנאים שנוספו ברשיונו כל עוד הם בתקפם, או מי שהודע לו כי נפסל מהחזיק ברישיון... 

ביטול פסילה מנהלית

היא בקשה לפי סעיף 48 לפקודת התעבורה להורות על ביטולה של פסילה מנהלית אשר הוטלה על המבקשת ביום 06.09.06, בגין עבירה של נהיגה במהירות מופרזת. 

נהיגה בפסילה, ייעוץ משפטי

נתפסתם נוהגים בפסילה? טוענים כי נהגתם בפסילה? עומדים בפני משפט? מומלץ לפנות לעורכי דין העוסקים בתחום... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.