www.what2do.co.il

ביטול פסילה מנהלית

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

ביטול פסילה מנהלית
פסילה מנהלית הינה פסילת רישיון נהיגה אשר יכולה להיות מוטלת על ידי קצין משטרה בדרגת מפקח ומעלה (כחלק מסמכויותיו המנהליות). קצין משטרה רשאי להורות על פסילה מנהלית של רישיונו של נהג בגין חשד בביצוע אחת מעבירות התעבורה המנויות בתוספת הרביעית לפקודת התעבורה [נוסח חדש] התשכ"א-1961. בין עבירות אלו ניתן למנות - נהיגה תחת השפעת סמים או אלכוהול, נהיגה ברכב הנמצא במצב העלול לסכן עוברי דרך, עקיפה בדרך לא פנויה, חציית קו הפרדה רצוף ועוד.
 
פסילה מנהלית איננה נעשית אמנם על ידי רשות הרישוי הוא צו של בית משפט, אך מדובר בפסילה לכל דבר ועניין. לאמור, נהיגה בזמן פסילה מנהלית אסורה בשם שאסורה הנהיגה בזמן פסילה. יצוין כי בתי המשפט נוטים להחמיר עם נהגים אשר נוהגים בזמן פסילה מנהלית ומדובר בהתנהגות אשר עלולה לגרור סנקציות חמורות. היות והנהג אשר הוטלה עליו פסילה מנהלית, טרם הורשע בדין, פעמים רבות מנסים נהגים אלו לבטל את הפסילה המנהלית.
 
ביטול פסילה במהלך השימוע
 
נהג .אשר קצין משטרה מבקש להורות על פסילה מנהלית של רישיון הנהיגה שלו, מזומן לשימוע בתחנת משטרה. במהלך שימוע זה, יכול הנהג להציג טענות שונות אשר בגינן יש להימנע מלהטיל עליו פסילה מנהלית. השימוע אמור להיערך בתוך שלושה ימים מיום עצירתו של הנהג, וזימון לשימוע נמסר לנהג ביום האירוע. חשוב לדעת כי הדברים אשר נאמרים על ידי הנהג במהלך השימוע עלולים לשמש כנגדו מאוחר יותר בהליך משפטי. אי לכך, מומלץ כבר כעת להיוועץ עם עורכי דין העוסקים בתחום זה
 
לקציני המשטרה שיקול דעת רחב ביותר מבחינת הטלת פסילה מנהלית על פלוני. שיקול דעתם של האחרונים מורכב בעיקר מחומר החקירה בתיק הרלבנטי וממשתנים כגון עברו התעבורתי של הנהג, תוצאות העבירה, נסיבות ביצוע העבירה וכדומה. היות ומדובר בהחלטה מנהלית, מוטל על קצין המשטרה לנמק את החלטתו בהתאם. במידה ולא עלה בידכם לשכנע את השוטר כי אין להטיל עליכם פסילה מנהלית, ייתכן ותוכלו לזכות בביטול הפסילה באמצעות בית המשפט.
 
ביטול פסילה מנהלית בבית המשפט
 
נהגים רשאים להגיש לבית המשפט בקשה לביטול פסילה מנהלית. בקשה זו תונח לפתחו של בית המשפט לתעבורה ובית המשפט הינו בר סמכות לבטל או לקצר את הפסילה. בבואו לקבל החלטתו, עומדים לנגד עיניו של בית המשפט השיקולים השונים הקשורים בתיק. כמו כן, גם כאן מומלץ להגיע מוכנים ולהסתייע במסמכים רלבנטיים וייעוץ משפטי.

 

בית המשפט בוחן האם היה לקצין המשטרה יסוד סביר להניח כי כנגד הנהג יוגש כתב אישום. לדוגמא, כאשר אדם מעורב בתאונת דרכים קטלנית, קצין המשטרה יפסול את רישיון הנהיגה שלו פסילה מנהלית. פסילה במקרים אלו משקפת אפוא תפיסה מוסרית המכירה בקדושת חייו של אדם כערך יסוד. כמו כן, הפסילה במקרה זה הינה כתקופת הצינון. תקופה אשר במהלכה יימנע מנהג שגרם לקיפוח חיי אדם, להמשיך ולנהוג מיד לאחר מכן. יתרה מכך, מעורבות בתאונת דרכים קטלנית, חזקה עליה שהיא מקימה "ראיות לכאורה" להגשת כתב אישום.

 

בית המשפט רשאי, עם זאת, להורות על קיצור או ביטול תקופת הפסילה המנהלית (גם במקרים של תאונות דרכים קטלניות). לאמור, גם אם לא הוכח כל פגם שנפל בהחלטתו של הקצין הפוסל, לבית המשפט נתונים הסמכות ושיקול הדעת לקצר את תקופת הפסילה. שיקול הדעת מותנה בכך שבית המשפט שוכנע כי ביטול הפסילה במקרה דנן לא יפגע בביטחון הציבור. מסוכנות של הנהג נבחנת בהתאם לנסיבות המקרה, נסיבות העבירה, עברו התעבורתי של הנהג ועוד.

 

בית המשפט רשאי להורות על הגבלת הפסילה המנהלית. לדוגמא, בפסק דין אשר ניתן בבית המשפט לתעבורה בירושלים, הסכים השופט להתיר למבקש, גבר בן 55, לנסוע בתקופת הפסילה באזור מגוריו. יודגש כי טיעונים של נהגים מקצועיים בנוגע לפגיעה בפרנסתם (לדוגמא, נהגי מוניות ונהגי אוטובוסים), אינם מביאים באופן אוטומטי לביטול פסילה. למעשה, נהג זה לעיתים יתמודד עם קושי גדול יותר וזאת בשל ניסיונו הרב על הכביש והיותו נותן שירות בתור נהג.

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

פסילה מנהלית, אימתי?

פסילה מנהלית, אימתי?

העבירות הכלולות בתוספת הרביעית לפקודת התעבורה אשר בגינן רשאי שוטר לפסול פסילה מנהלית את רשיונך הן ... 

פסילת מינימום

פסילת רישיון לתקופת מינימום הינה עונש נפוץ בבית המשפט לתעבורה בגין ביצוע עבירות תעבורה. פסילת מינימום יכולה להיות קבועה לחודשיים, ולהגיע אף עד פסילה לשלוש שנים לפחות... 

פסילה ע"י קצין משטרה

סעיף 47ה' לפקודה קובע כי במידה וקצין המשטרה סבור כי יש יסוד להניח שכנגד הנהג שלפניו יוגש כתב אישום בגין ביצוע אחת מהעבירות המפורטות בתוספת הרביעית לפקודת התעבורה, הוא רשאי לפסול את רישיון הנהיגה של הנהג פסילה מנהלית באורכים משתנים... 

פסילה בשל נהיגה בשכרות

האם ניתן להימנע מפסילת מינימום של שנתיים לאחר נהיגה בשכרות? מהן הנסיבות המיוחדות אשר בגינן בית המשפט יורה על פסילה לתקופה נמוכה משנתיים? 

פסילה עד תום ההליכים

מהי פסילה עד תום ההליכים? אימתי יורה בית המשפט על פסילת רישיון נהיגה עד תום ההליכים? 

עבירת מהירות ופסילה מנהלית, אימתי?

הסמכות לפסול את רישיון הנהיגה כאשר מדובר בעבירת מהירות קמה בהתאם לגובה המהירות, בהתאם למהירות המותרת במקום ביצוע העבירה ... מה הזכויות שלך? לחץ/י לפרטים 

בקשה לביטול פסילה מנהלית

מהי פסילה מנהלית והאם ניתן להגיש בקשה לביטול פסילה זו בבית המשפט לתעבורה? מהם השיקולים לביטול הפסילה בבית המשפט? 

נהיגה בזמן פסילה - נהיגה ללא רישיון

נהיגה בזמן פסילה - נהיגה ללא רישיון

מי שהודע לו שנפסל מקבל או מהחזיק רישיון נהיגה, וכל עוד הפסילה בתקפה הוא נוהג ברכב שנהיגתו אסורה בלי רישיון לפי פקודה זו, או מי שנוהג בניגוד לתנאים שנוספו ברשיונו כל עוד הם בתקפם, או מי שהודע לו כי נפסל מהחזיק ברישיון... 

ביטול פסילה מנהלית

היא בקשה לפי סעיף 48 לפקודת התעבורה להורות על ביטולה של פסילה מנהלית אשר הוטלה על המבקשת ביום 06.09.06, בגין עבירה של נהיגה במהירות מופרזת. 

נהיגה בפסילה, ייעוץ משפטי

נתפסתם נוהגים בפסילה? טוענים כי נהגתם בפסילה? עומדים בפני משפט? מומלץ לפנות לעורכי דין העוסקים בתחום... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.