www.what2do.co.il

נהיגה בזמן פסילה - נהיגה ללא רישיון

דרגו את המאמר
  התקבלו 3 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

נהיגה בזמן פסילה - נהיגה ללא רישיון

פעמים רבות, בעקבות ביצוע עבירות תנועה, בית המשפט מורה על פסילת רישיון נהיגה. שלילת רישיון יכולה להיות גם על דרך של פסילה מנהלית (אשר הטלתה הינה בסמכותו של קצין משטרה, לדוגמא בגין מעורבות בתאונת דרכים או בעקבות נהיגה בשכרות).

 

הפסילה יכולה להיות מוגבלת בזמן ובמקרים חריגים בית המשפט מורה על פסילת רישיון לצמיתות. על פי החוק, לאחר שהוטל על אדם עונש של פסילה בפועל, מוטל על האחרון להפקיד את רישיון הנהיגה שלו במזכירות בית המשפט. במידה ורישיון הנהיגה אבד, או שהוא איננו תקף, הנהג הפסול צריך לגשת למשרד הרישוי, להוציא טופס דו"ח מצב רישיון נהיגה, ולהפקידו במזכירות בית המשפט בצירוף תצהיר לפיו לא הייתה לו אפשרות להפקיד רישיון נהיגה. על התצהיר יש להחתים רשם, עורך דין, או שופט. 

 

[%Psakdin%]

 

פסילה בפועל מתחילה להימנות עם הפקדתו של הרישיון. אי לכך, הימנעות מהפקדת הרישיון איננה מעכבת את הפסילה אלא מאריכה אותה. נהגים אשר אינם מפקידים את רישיון הנהיגה שלהם וממשיכים לנסוע, או נהגים אשר הפקידו את רישיון הנהיגה במזכירות בית המשפט אך חרף כך הם נוהגים בתקופה האסורה, עוברים עבירה חמורה. נהיגה בזמן פסילה הינה עבירה אשר עלולה להביא לעונשים חמורים עד כדי מאסר בפועל.

 

נהיגה בזמן פסילה הינה עבירה בה מורשע:

 

  • נהג אשר רישיון הנהיגה שלו נפסל אך חרף כך עוד נוהג בתקופת הפסילה.
  • נהג אשר רישיון הנהיגה שלו נפסל בהתאם לתנאים מסוימים, והוא מפר את התנאים המדוברים.
  • נהג אשר נודע לו כי הוא פסול מלהחזיק רישיון רכב, והוא משתמש באותו הרכב (או מרשה לאחר לעשות בו שימוש) כל אימת שהפסילה בתוקף.
  • אדם אשר נהג או הרשה לאדם אחר לנהוג ברכב, וזאת בניגוד לצו איסור שימוש או הודעת איסור שימוש.

 

חרף הוראות החוק הברורות, נהיגה בזמן פסילה הינה עבירה "נפוצה" בכבישי ישראל. נהגים רבים הנתונים תחת פסילה סבורים שהם "לא ייתפסו". לא אחת, נהיגה בתקופת הפסילה נובעת גם מאי ידיעת החוק (לדוגמא, הנהג סבור כי הוא היה רשאי לנהוג בתקופת הפסילה טרם הפקדת הרישיון במזכירות בית המשפט).

 

כמו כן, גם החזקה של רישיון נהיגה לא תקף, מזויף, או כפול, איננה מתירה נהיגה בזמן פסילה. בדיקה קצרה של השוטר במסוף בניידת תעלה כי מדובר בנהג הפסול מלנהוג. חשוב להדגיש כי בתי המשפט ורשויות האכיפה רואים בחומרה רבה עבירות כגון דא. לא אחת, נהיגה בזמן פסילה הוגדרה כלא פחות מ"זלזול רבתי בשלטון החוק".

 

עונש

 

כפי שצוין לעיל, העונש בגין נהיגה בזמן פסילה עלול להיות חמור ביותר. על פי פקודת התעבורה, עונשו של נהג העושה שימוש ברכב כאשר הוא פסול מלעשות כן עומד על שלוש שנות מאסר בפועל. כמו כן, לצידה של העבירה הנ"ל קיים גם עונש פסילה של שנתיים לפחות. העונש במקרים אלה מושפע מנסיבות המקרה הספציפי. לדוגמא, וותק בנהיגה, עבר תעבורתי, נסיבות "תפיסתו" של הנהג (לדוגמא, האם הוא היה מעורב בתאונת דרכים בעת שנהג בזמן פסילה), עבירות נוספות שבוצעו לצד העבירה דנן ועוד. גזר הדין בגין עבירה בזמן פסילה משתנה אפוא מנהג לנהג. לעיתים, במסגרת גזר הדין, יוטלו על הנאשם גם מאסר על תנאי ו/או קנס.

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

פסילה מנהלית, אימתי?

פסילה מנהלית, אימתי?

העבירות הכלולות בתוספת הרביעית לפקודת התעבורה אשר בגינן רשאי שוטר לפסול פסילה מנהלית את רשיונך הן ... 

פסילת מינימום

פסילת רישיון לתקופת מינימום הינה עונש נפוץ בבית המשפט לתעבורה בגין ביצוע עבירות תעבורה. פסילת מינימום יכולה להיות קבועה לחודשיים, ולהגיע אף עד פסילה לשלוש שנים לפחות... 

פסילה ע"י קצין משטרה

סעיף 47ה' לפקודה קובע כי במידה וקצין המשטרה סבור כי יש יסוד להניח שכנגד הנהג שלפניו יוגש כתב אישום בגין ביצוע אחת מהעבירות המפורטות בתוספת הרביעית לפקודת התעבורה, הוא רשאי לפסול את רישיון הנהיגה של הנהג פסילה מנהלית באורכים משתנים... 

פסילה בשל נהיגה בשכרות

האם ניתן להימנע מפסילת מינימום של שנתיים לאחר נהיגה בשכרות? מהן הנסיבות המיוחדות אשר בגינן בית המשפט יורה על פסילה לתקופה נמוכה משנתיים? 

פסילה עד תום ההליכים

מהי פסילה עד תום ההליכים? אימתי יורה בית המשפט על פסילת רישיון נהיגה עד תום ההליכים? 

עבירת מהירות ופסילה מנהלית, אימתי?

הסמכות לפסול את רישיון הנהיגה כאשר מדובר בעבירת מהירות קמה בהתאם לגובה המהירות, בהתאם למהירות המותרת במקום ביצוע העבירה ... מה הזכויות שלך? לחץ/י לפרטים 

בקשה לביטול פסילה מנהלית

מהי פסילה מנהלית והאם ניתן להגיש בקשה לביטול פסילה זו בבית המשפט לתעבורה? מהם השיקולים לביטול הפסילה בבית המשפט? 

נהיגה בזמן פסילה - נהיגה ללא רישיון

נהיגה בזמן פסילה - נהיגה ללא רישיון

מי שהודע לו שנפסל מקבל או מהחזיק רישיון נהיגה, וכל עוד הפסילה בתקפה הוא נוהג ברכב שנהיגתו אסורה בלי רישיון לפי פקודה זו, או מי שנוהג בניגוד לתנאים שנוספו ברשיונו כל עוד הם בתקפם, או מי שהודע לו כי נפסל מהחזיק ברישיון... 

ביטול פסילה מנהלית

היא בקשה לפי סעיף 48 לפקודת התעבורה להורות על ביטולה של פסילה מנהלית אשר הוטלה על המבקשת ביום 06.09.06, בגין עבירה של נהיגה במהירות מופרזת. 

נהיגה בפסילה, ייעוץ משפטי

נתפסתם נוהגים בפסילה? טוענים כי נהגתם בפסילה? עומדים בפני משפט? מומלץ לפנות לעורכי דין העוסקים בתחום... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.