www.what2do.co.il

פסילה ע``י קצין משטרה

דרגו את המאמר

פסילה ע``י קצין משטרה

במסגרת המאבק העיקש בקטל בדרכים, לא רק לבית המשפט נתונה הסמכות לפסול רישיון נהיגה בגין עבירות תנועה. סמכות זו נתונה גם לקצין משטרה, בדרגת מפקח ומעלה. סמכותו של קצין המשטרה להורות על פסילת רישיון נהיגה קבועה בסעיף 477 לפקודת התעבורה.

 

סעיף 47ב' קובע כי במידה והיה לשוטר יסוד סביר להניח כי פלוני עבר עבירה לנהג עיניו, ומדובר בעבירה מן העבירות אשר מפורטות בתוספת הרביעית לפקודה, רשאי האחרון להורות לנהג להתלוות אליו לקצין משטרה או ליטול את רישיון הנהיגה שלו. סמכות זו נתונה לשוטר גם במקרים בהם יש יסוד סביר להניח כי אדם עבר עבירת תנועה אשר גרמה לתאונת דרכים בה נפגע אדם, נהרג אדם או נגרם נזק לרכוש.

 

במידה והשוטר נטל את רישיון הנהיגה של פלוני, עליו לתת לאחרון אישור על נטילת הרישיון במקביל לזימון להופיע בפני קצין משטרה בתוך שלושה ימים, במועד אשר ייקבע. קצין המשטרה אשר בפניו יופיע הנהג יכול לפסול את רישיון הנהיגה של האחרון פסילה מנהלית. נהג אשר יבחר שלא להופיע לשימוע בפני קצין המשטרה עלול להתמודד עם פסילה אשר תוטל עליו בהיעדרו.

 

כמה זמן נמשכת הפסילה וממתי היא מתחילה?

 

הפסילה תחל לרוץ ממועד השימוע, בין אם התקבלה עליה החלטה בפניו של הנהג, ובין אם לאו. כמו כן, בחישוב תקופת הפסילה לא תבוא במניין התקופה אשר חלפה עד למסירת רישיון הנהיגה לרשות, כפי שמפורט בתקנות התעבורה ואופן שנקבע.

 

סעיף 47ה' לפקודה קובע כי במידה וקצין המשטרה סבור כי יש יסוד להניח שכנגד הנהג שלפניו יוגש כתב אישום בגין ביצוע אחת מהעבירות המפורטות בתוספת הרביעית לפקודת התעבורה, הוא רשאי לפסול את רישיון הנהיגה של הנהג פסילה מנהלית באורכים משתנים.

 

אם מדובר בביצוע עבירה בלבד, ללא תאונת דרכים או נזק לרכוש או לגוף, הפסילה תהיה ל-30 ימים בלבד. במידה ובגין ביצוע העבירה נחבל אדם או נגרם נזק לרכוש, הפסילה תהיה למשך 60 ימים. פסילה ל-90 ימים תוטל על אדם בגין ביצוע עבירה אשר גרמה לתאונת דרכים קטלנית.

 

בבוא בית המשפט לדון בעבירה אשר בוצעה על ידי הנהג, לאחר הגשת כתב אישום כנגד האחרון, רשאי הוא להאריך את הפסילה עד לתום ההליכים, לבטל אותה, או לשנותה בהתאם לתנאים. לדוגמא, מתן אפשרות לנהג לנהוג במסגרת עבודתו אך לא לשם עניינים פרטיים. כמו כן, במידה והנהג זקוק לרישיון הנהיגה מכוח שירותו הצבאי או צרכי ביטחון, ייתכן ורשות הרישוי מטעם צבא הגנה לישראל תאשר לאחרון לנהוג בתפקיד צבאי חרף פסילתו האזרחית.

 

דגשים

 

פסילה מנהלית כשמה כן היא, פסילה אשר מוטלת על ידי רשות מנהלית ולא על ידי בית המשפט. במידה וקצין המשטרה סבור שלא יוגש כנגד הנהג כתב אישום,  מוטל עליו להימנע מפסילתו של האחרון. להלן מספר דגשים אשר חשוב לשים אליהם לב בעניין פסילה על ידי קצין משטרה:

 

  1. חשוב להגיע לשימוע מול קצין המשטרה ולא לחשוב כי השימוע "ייעלם מעצמו". אי הגעה לשימוע תביא, סביר להניח, לפסילת הרישיון. כמו כן, היעדרות זו עלולה לשמש כנגד הנהג בהמשך, במידה ויוגש כנגדו כתב אישום.
  2. מומלץ להתייעץ עם עורך דין מטעמכם כבר בשלב המוקדם ביותר, וזאת משום שלדברים אשר ייאמרו לשוטר או לקצין המשטרה יש משמעות רבה לגבי ההרשעה או הזיכוי בעתיד.
  3. נימוקים טובים אשר נהג יכול להציג בפני קצין משטרה נוגעים בעיקר לביצוע העבירה (לא ביצעתי את העבירה, כמות האלכוהול הינה גבולית וכדומה), נסיבות אישיות (נסיבות רפואיות או כלכליות), עבר תעבורתי קל (עבירה ראשונה וכו').
  4. חשוב לא להתעמת עם השוטרים או עם קצין המשטרה. יש לשמור על קור רוח ולא להתלהם או לאיים. נהגים רבים אינם יודעים זאת אך כמעט כל דבריהם נרשמים ויכולים לשמש כנגדם בבית המשפט.
  5. לא להתנצל בפני השוטר או קצין המשטרה. התנצלות הינה כהודאה מבחינת בית המשפט.
להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

פסילה מנהלית, אימתי?

פסילה מנהלית, אימתי?

העבירות הכלולות בתוספת הרביעית לפקודת התעבורה אשר בגינן רשאי שוטר לפסול פסילה מנהלית את רשיונך הן ... 

פסילת מינימום

פסילת רישיון לתקופת מינימום הינה עונש נפוץ בבית המשפט לתעבורה בגין ביצוע עבירות תעבורה. פסילת מינימום יכולה להיות קבועה לחודשיים, ולהגיע אף עד פסילה לשלוש שנים לפחות... 

פסילה ע"י קצין משטרה

סעיף 47ה' לפקודה קובע כי במידה וקצין המשטרה סבור כי יש יסוד להניח שכנגד הנהג שלפניו יוגש כתב אישום בגין ביצוע אחת מהעבירות המפורטות בתוספת הרביעית לפקודת התעבורה, הוא רשאי לפסול את רישיון הנהיגה של הנהג פסילה מנהלית באורכים משתנים... 

פסילה בשל נהיגה בשכרות

האם ניתן להימנע מפסילת מינימום של שנתיים לאחר נהיגה בשכרות? מהן הנסיבות המיוחדות אשר בגינן בית המשפט יורה על פסילה לתקופה נמוכה משנתיים? 

פסילה עד תום ההליכים

מהי פסילה עד תום ההליכים? אימתי יורה בית המשפט על פסילת רישיון נהיגה עד תום ההליכים? 

עבירת מהירות ופסילה מנהלית, אימתי?

הסמכות לפסול את רישיון הנהיגה כאשר מדובר בעבירת מהירות קמה בהתאם לגובה המהירות, בהתאם למהירות המותרת במקום ביצוע העבירה ... מה הזכויות שלך? לחץ/י לפרטים 

בקשה לביטול פסילה מנהלית

מהי פסילה מנהלית והאם ניתן להגיש בקשה לביטול פסילה זו בבית המשפט לתעבורה? מהם השיקולים לביטול הפסילה בבית המשפט? 

נהיגה בזמן פסילה - נהיגה ללא רישיון

נהיגה בזמן פסילה - נהיגה ללא רישיון

מי שהודע לו שנפסל מקבל או מהחזיק רישיון נהיגה, וכל עוד הפסילה בתקפה הוא נוהג ברכב שנהיגתו אסורה בלי רישיון לפי פקודה זו, או מי שנוהג בניגוד לתנאים שנוספו ברשיונו כל עוד הם בתקפם, או מי שהודע לו כי נפסל מהחזיק ברישיון... 

ביטול פסילה מנהלית

היא בקשה לפי סעיף 48 לפקודת התעבורה להורות על ביטולה של פסילה מנהלית אשר הוטלה על המבקשת ביום 06.09.06, בגין עבירה של נהיגה במהירות מופרזת. 

נהיגה בפסילה, ייעוץ משפטי

נתפסתם נוהגים בפסילה? טוענים כי נהגתם בפסילה? עומדים בפני משפט? מומלץ לפנות לעורכי דין העוסקים בתחום... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.