www.what2do.co.il

השבתת רכב

דרגו את המאמר

השבתת רכב

התיקון לפקודת התעבורה אשר נכנס לתוקפו בשנת 1997 העניק לשוטרים את הסמכות לאסור על שימוש ברכב למשך 30 יום. בשנת 1997, שימשה עבירה של נשיאת מטען חורג כעילה להשבתת רכבים. במרוצת השנים הורחבו סמכויות השוטר להשבית ואו להחרים כלי רכב. כיום, ישנה רשימה ארוכה של עבירות תעבורה אשר בגינן ניתן לאסור על שימוש ברכב. כמו כן, תקופות ההשבתה הורחבו אף הן.

 

סעיף 57א(2) לפקודת התעבורה קובע כי ישנם מצבים בהם יש לשוטר את הסמכות לאסור שימוש ברכב לתקופה של 30 יום. במקרים בהם מדובר ברכב אשר במהלך שלוש השנים האחרונות הושבת כבר בעבר, ניתן לשלול את השימוש בו למשך תקופה כפולה.

 

גם במקרים בהם ננקב על הודעת איסור השימוש תאריך מוקדם יותר, מניין הימים מתחיל להיספר ממועד הצבת הרכב במגרש המשטרתי. לאחר שקצין משטרה מחליט כי יש להשבית את הרכב, המכונית מועברת למגרש אחסנה משטרתי. הוצאות האחסון והגרירה של הרכב משולמות על ידי בעליו.

 

להלן עבירות התעבורה אשר בגינן מושבתים רכבים:

 

 

כיצד ניתן לבטל שלילת רכב?

 

בקשה לביטול השבתה מנהלית של רכב יכולה להיות מוגשת על ידי בעל הרכב לבית המשפט לתעבורה. במקרה זה ייקבע על ידי מזכירות בית המשפט מועד לדיון בבקשה, מוקדם ככל הניתן. נהג אשר יצליח להביא לביטול השבתת רכבו, יזכה פעמים רבות גם לחיסכון כלכלי משמעותי.

 

ביטול שלילת רכב נעשה מכוח סעיף 57ב לפקודת התעבורה. על פי סעיף זה ישנן נסיבות מסוימות בגינן ניתן להתנגד להשבתת רכב. לדוגמא, נטילת הרכב על ידי אחר ללא רשות בעליו. דוגמא נוספת היא במקרה בו בעל הרכב עשה כל שביכולתו בכדי למנוע את ביצוע העבירות שהביאו לפסילת הרכב.

 

נסיבות נוספות

 

בית המשפט רשאי לבטל השבתת רכב על פי שיקול דעתו ובהתאם להתקיימות נסיבות אחרות המצדיקות זאת. נסיבות אלו כוללות את ייחודו של המקרה, האם מדובר באירוע חמור, עברו התעבורתי של הנהג, ההשפעה הכלכלית על השבתת הרכב (לדוגמא, רכב המשמש לעסקו של אביו של הנהג), עוצמת הראיות כנגד הנהג, האם אין די בפסילת רישיון נהיגה במקרה זה וכדומה.

 

שלילת רכב של אחר לאחר מתן התחייבות לנהוג על פי חוק

 

בפסק דין אשר נידון בבית המשפט בבאר שבע, טען נהג מונית כי תהיה זו טעות לשלול את רכבו וזאת משום שהרכב הושכר לנהג שכיר לאחר מתן התחייבות בכתב לנהיגה על פי חוק. השופטת קבעה כי יש לדחות את בקשתו של בעל הרכב במקרה זה. בפסק הדין נכתב כי הצהרה לקונית בדבר התחייבות למלא הוראות התעבורה איננה מסירה מעל כתפיו של הנהג את האחריות לנעשה ברכבו.

 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

פסילה מנהלית, אימתי?

פסילה מנהלית, אימתי?

העבירות הכלולות בתוספת הרביעית לפקודת התעבורה אשר בגינן רשאי שוטר לפסול פסילה מנהלית את רשיונך הן ... 

פסילת מינימום

פסילת רישיון לתקופת מינימום הינה עונש נפוץ בבית המשפט לתעבורה בגין ביצוע עבירות תעבורה. פסילת מינימום יכולה להיות קבועה לחודשיים, ולהגיע אף עד פסילה לשלוש שנים לפחות... 

פסילה ע"י קצין משטרה

סעיף 47ה' לפקודה קובע כי במידה וקצין המשטרה סבור כי יש יסוד להניח שכנגד הנהג שלפניו יוגש כתב אישום בגין ביצוע אחת מהעבירות המפורטות בתוספת הרביעית לפקודת התעבורה, הוא רשאי לפסול את רישיון הנהיגה של הנהג פסילה מנהלית באורכים משתנים... 

פסילה בשל נהיגה בשכרות

האם ניתן להימנע מפסילת מינימום של שנתיים לאחר נהיגה בשכרות? מהן הנסיבות המיוחדות אשר בגינן בית המשפט יורה על פסילה לתקופה נמוכה משנתיים? 

פסילה עד תום ההליכים

מהי פסילה עד תום ההליכים? אימתי יורה בית המשפט על פסילת רישיון נהיגה עד תום ההליכים? 

עבירת מהירות ופסילה מנהלית, אימתי?

הסמכות לפסול את רישיון הנהיגה כאשר מדובר בעבירת מהירות קמה בהתאם לגובה המהירות, בהתאם למהירות המותרת במקום ביצוע העבירה ... מה הזכויות שלך? לחץ/י לפרטים 

בקשה לביטול פסילה מנהלית

מהי פסילה מנהלית והאם ניתן להגיש בקשה לביטול פסילה זו בבית המשפט לתעבורה? מהם השיקולים לביטול הפסילה בבית המשפט? 

נהיגה בזמן פסילה - נהיגה ללא רישיון

נהיגה בזמן פסילה - נהיגה ללא רישיון

מי שהודע לו שנפסל מקבל או מהחזיק רישיון נהיגה, וכל עוד הפסילה בתקפה הוא נוהג ברכב שנהיגתו אסורה בלי רישיון לפי פקודה זו, או מי שנוהג בניגוד לתנאים שנוספו ברשיונו כל עוד הם בתקפם, או מי שהודע לו כי נפסל מהחזיק ברישיון... 

ביטול פסילה מנהלית

היא בקשה לפי סעיף 48 לפקודת התעבורה להורות על ביטולה של פסילה מנהלית אשר הוטלה על המבקשת ביום 06.09.06, בגין עבירה של נהיגה במהירות מופרזת. 

נהיגה בפסילה, ייעוץ משפטי

נתפסתם נוהגים בפסילה? טוענים כי נהגתם בפסילה? עומדים בפני משפט? מומלץ לפנות לעורכי דין העוסקים בתחום... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.