www.what2do.co.il

תאונות דרכים

דרגו את המאמר
  התקבלו 9 דירוגים בציון ממוצע: 4.5 מתוך 5

תאונות דרכים

כיצד מתמודדים עם תאונת דרכים מבחינת בית המשפט לתעבורה? האם תוטל פסילה מנהלית עד תום ההליכים? האם הנהג המעורב עלול להיכנס למאסר בפועל?

תאונות דרכים מתרחשות בישראל מדי יום ומותירות אחריהן שובל עצוב של הרוגים ופצועים. מלבד ההליך האזרחי המורכב, העוסק בפיצויים המגיעים לנפגעי תאונות דרכים, כנגד נהגים אשר גרמו לתאונות אלו, מוגש לא אחת גם כתב אישום פלילי.

 

דיני התעבורה מחלקים את תאונות הדרכים לשלוש רמות עיקריות – תאונה עם נזקי רכוש בלבד, תאונה בה נגרמו למעורבים נזקי גוף, ותאונה קטלנית עם הרוגים. ככל שהרמת התאונה קרובה יותר לרמה האחרונה, כך גוברת בהתאם חומרת העבירות והענישה כתוצאה מהרשעה בהן. דהיינו, תאונת דרכים אשר גרמה לנזקים לרכוש, קרוב לוודאי שלא תביא למאסרו של הנהג המעורב. עם זאת, נהג אשר גרם למותו של אחר בתאונת דרכים, גם אם הדברים נעשו מחמת רשלנות או טעות רגעית, יתקשה לחמוק ממאסר בפועל.


תאונה עם נזקי רכוש


על פי רוב, תאונות דרכים אשר גורמות לנזקים רכושיים בלבד אינן מהוות עילה לפתיחה בחקירה משטרתית. דהיינו, כנגד המעורבים לא ייפתחו הליכים פליליים. יודגש כי לא אחת, גם כאשר הנפגע מתלונן על הנהג המעורב בגין נזקי הרכוש, סביר להניח שהמשטרה תפנה את האחרון להליך המתאים – ההליך האזרחי.

 

עם זאת, לעיתים המשטרה כן תעסוק בתאונות דרכים, גם כאשר הן גרמו לנזקים לרכוש "בלבד". מדובר לדוגמא במקרים בהם מעורב בתאונה רכב צבאי או משטרתי, בתאונות בהם הנהג המעורב מסרב להזדהות או למסור פרטים, או כאשר תאונת הדרכים נגרמה בשל "רשלנות קיצונית" ומעורב אחר דורש בתוקף את הגשת כתב האישום.

 

הענישה בגין תאונת דרכים בה נגרמו נזקים לרכוש תלויה בנסיבות המקרה ומשתנה מתאונה לתאונה ומנהג לנהג. לעיתים, רישיון הנהיגה של הנהג ייפסל ולא אחת יוטלו על הנהג אף עונשים כבדים יותר. לאחרונה, בית המשפט לתעבורה גזר עונש מאסר בפועל, מאחורי סורג ובריח, כנגד נהג אשר גרם לנזקים לרכוש לשלוש מכוניות שונות כאשר הוא נוהג בשכרות, ונמלט מזירות האירועים.


תאונה עם נפגעי גוף


תאונות דרכים בהם נגרמו נזקי גוף למי מהמעורבים הינן תאונות דרכים המביאות באופן מיידי לפתיחה בחקירה משטרתית. כמו כן, כנגד הנהג יתנהל הליך פלילי ויוגש כנגדו כתב אישום בגין העבירות המיוחסות לו (ואשר מהוות את הגורמים לתאונה). על פי רוב, תוטל על נהג זה פסילה מנהלית, גם בטרם הוכרע דינו.

 

לעיתים, כאשר נסיבות המקרה מצדיקות זאת (נפגעי גוף קשים, עבירות תעבורה חמורות וכדומה), התביעה תעתור לפסול את רישיון הנהיגה של הנהג עד תום ההליכים. נזקי הגוף אינם צריכים להיות קשים במיוחד. די בכך שאחד המעורבים טוען כי הוא ניזוק בגופו בגין התאונה, על מנת להגדיר תאונה כתאונת דרכים עם נפגעים (אין צורך להציג תעודה רפואית).

 

תאונת דרכים קטלנית


הרמה הגבוהה והחמורה ביותר של תאונות הדרכים הינה תאונת דרכים קטלנית. מדובר בתאונה עם הרוגים. במקרים אלו, תיקו של הנהג מועבר על ידי המשטרה לפרקליטות ומוגש כנגדו כתב אישום – על פי רוב בגין גרימת מוות ברשלנות. לעיתים, כאשר מדובר בעבירות חמורות ביותר, יוגש כנגד הנהג כתב אישום בגין הריגה (לדוגמא, תאונת הטרקטורון ביום כיפור במושב כפר תבור). רישיון הנהיגה של נהג אשר היה מעורב בתאונת דרכים בה נהרג אדם נפסל מיידי ל-90 ימים ועל פי רוב תישלל מהנהג הזכות לנהוג עד לתום ההליכים בעניינו.


נהגים רבים, אשר גרמו לתאונות דרכים קשות, נבהלים מתוצאות מעשיהם ונמלטים מהמקום. מלבד החולשה המוסרית העומדת מאחורי מעשים אלו, מדובר במהלך המחמיר באופן משמעותי את העבירות אשר בוצעו על ידי הנהג. הפקרת אדם פצוע על הכביש, קל וחומר כאשר הפצוע נפגע בשל התנהגותו של אחר, והימלטותו של אחר זה מהזירה, הינה עבירה חמורה לכשעצמה. יתרה מכך, ייתכן והפצוע ימות מפצעיו, לולא יקבל את ההליך הרפואי לו הוא זקוק. במקרה זה, תאונתדרכים עם נפגעי גוף תהפוך לתאונת דרכים קטלנית.


לסיכום,


ההתמודדות עם תאונות דרכים איננה עניין של מה בכך. כאשר תאונת הדרכים הינה חמורה וקטלנית, ההליכים המשפטיים אשר ייפתחו כנגד המעורבים עלולים לשנות את חייהם של אלה ושל בני משפחתם לעד. מומלץ כבר בהקדם האפשרי לפנות לקבלת ייעוץ משפטי מטעם עורכי דין העוסקים בתחום זה.

 

חשוב לדעת כי לכל מעשה אשר תעשו לאחר התאונה, החל מהיציאה מהרכב וכלה בדברים אשר תאמרו לשוטרים ואו לרופאים בבית החולים, יש משמעות מבחינת ההליך העתידי. אי לכך, הימנעו מלהכביר במילים ובמעשים (מלבד חובות חוקיות) והתייעצו בהקדם עם עורך דין מטעמכם.
  

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תאונת דרכים קטלנית

כיצד מתמודדים עם גרימת תאונת דרכים קטלנית? האם ניתן להגיע לזיכוי בבית המשפט? מהו העונש אשר יוטל על נהג שמעורב בתאונת דרכים קטלנית? 

גרימת מוות ברשלנות, מה הדין?

מה העונש במקרה של עבירת גרימת מוות ברשלנות ע"פ סעיף 64 לפקודת התעבורה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין לתעבורה ... 

זיכוי בבית המשפט: תאונת פגע וברח

בית המשפט קבע כי יש לזכות אדם אשר הוגש כנגדו כתב אישום בגין מעורבות בתאונת פגע וברח, וזאת משום שלא הוכח כנדרש שאכן רכבו היה מעורב בתאונה... 

זיכוי נהג מפגיעה בהולך רגל במעבר חציה בגין רשלנות הולך הרגל

הולך רגל אשר נכנס למעבר חציה באופן רשלני הביא לכך כי הנהג אשר פגע בו לא הורשע בבית המשפט לתעבורה... 

דריסה למוות של הולכי רגל - הרשעה בהריגה ומאסר בפועל

נהג דרס למוות שני הולכי רגל במעבר חצייה. בית המשפט הרשיע את הנהג בעבירת הריגה ונגזרו עליו 18 חודשי מאסר בפועל. כמו כן, רישיון הנהיגה שלו נשלל ל-15 שנה... 

גרימת מוות בתאונה - גזר דין לנהג נורמיטבי אשר גרם למוות בתאונה

מהם השיקולים אשר מנחים את בית המשפט בבואו לגזור עונש על אישה נורמיטיבית בעלת עבר של נהיגה זהירה, אשר ברגע אחד של רשלנות גרם למוות בתאונה? 

מעצר עד תום ההליכים בעבירות תעבורה

אנשים רבים מבצעים מדי יום עבירות תעבורה, חלקן חמורות המביאות את הנהגים הסוררים בפני שופט. האם יש להורות על מעצר עד תום ההליכים כאשר מדובר בעבירות תעבורה? 

פסילת רישיון נהיגה לאחר תאונת דרכים קטלנית - תיקון 78 לפקודת התעבורה

האם רישיון נהיגה ייפסל עד תום ההליכים כאשר הנהג הנאשם היה מעורב בתאונה קטלנית בה קיפח אדם את חייו? 

תאונת דרכים קטלנית - הרשעה בהריגה בעקבות נהיגה בשכרות וחציית רמזור אדום

בתאונת דרכים קטלנית ברעננה נהרג נהג אשר התנגש בו רכב שחצה באדום. האם חצייה באדום, בצירוף עם נהיגה בשכרות, מהווה עילה להרשעה בעבירת הריגה? 

שלילת רישיון של נהג משאית לאחר תאונה קטלנית

תאונת הדרכים בערבה - בית המשפט הורה על שלילת רישיונו של נהג המשאית הבדואי... 

פסילת רישיון עד תום ההליכים לאחר תאונה קטלנית

בית המשפט הורה לפסול את רישיון הנהיגה של נהג מונית עד תום ההליכים, לאחר שהאחרון היה מעורב בתאונת דרכים קטלנית בה נהרג אדם... 

האם עבירת הריגה לאחר תאונת דרכים במירוץ מכוניות בלתי חוקי?

כתב אישום בגין הריגה נגד נהג אשר היה מעורב בתאונת דרכים בעת מירוץ מכוניות בלתי חוקי... 

מאסר בעקבות תאונת דרכים עם נפגעים

שני האחים, תושבי יפו, נתפסו כל אחד בתורו באירועים שונים בגין עבירות תעבורה, כאשר אחד מהם מעורב בתאונה עם נפגעים, ואילו אחיו נתפס אגב בדיקה שגרתית... 

זיכוי נאשמת בגרימת תאונת דרכים מחמת הספק בגין ממצאי דו"ח בוחן תנועה

לאחר סתירות בין גרסאות נהגים מעורבים בתאונת דרכים, הוחלט בבית המשפט לזכות נהגת חדשה מעבירות תעבורה חמורות אשר גרמו, לשיטת המדינה, לתאונה עם נפגעים... 

פסילת רישיון נהיגה לצמיתות לאחר תאונת דרכים עם נפגעים בגין שכרות

מאסר בפועל ופסילת רישיון לצמיתות בעקבות נהיגה בשכרות ומעורבות בתאונת דרכים עם נפגעים... 

בריחה משוטרים בשכרות גרמה לתאונת דרכים - האם מאסר בפועל?

ניידת משטרה הבחינה בנאשם מבצע עבירת תנועה. במקום לעצור, הנאשם כיבה את אורות הרכב והחל לברוח... 

תאונת דרכים עם נפגעים

מהי תאונת דרכים עם נפגעים? כיצד יש לפעול לאחר תאונת דרכים עם נפגעים? מיהו נפגע לעניין זה? 

תאונת פגע וברח - ועבירת הפקרה

מדי שנה נהרגים בישראל למעלה מ-200 בני אדם בתאונות דרכים. כ-20 מהם נפגעים בתאונות פגע וברח. מהי תאונת פגע וברח? מהי עבירת הפקרה לאחר פגיעה? 

נהגי מוניות ועבירות תעבורה

נהגי מוניות בישראל מעורבים לא אחת בתאונות דרכים. כמו כן, נהגים מקצועיים אלה מבצעים עבירות תנועה רבות. כיצד מתייחס בית המשפט לתעבורה לעבירות ותאונות אשר מבוצעות/נגרמות על ידי נהגי מוניות? 

אי מתן זכות קדימה

אי מתן זכות קדימה

האם עבירת אי מתן זכות קדימה הינה עבירה נפוצה? מהו העונש בגינה? האם ניתן לקבל זיכוי? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.