www.what2do.co.il

האם עבירת הריגה לאחר תאונת דרכים במירוץ מכוניות בלתי חוקי?

דרגו את המאמר

האם עבירת הריגה לאחר תאונת דרכים במירוץ מכוניות בלתי חוקי?

תאונת דרכים במהלך מרוץ מכוניות – הנהג יואשם בהריגה


מירוצי מכונית בלתי חוקיים מתנהלים בישראל מתחת לאפן של הרשויות בהיקפים נרחבים במיוחד. בתי המשפט, המשטרה והפרקליטות, רואים בחומרה רבה מעשים כגון אלו. במקרים בהם מירוץ המכוניות נגמר באסון (כגון מוות של אחד הנהגים, או אף גרוע מכך, מוות של עובר אורח או משתמש בדרך), ייתכן ויוגש כנגד הנאשמים כתב אישום המייחס להם עבירת הריגה.

 

בית המשפט התייחס לסיכון הרב הנובע ממרוצי המכוניות בפסיקתו. "נסיעה מהירה טומנת בחובה סכנת נפשות, וזאת יודע כל ילד שעומד על דעתו. עולה עליה נהיגה תחרותית, אשר איננה נסיעה מהירה סתם. מעצם טיבעה היא מחייבת התנהגות לא שגרתית ועשיית פעולות שאף הנהג הפרוע ביותר אינו עושה בנהיגתו הרגילה" (השופט נועם סולברג).

 

לפני כחמישה חודשים מצא קטין את מותו בתאונת דרכים, וזאת משום שנהג אשר היה מעורב בתחרות מכוניות פגע בעוצמה ברכב בו הוא ישב כנוסע. נהג הרכב הנפגע איבד שליטה על מכוניתו כתוצאה מהתאונה, וכל הנוסעים ברכבו נפגעו (ביניהם אשתו של הנהג ושני קטינים). המדינה הגישה כנגד הנהג, צעיר ערבי מטמרה, כתב אישום. בכתב אישום יוחסו לנאשם עבירות של הריגה, סיכון חיי אדם במזיד בנתיב תחבורה, מהירות מופרזת, נהיגה ללא פוליסת ביטוח, הפקרה לאחר פגיעה, נהיגה בשכרות, ונהיגה ללא רישיון נהיגה.

  

המשטרה טענה כי ב-17 לאוקטובר נפגש הנאשם עם חברו והשניים גמרו אומר לערוך תחרות מכוניות על כביש 70. במהלך התחרות נסעו השניים במהירות גבוהה במיוחד, זאת תוך שהם עוקפים רכבים מימין ומשמאל, ונוסעים בצורה מסוכנת ביותר.

 

באותו הזמן נסע הרכב הנפגע, בו ישבו נהג אשתו ושני הקטינים, בנתיב נסיעתו של מרוץ המכוניות. הנאשם ניסה לעקוף את הרכב הנ"ל, אך במהלך העקיפה התנגשו שני הרכבים. כתוצאה מהתאונה איבד הנהג הנורמטיבי את השליטה על המכונית, הסתובב ופגע במעקה הבטיחות. הקטין, יליד 2010, נהרג בתאונה, ולקטינה האחרת נגרמו חבלות קשות. נהג הרכב ואשתו נפגעו אף הם.

 

 

מעצר עד תום ההליכים?

 

המדינה ביקשה לעצור את הנאשם עד תום ההליכים. בית המשפט קיבל את בקשת המדינה, וזאת בהסתמכות על תסקיר מעצר והמלצת שירות המבחן. הנאשם ערער על החלטה זו לבית המשפט העליון. בבית המשפט העליון טען הנאשם כי למרות שקיימות ראיות, לכאורה, להוכחת העובדות המפורטות בכתב האישום, הרי שאין הן יכולות לבסס הרשעה בהריגה.

 

בית המשפט העליון קיבל את הערעור וקבע כי בית המשפט המחוזי יקיים דיון נוסף בסוגיה המשפטית – האם, בהתאם לעובדות העולות מכתב האישום, ניתן לייחס למשיב עבירת הריגה וחבלה חמורה?

 

בית המשפט המחוזי חזר ודן בעניינו של הנאשם, וקבע כי יש לעוצרו עד תום ההליכים. קביעה זו נבעה ממסוכנותו של האחרון. בית המשפט מצא כי אף ללא הצורך בקיומה של אשמה בעבירת ההריגה, יש די בעבירה של סיכון חיי אדם במזיד בנתיב תחבורה ציבורי, לקיומה של מסוכנות היוצרת עילת מעצר.

 

הנאשם ערער על החלטה זו פעם נוספת, ובית המשפט העליון דחה הפעם את ערעורו. השופטים קיבלו את מסקנתו של בית המשפט המחוזי והותירו את הנאשם במעצר עד תום ההליכים. "השתתפותו של העורר במרוץ המכוניות יצרה סיכון משמעותי לחיי הנוסעים בכביש. הסיכון נוצא בעצם עריכת המרוץ, והתממשות התוצאה הקטלנית הוא אך אינדיקציה לסיכון הגדול שהיה כרוך בנהיגה", נכתב בפסק הדין. עם זאת, בית המשפט העליון קבע כי בהתחשב בעברו הנקי של הנאשם, יש לשקול חלופת מעצר בדמות של מעצר בית.

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תאונת דרכים קטלנית

כיצד מתמודדים עם גרימת תאונת דרכים קטלנית? האם ניתן להגיע לזיכוי בבית המשפט? מהו העונש אשר יוטל על נהג שמעורב בתאונת דרכים קטלנית? 

גרימת מוות ברשלנות, מה הדין?

מה העונש במקרה של עבירת גרימת מוות ברשלנות ע"פ סעיף 64 לפקודת התעבורה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין לתעבורה ... 

זיכוי בבית המשפט: תאונת פגע וברח

בית המשפט קבע כי יש לזכות אדם אשר הוגש כנגדו כתב אישום בגין מעורבות בתאונת פגע וברח, וזאת משום שלא הוכח כנדרש שאכן רכבו היה מעורב בתאונה... 

זיכוי נהג מפגיעה בהולך רגל במעבר חציה בגין רשלנות הולך הרגל

הולך רגל אשר נכנס למעבר חציה באופן רשלני הביא לכך כי הנהג אשר פגע בו לא הורשע בבית המשפט לתעבורה... 

דריסה למוות של הולכי רגל - הרשעה בהריגה ומאסר בפועל

נהג דרס למוות שני הולכי רגל במעבר חצייה. בית המשפט הרשיע את הנהג בעבירת הריגה ונגזרו עליו 18 חודשי מאסר בפועל. כמו כן, רישיון הנהיגה שלו נשלל ל-15 שנה... 

גרימת מוות בתאונה - גזר דין לנהג נורמיטבי אשר גרם למוות בתאונה

מהם השיקולים אשר מנחים את בית המשפט בבואו לגזור עונש על אישה נורמיטיבית בעלת עבר של נהיגה זהירה, אשר ברגע אחד של רשלנות גרם למוות בתאונה? 

מעצר עד תום ההליכים בעבירות תעבורה

אנשים רבים מבצעים מדי יום עבירות תעבורה, חלקן חמורות המביאות את הנהגים הסוררים בפני שופט. האם יש להורות על מעצר עד תום ההליכים כאשר מדובר בעבירות תעבורה? 

פסילת רישיון נהיגה לאחר תאונת דרכים קטלנית - תיקון 78 לפקודת התעבורה

האם רישיון נהיגה ייפסל עד תום ההליכים כאשר הנהג הנאשם היה מעורב בתאונה קטלנית בה קיפח אדם את חייו? 

תאונת דרכים קטלנית - הרשעה בהריגה בעקבות נהיגה בשכרות וחציית רמזור אדום

בתאונת דרכים קטלנית ברעננה נהרג נהג אשר התנגש בו רכב שחצה באדום. האם חצייה באדום, בצירוף עם נהיגה בשכרות, מהווה עילה להרשעה בעבירת הריגה? 

שלילת רישיון של נהג משאית לאחר תאונה קטלנית

תאונת הדרכים בערבה - בית המשפט הורה על שלילת רישיונו של נהג המשאית הבדואי... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.