www.what2do.co.il

פסילת רישיון נהיגה לאחר תאונת דרכים קטלנית - תיקון 78 לפקודת התעבורה

דרגו את המאמר

פסילת רישיון נהיגה לאחר תאונת דרכים קטלנית - תיקון 78 לפקודת התעבורה

באוגוסט 2007 נכנס לתוקפו תיקון 78 לפקודת התעבורה, ובמסגרתו נקבע כי יש לפסול באופן אוטומטי את רישיון הנהיגה של נהג אשר היה מעורב בתאונת דרכים בה קופחו חיי אדם. לשון סעיף זה מלמדת כי חזקה על נהג אשר היה מעורב בתאונת דרכים קטלנית כי נהיגתו מסוכנת למשתמשים בדרך.

 

דהיינו, יש צורך למנוע מנהג זה את השימוש ברכב לאלתר. הנהג רשאי לנסות ולשנות את רוע הגזירה, וזאת על ידי שכנוע בית המשפט (בנימוקיו) שהתנהלותו לא מהווה סכנה לציבור המשתמשים בדרך. בית המשפט נדרש להפעיל שיקול דעת רחב, בטרם הוא משיב רישיון נהיגה לנהג זה. הנטל להוכיח היעדר מסוכנות במקרה זה מונח על כתפיו של הנהג.


התיקון קובע כי במידה והוגש כנגד נהג כתב אישום, בגין ביצוע עבירה אשר גרמה לתאונת דרכים בה נהרג אדם, בית המשפט יורה על פסילה עד תום ההליכים. בטרם בית המשפט מורה על פסילה כאמור, מוטל עליו להעניק לנאשם "הזדמנות נאותה" לטעון טענותיו ולשנות את ההחלטה. במידה ובית המשפט קובע כי יש להימנע מפסילה עד תום ההליכים, עליו לנמק מדוע הוא סבור כי לא נשקפת לציבור סכנה מנהיגתו של הנאשם.


"הגשת כתב אישום מהווה למעשה את הבסיס לפסילת הרישיון", כתב ח"כ גלעד ארדן (ליכוד), בניסוחו את דברי ההסבר להצעת החוק. השופט רובינשטיין התייחס לסוגיה זו בפסק דין אשר ניתן בספטמבר 2009 –


"המסר בסעיף 46ב הוא שהמחוקק ביקש להחמיר עם מי נהגים המואשמים בתאונות דרכים קטלניות, וזאת במטרה להרתיע ולהגן על הציבור", כותב רובנישטיין, "לדידי, מטרה נוספת העולה מסעיף זה היא לאותת לציבור המשתמשים בדרך כי לאחר תאונה קטלנית, אין עולם כמנהגו נוהג. במילים אחרות, נאשמים בתוצאות חמורות אלו לא יכולים אפוא ליטול הגה ולנסוע בכבישים, כבר במהלך משפטם".
 

דוגמא לפסק דין


בית המשפט המחוזי מרכז דן בבקשתו של נהג אשר רישיון נפסל עד תום ההליכים לביטול ואו קיצור עונש הפסילה. הנאשם טען כי הינו נהג משאית ושלילת רישיון נהיגה עלולה לגרום לפגיעה של ממש בחופש העיסוק שלו.

 

בית המשפט דחה את טענותיו של הנאשם וקבע כי קיימות ראיות לכאורה להוכחת האישום המיוחס לו (ולא קיים סיכוי סביר לזיכויו). לאור "המסוכנות הרבתי הנובעת מחומרת תאונה בה נהרג אדם", נקבע, מבחינת האינטרס הציבורי אין טעם לבטל הפסילה. בית המשפט הוסיף כי העבירות אשר מיוחסות לנאשם במקרה דנן הינן מ"החמורות שבפקודת התעבורה" והדיונים הקרובים הינם סמוכים.
 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תאונת דרכים קטלנית

כיצד מתמודדים עם גרימת תאונת דרכים קטלנית? האם ניתן להגיע לזיכוי בבית המשפט? מהו העונש אשר יוטל על נהג שמעורב בתאונת דרכים קטלנית? 

גרימת מוות ברשלנות, מה הדין?

מה העונש במקרה של עבירת גרימת מוות ברשלנות ע"פ סעיף 64 לפקודת התעבורה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין לתעבורה ... 

זיכוי בבית המשפט: תאונת פגע וברח

בית המשפט קבע כי יש לזכות אדם אשר הוגש כנגדו כתב אישום בגין מעורבות בתאונת פגע וברח, וזאת משום שלא הוכח כנדרש שאכן רכבו היה מעורב בתאונה... 

זיכוי נהג מפגיעה בהולך רגל במעבר חציה בגין רשלנות הולך הרגל

הולך רגל אשר נכנס למעבר חציה באופן רשלני הביא לכך כי הנהג אשר פגע בו לא הורשע בבית המשפט לתעבורה... 

דריסה למוות של הולכי רגל - הרשעה בהריגה ומאסר בפועל

נהג דרס למוות שני הולכי רגל במעבר חצייה. בית המשפט הרשיע את הנהג בעבירת הריגה ונגזרו עליו 18 חודשי מאסר בפועל. כמו כן, רישיון הנהיגה שלו נשלל ל-15 שנה... 

גרימת מוות בתאונה - גזר דין לנהג נורמיטבי אשר גרם למוות בתאונה

מהם השיקולים אשר מנחים את בית המשפט בבואו לגזור עונש על אישה נורמיטיבית בעלת עבר של נהיגה זהירה, אשר ברגע אחד של רשלנות גרם למוות בתאונה? 

מעצר עד תום ההליכים בעבירות תעבורה

אנשים רבים מבצעים מדי יום עבירות תעבורה, חלקן חמורות המביאות את הנהגים הסוררים בפני שופט. האם יש להורות על מעצר עד תום ההליכים כאשר מדובר בעבירות תעבורה? 

פסילת רישיון נהיגה לאחר תאונת דרכים קטלנית - תיקון 78 לפקודת התעבורה

האם רישיון נהיגה ייפסל עד תום ההליכים כאשר הנהג הנאשם היה מעורב בתאונה קטלנית בה קיפח אדם את חייו? 

תאונת דרכים קטלנית - הרשעה בהריגה בעקבות נהיגה בשכרות וחציית רמזור אדום

בתאונת דרכים קטלנית ברעננה נהרג נהג אשר התנגש בו רכב שחצה באדום. האם חצייה באדום, בצירוף עם נהיגה בשכרות, מהווה עילה להרשעה בעבירת הריגה? 

שלילת רישיון של נהג משאית לאחר תאונה קטלנית

תאונת הדרכים בערבה - בית המשפט הורה על שלילת רישיונו של נהג המשאית הבדואי... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.